REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Promowanie działań innowacyjnych – część III

 Talento
Firma konsultingowa
Promowanie działań innowacyjnych
Promowanie działań innowacyjnych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W części 2 artykułu przedstawiliśmy działanie PO IG 4.3 Kredyt technologiczny PO IG 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Poniżej zaprezentowane zostaną kolejne działania PO IG dedykowane sektorowi MSPPO IG 4.5 Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

Działanie daje teoretyczną możliwość wsparcia dla MSP. Teoretyczną gdyż, pomimo że MSP są w grupie, która może ubiegać się o wsparcie, to minimalne progi i założenia inwestycyjne przy projektach możliwych do realizacji w ramach tego działania wykluczają tę grupę firm.

REKLAMA

Przyjrzymy się proponowanym typom działań: 

A. Nowe inwestycje o charakterze innowacyjnym, obejmujące zakup lub wdrożenie rozwiązania technologicznego, które jest stosowane na świecie przez okres nie dłuższy niż trzy lata lub stopień jego rozprzestrzenienia na świecie w danej branży nie przekracza 15 proc. oraz spełniające poniższe warunki (łącznie):

  •  wydatki kwalifikowane nie mniejsze niż 160 mln zl oraz wzrost zatrudnienia nie mniejszy niż 200 osób.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

B. Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych, obejmujące zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wzrost zatrudnienia nie mniejszy niż sto osób, prowadzące do utworzenia/rozbudowy centrów usług wspólnych lub centrów IT.
C. Nowe inwestycje o wydatkach kwalifikowanych powyżej 2 mln zl, dotyczące rozpoczęcia lub rozwinięcia działalności B + R, obejmujące zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wzrost zatrudnienia nie mniejszy niż dziesięć osób personelu B + R, prowadzące do utworzenia lub rozwinięcia działalności centrów badawczo-rozwojowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach działania przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie w wysokości do 30 proc. wydatków kwalifikowanych.

Porównaj: Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

PO IG 5.4 Zarządzanie własnością intelektualną

Zarządzanie własnością intelektualną jest w Polsce wciąż kwestią marginalizowaną. Działanie skierowane jest do sektora MSP i ma zachęcić przedsiębiorców do stosowania ochrony prawnej wytworów intelektualnych. Interesujące dla MSP będzie w szczególności poddziałanie 5.4.1 Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej. Nabór w tym poddziałaniu uruchomiono 1 lutego br. i będzie kontynuowany do wyczerpania alokacji na 2010.

W tym czasie możliwe są do realizacji dwa typy projektów:

  • Wsparcie na uzyskanie ochrony własności przemysłowej" - umożliwia pokrycie kosztów przygotowania zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego przez zawodowego pełnomocnika i pokrycie kosztów zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego.
  •  „Wsparcie na realizację ochrony własności przemysłowej" - umożliwia pokrycie kosztów związanych z wszczęciem i prowadzeniem postępowania w zakresie unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji lub postępowania w zakresie stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji.

Wydatkami kwalifikującymi w ramach tych działań są m.in.: opłaty urzędowe, opłaty za tłumaczenia czy koszty związane z prowadzeniem postępowania w danej instancji przez zawodowego pełnomocnika. Wartość projektów nie może być niższa niż 2 tys. zł, ani nie może przekroczyć 400 tys. zl. Przy czym procent dofinansowania wynosi od 35 do 70 proc. całości projektu.

PO IG 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej

To jedno z najbardziej znanych i najlepiej rozreklamowanych działań PARP-u. Wsparcie w nim mogą uzyskać firmy istniejące na rynku nie dłużej niż rok. Projekt musi zakładać wprowadzenie na rynek i świadczenie przez firmę e-usługi. Kwota kosztów kwalifikowanych to maksymalnie 700.000 PLN, a poziom dofinansowania najprawdopodobniej będzie wynosił 70-80 proc. kosztów kwalifikowanych. Dokładne, zmienione w stosunku do dotychczasowych warunki udzielania wsparcia mają być znane w lipcu br., ponieważ, do końca II kwartału 2010 r. ma wejść w życie nowe rozporządzenie dotyczące przeprowadzania konkursów PO IG 8.1 i 8.2. Nabór wniosków w działaniu 8.1 potrwa od 29.07 do 30.09. br.

Polecamy: PO IG 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

REKLAMA

Działanie ma na celu dofinansowanie przedsięwzięć o charakterze technicznym, informatycznym i organizacyjnym, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej. Przedsięwzięcie musi obejmować minimum trzy współpracujące firmy z sektora MSP. Podobnie jak w przypadku 8.1., szczegóły naboru będą znane w połowie 2010 r. Intensywność wsparcia będzie wynosiła od 50-85 proc, w zależności od charakteru zakupu i wielkości firmy.

Inwestycje w innowacyjność polskich firm mogą dać efekty, które będą niewspółmiernie wysokie do nakładów. Efekty w wysokie technologie pozwolą polskim przedsiębiorcom na podjęcie konkurencji na rynkach międzynarodowych.

Polecamy serwis Szkolenia

PO IG ma na celu wdrożenie i promocję nowoczesnych rozwiązań, które umożliwią budowę społeczeństwa opartego na wiedzy i realizację przedsięwzięć o dużym potencjale. Konkurencja w programie jest z reguły duża, a wnioski składane są na wartość wielokrotnie przekraczającą wielkość alokacji w danym konkursie, dlatego niezwykle istotna jest nie tylko ponadprzeciętna idea, ale także starannie opracowany plan realizacji.

W konkursach dotacyjnych „czysty pomysł" nie wystarcza. Przygotowując się do wniosku musimy zaplanować realizację projektu krok po kroku. Określić jego słabe i mocne strony oraz zastanowić się nad wymiernymi efektami, jakie przyniesie. Czasami oprócz doskonałej idei i starannego zaplanowania przyda nam się także odrobina szczęścia - w postaci przychylnego oka osoby oceniającej projekt do naszej koncepcji.

Nabór wniosków planowany jest na październik i listopad 2010r.

Kinga Korniejenko - specjalistka ds. funduszy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA