REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób uprościć system wdrażania funduszy unijnych w Polsce – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak uprościć system wdrażania funduszy unijnych?
Jak uprościć system wdrażania funduszy unijnych?

REKLAMA

REKLAMA

Podczas akcji „Proste fundusze” istnieje możliwość zgłoszenia swoich postulatów w zakresie uproszczenia systemu wdrażania i zarządzania funduszami unijnymi w latach 2007-2013.

W jej ramach została powołana specjalna grupa do spraw przedsiębiorców, której celem jest identyfikacja barier we wdrażaniu działań skierowanych do przedsiębiorców oraz wypracowywanie propozycji uproszczeń w zakresie procedur związanych z pozyskiwaniem, realizacją i rozliczaniem dotacji. Przedmiot prac grupy związany jest ze stanem wdrażania funduszy skierowanych do przedsiębiorców i obecnie dotyczy w szczególności zagadnień związanych z kontraktacją i rozliczaniem dotacji. Tym nie mniej wszystkie sugestie i uwagi poświęcone poszczególnym etapom aplikowania i rozliczania funduszy są mile widziane i oczekiwane pod adresem poczty elektronicznej: prostefundusze@mrr.gov.pl.

REKLAMA

Grupa do spraw Przedsiębiorców

REKLAMA

W ramach grupy prowadzone są prace w zakresie uproszczenia zasad aplikowania o środki unijne przez przedsiębiorców. Dotychczas w ramach prac grupy odbyło się 10 spotkań, podczas których wielokrotnie omawiane były problemy w wyborze i realizacji projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz programów regionalnych.

Przedmiotem prac grupy były także zagadnienia związane z nadmierną komplikacją procedur zawartych w wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego oraz instrukcji wykonawczych poszczególnych instytucji zaangażowanych we wdrażanie i zarządzanie środkami unijnymi w perspektywie 2007-2013. W skład grupy wchodzą zarówno przedstawiciele Instytucji Zarządzających programami skierowanymi do przedsiębiorców, ale również przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Konwentu Marszałków Województw RP, Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, instytucji reprezentujących przedsiębiorców oraz firm doradczych.

Polecamy: serwis Leasing

Podczas spotkań grupy poruszano szerokie spektrum zagadnień związanych z wdrażaniem i zarządzaniem funduszami unijnymi dla przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłaszane kwestie problemowe dotyczyły m.in. okresu wnioskowania o płatność, opisów faktur, trwałości projektów, w tym związku z tworzeniem nowych miejsc pracy w ramach realizacji projektów, aneksowania umów o dofinansowanie w szczególności w kontekście wprowadzania zmian w harmonogramie rzeczowo-finansowym, przedkładania pełnej dokumentacji środowiskowej itd. Kwestie te zostały szczegółowo przeanalizowane przez zespoły ekspertów i zarekomendowane poszczególnym instytucjom zarządzającym zarówno w ramach regionalnych programów operacyjnych jak i programów centralnych.

Porównaj: Pomoc regionalna w ramach projektów o dofinansowania

REKLAMA

Podczas ostatniego posiedzenia zespołu, które odbyło się 20 maja 2010 roku z udziałem przedstawicieli instytucji regionalnych oraz Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" został zgłoszony m.in. postulat publikacji harmonogramów ogłaszania konkursów do końca 2013 roku.

W chwili obecnej większość harmonogramów publikowanych na stronach internetowych instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie i zarządzanie środkami europejskimi jest zawężona wyłącznie do danego roku kalendarzowego.

W opinii zgromadzonych wprowadzenie takiego postulatu w życie znacznie ułatwi przedsiębiorcom przygotowanie niezbędnej dokumentacji aplikacyjnej składanej na potrzeby danego konkursu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA