W jaki sposób uprościć system wdrażania funduszy unijnych w Polsce – część II
REKLAMA
REKLAMA
W jej ramach została powołana specjalna grupa do spraw przedsiębiorców, której celem jest identyfikacja barier we wdrażaniu działań skierowanych do przedsiębiorców oraz wypracowywanie propozycji uproszczeń w zakresie procedur związanych z pozyskiwaniem, realizacją i rozliczaniem dotacji. Przedmiot prac grupy związany jest ze stanem wdrażania funduszy skierowanych do przedsiębiorców i obecnie dotyczy w szczególności zagadnień związanych z kontraktacją i rozliczaniem dotacji. Tym nie mniej wszystkie sugestie i uwagi poświęcone poszczególnym etapom aplikowania i rozliczania funduszy są mile widziane i oczekiwane pod adresem poczty elektronicznej: prostefundusze@mrr.gov.pl.
REKLAMA
Grupa do spraw Przedsiębiorców
REKLAMA
W ramach grupy prowadzone są prace w zakresie uproszczenia zasad aplikowania o środki unijne przez przedsiębiorców. Dotychczas w ramach prac grupy odbyło się 10 spotkań, podczas których wielokrotnie omawiane były problemy w wyborze i realizacji projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz programów regionalnych.
Przedmiotem prac grupy były także zagadnienia związane z nadmierną komplikacją procedur zawartych w wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego oraz instrukcji wykonawczych poszczególnych instytucji zaangażowanych we wdrażanie i zarządzanie środkami unijnymi w perspektywie 2007-2013. W skład grupy wchodzą zarówno przedstawiciele Instytucji Zarządzających programami skierowanymi do przedsiębiorców, ale również przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Konwentu Marszałków Województw RP, Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, instytucji reprezentujących przedsiębiorców oraz firm doradczych.
Polecamy: serwis Leasing
Podczas spotkań grupy poruszano szerokie spektrum zagadnień związanych z wdrażaniem i zarządzaniem funduszami unijnymi dla przedsiębiorców.
Zgłaszane kwestie problemowe dotyczyły m.in. okresu wnioskowania o płatność, opisów faktur, trwałości projektów, w tym związku z tworzeniem nowych miejsc pracy w ramach realizacji projektów, aneksowania umów o dofinansowanie w szczególności w kontekście wprowadzania zmian w harmonogramie rzeczowo-finansowym, przedkładania pełnej dokumentacji środowiskowej itd. Kwestie te zostały szczegółowo przeanalizowane przez zespoły ekspertów i zarekomendowane poszczególnym instytucjom zarządzającym zarówno w ramach regionalnych programów operacyjnych jak i programów centralnych.
Porównaj: Pomoc regionalna w ramach projektów o dofinansowania
REKLAMA
Podczas ostatniego posiedzenia zespołu, które odbyło się 20 maja 2010 roku z udziałem przedstawicieli instytucji regionalnych oraz Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" został zgłoszony m.in. postulat publikacji harmonogramów ogłaszania konkursów do końca 2013 roku.
W chwili obecnej większość harmonogramów publikowanych na stronach internetowych instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie i zarządzanie środkami europejskimi jest zawężona wyłącznie do danego roku kalendarzowego.
W opinii zgromadzonych wprowadzenie takiego postulatu w życie znacznie ułatwi przedsiębiorcom przygotowanie niezbędnej dokumentacji aplikacyjnej składanej na potrzeby danego konkursu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.