REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób uprościć system wdrażania funduszy unijnych w Polsce – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak uprościć system wdrażania funduszy unijnych?
Jak uprościć system wdrażania funduszy unijnych?

REKLAMA

REKLAMA

Podczas akcji „Proste fundusze” istnieje możliwość zgłoszenia swoich postulatów w zakresie uproszczenia systemu wdrażania i zarządzania funduszami unijnymi w latach 2007-2013.

W jej ramach została powołana specjalna grupa do spraw przedsiębiorców, której celem jest identyfikacja barier we wdrażaniu działań skierowanych do przedsiębiorców oraz wypracowywanie propozycji uproszczeń w zakresie procedur związanych z pozyskiwaniem, realizacją i rozliczaniem dotacji. Przedmiot prac grupy związany jest ze stanem wdrażania funduszy skierowanych do przedsiębiorców i obecnie dotyczy w szczególności zagadnień związanych z kontraktacją i rozliczaniem dotacji. Tym nie mniej wszystkie sugestie i uwagi poświęcone poszczególnym etapom aplikowania i rozliczania funduszy są mile widziane i oczekiwane pod adresem poczty elektronicznej: prostefundusze@mrr.gov.pl.

REKLAMA

Grupa do spraw Przedsiębiorców

REKLAMA

W ramach grupy prowadzone są prace w zakresie uproszczenia zasad aplikowania o środki unijne przez przedsiębiorców. Dotychczas w ramach prac grupy odbyło się 10 spotkań, podczas których wielokrotnie omawiane były problemy w wyborze i realizacji projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz programów regionalnych.

Przedmiotem prac grupy były także zagadnienia związane z nadmierną komplikacją procedur zawartych w wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego oraz instrukcji wykonawczych poszczególnych instytucji zaangażowanych we wdrażanie i zarządzanie środkami unijnymi w perspektywie 2007-2013. W skład grupy wchodzą zarówno przedstawiciele Instytucji Zarządzających programami skierowanymi do przedsiębiorców, ale również przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Konwentu Marszałków Województw RP, Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, instytucji reprezentujących przedsiębiorców oraz firm doradczych.

Polecamy: serwis Leasing

Podczas spotkań grupy poruszano szerokie spektrum zagadnień związanych z wdrażaniem i zarządzaniem funduszami unijnymi dla przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłaszane kwestie problemowe dotyczyły m.in. okresu wnioskowania o płatność, opisów faktur, trwałości projektów, w tym związku z tworzeniem nowych miejsc pracy w ramach realizacji projektów, aneksowania umów o dofinansowanie w szczególności w kontekście wprowadzania zmian w harmonogramie rzeczowo-finansowym, przedkładania pełnej dokumentacji środowiskowej itd. Kwestie te zostały szczegółowo przeanalizowane przez zespoły ekspertów i zarekomendowane poszczególnym instytucjom zarządzającym zarówno w ramach regionalnych programów operacyjnych jak i programów centralnych.

Porównaj: Pomoc regionalna w ramach projektów o dofinansowania

REKLAMA

Podczas ostatniego posiedzenia zespołu, które odbyło się 20 maja 2010 roku z udziałem przedstawicieli instytucji regionalnych oraz Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" został zgłoszony m.in. postulat publikacji harmonogramów ogłaszania konkursów do końca 2013 roku.

W chwili obecnej większość harmonogramów publikowanych na stronach internetowych instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie i zarządzanie środkami europejskimi jest zawężona wyłącznie do danego roku kalendarzowego.

W opinii zgromadzonych wprowadzenie takiego postulatu w życie znacznie ułatwi przedsiębiorcom przygotowanie niezbędnej dokumentacji aplikacyjnej składanej na potrzeby danego konkursu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

REKLAMA

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

REKLAMA