| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > W jaki sposób uprościć system wdrażania funduszy unijnych w Polsce – część I

W jaki sposób uprościć system wdrażania funduszy unijnych w Polsce – część I

Nie wszyscy wiedzą, że w ramach obecnej perspektywy finansowej funkcjonują zespoły ekspertów, którzy badają przypadki nadmiernej komplikacji procedur związanych z wdrażaniem funduszy unijnych w Polsce.

Mowa tu o akcji „Proste fundusze”, której inicjatorem i koordynatorem jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Potrzeba organizacji takiego przedsięwzięcia wynikła z analizy liczby procedur dotyczących wdrażania i zarządzania funduszami unijnymi w Polsce, a także mnogością różnych instytucji zaangażowanych w ten proces. Celem nadrzędnym akcji uczyniono postulat likwidacji nadmiernego skomplikowania procedur i przepisów prawnych związanych z wydatkowaniem funduszy europejskich w Polsce. W ramach akcji powołano do życia 3 grupy, których zadaniem jest uproszczanie procedur związanych z aplikowaniem i rozliczaniem środków w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, przedsiębiorców oraz projektów tzw. „miękkich” realizowanych przy wykorzystaniu środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się 13 sierpnia 2008 r.

Zobacz także: Wsparcie sektora MSP: inkubatory przedsiębiorczości

„Proste fundusze” dla wszystkich

Równolegle z organizacją pierwszego posiedzenia zespołu uruchomiony został w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego specjalny adres poczty elektronicznej. Adres ten stanowi pierwsze i podstawowe źródło kontaktu i miejscem gdzie zbierane są wszystkie informacje na temat przypadków nadmiernej komplikacji procedur w systemie wdrażania i zarządzania funduszami unijnymi. Wszyscy beneficjenci funduszy europejskich dostępnych w obecnej perspektywie finansowej, którzy mają jakiekolwiek sugestie i uwagi dotyczące uproszczenia procedur administracyjnych mogą zgłaszać je za pomocą poczty elektronicznej na adres: prostefundusze@mrr.gov.pl lub na adres Ministerstwa Rozwoju Regionalnego – tradycyjną pocztą. Wszystkie uwagi merytoryczne będą przekazywane pod obrady zespołu ekspertów a także do poszczególnych grup przy każdej Instytucji Zarządzającej. 

Uruchamiane źródło kontaktu ws. uproszczeń systemu i procedur nie jest kolejną ścieżką odwoławczą od decyzji instytucji dystrybuujących środki funduszy strukturalnych. Służy wyłącznie przekazywaniu informacji i pomysłów względem przypadków nadmiernych lub niewłaściwych wymagań proceduralnych.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Ponadto musimy pamiętać, że aby pomysły i informacje mogły być skutecznie wykorzystane dla poprawy systemu należy je precyzyjnie opisać. Nie zapominajmy o podaniu nazwy programu operacyjnego, działania, czy schematu pomocy oraz instytucji, których dotyczą. Ponadto wszystkie zgłaszane przez nas uwagi i sugestie powinny dotyczyć wyłącznie programów dostępnych w obecnym okresie programowania 2007-2013. W związku z powyższym nie mamy możliwości zgłoszenia swoich propozycji w zakresie kolejnego okresu programowania na lata 2014-2020 ani poprzedniej perspektywy finansowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »