REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób uprościć system wdrażania funduszy unijnych w Polsce – część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Wdrażanie funduszy unijnych w Polsce
Wdrażanie funduszy unijnych w Polsce
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszyscy wiedzą, że w ramach obecnej perspektywy finansowej funkcjonują zespoły ekspertów, którzy badają przypadki nadmiernej komplikacji procedur związanych z wdrażaniem funduszy unijnych w Polsce.

Mowa tu o akcji „Proste fundusze”, której inicjatorem i koordynatorem jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Potrzeba organizacji takiego przedsięwzięcia wynikła z analizy liczby procedur dotyczących wdrażania i zarządzania funduszami unijnymi w Polsce, a także mnogością różnych instytucji zaangażowanych w ten proces. Celem nadrzędnym akcji uczyniono postulat likwidacji nadmiernego skomplikowania procedur i przepisów prawnych związanych z wydatkowaniem funduszy europejskich w Polsce. W ramach akcji powołano do życia 3 grupy, których zadaniem jest uproszczanie procedur związanych z aplikowaniem i rozliczaniem środków w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, przedsiębiorców oraz projektów tzw. „miękkich” realizowanych przy wykorzystaniu środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się 13 sierpnia 2008 r.

REKLAMA

Zobacz także: Wsparcie sektora MSP: inkubatory przedsiębiorczości

„Proste fundusze” dla wszystkich

REKLAMA

Równolegle z organizacją pierwszego posiedzenia zespołu uruchomiony został w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego specjalny adres poczty elektronicznej. Adres ten stanowi pierwsze i podstawowe źródło kontaktu i miejscem gdzie zbierane są wszystkie informacje na temat przypadków nadmiernej komplikacji procedur w systemie wdrażania i zarządzania funduszami unijnymi. Wszyscy beneficjenci funduszy europejskich dostępnych w obecnej perspektywie finansowej, którzy mają jakiekolwiek sugestie i uwagi dotyczące uproszczenia procedur administracyjnych mogą zgłaszać je za pomocą poczty elektronicznej na adres: prostefundusze@mrr.gov.pl lub na adres Ministerstwa Rozwoju Regionalnego – tradycyjną pocztą. Wszystkie uwagi merytoryczne będą przekazywane pod obrady zespołu ekspertów a także do poszczególnych grup przy każdej Instytucji Zarządzającej. 

Uruchamiane źródło kontaktu ws. uproszczeń systemu i procedur nie jest kolejną ścieżką odwoławczą od decyzji instytucji dystrybuujących środki funduszy strukturalnych. Służy wyłącznie przekazywaniu informacji i pomysłów względem przypadków nadmiernych lub niewłaściwych wymagań proceduralnych.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto musimy pamiętać, że aby pomysły i informacje mogły być skutecznie wykorzystane dla poprawy systemu należy je precyzyjnie opisać. Nie zapominajmy o podaniu nazwy programu operacyjnego, działania, czy schematu pomocy oraz instytucji, których dotyczą. Ponadto wszystkie zgłaszane przez nas uwagi i sugestie powinny dotyczyć wyłącznie programów dostępnych w obecnym okresie programowania 2007-2013. W związku z powyższym nie mamy możliwości zgłoszenia swoich propozycji w zakresie kolejnego okresu programowania na lata 2014-2020 ani poprzedniej perspektywy finansowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA