reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Pierwsze kroki po unijne pieniądze – część I

Pierwsze kroki po unijne pieniądze – część I

Coraz częściej studenci oraz osoby będące po studiach myślą o własnej działalności. Bardzo często przedsiębiorcy, zwłaszcza początkujący, nie wiedzą, że mogą ubiegać się o pieniądze unijne. W tym artykule postaramy się Wam poszerzyć wiedzę w tym zakresie.

Początkujący biznesmen – młody, doskonale wykształcony i znający języki obce człowiek – postanowił rozwijać swoją działalność na rynku azjatyckim. Zakłada firmę doradczą w zakresie prezentowania polskiego rynku zagranicznym kontrahentom i prezentowania możliwości rozwoju polskich firm na rynkach zagranicznych, w szczególności na dynamicznie rozwijających się obecnie rynkach azjatyckich. Czy takie firmy w ogóle mają szansę na dofinansowanie?

Pomimo wprowadzenia szeregu uproszczeń, właściciel po procesie rejestracji firmy był przybity ilością formalności związanych z założeniem firmy i nawet nie brał pod uwagę dotacji unijnych. Właściciel nowego przedsiębiorstwa obawiał się kolejnych formalności, stresu oraz porażki. Na początku, jak to często bywa, właściciel jest jedynym pracownikiem firmy, bardzo często więc cały ciężar zarządzania, realizacji działań, a także problemów formalno-administracyjnych spoczywa na jednej osobie.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Czy więc mikroprzedsiębiorstwo – jednoosobowa działalność ma szansę na wsparcie?

Nie mogę obiecać, że przedsiębiorca starający się o dofinansowanie nie będzie musiał przebrnąć przez szereg trudności. Nie mogę też zagwarantować, że odniesie sukces startując w konkursie.

Można jednak stwierdzić, że jednoosobowa firma ma jak najbardziej szansę na dofinansowanie. Wśród licznych programów unijnych są m.in. dofinansowania dedykowane właśnie mikroprzedsiębiorstwom, które mają pomóc w ich rozwoju.

Porównaj: Błędy związane z przygotowaniem biznesplanu

Z czego może skorzystać mikroprzedsiębiorca?

Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 

Obecnie chyba najpopularniejszym programem jest działanie 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Działanie to przeznaczone jest dla przedsiębiorców, którzy działają na rynku krócej niż rok i chcą realizować projekt polegający na wdrożeniu e-usługi. Wartość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach projektu zgłaszanego do dofinansowania w ramach opisywanych działań nie może być niższa niż 20 000 zł. Górnym ograniczeniem jest kwota projektu nie większa niż 700 000 zł. Należy przy tym zaznaczyć, że większość przedsiębiorców decyduje się na znacznie skromniejsze wydatki rzędu 200-500 tys. zł.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Talento

Firma konsultingowa

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pierwsze kroki po unijne pieniądze
Pierwsze kroki po unijne pieniądze

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama