REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje dla firm - innowacyjność
Dotacje dla firm - innowacyjność

REKLAMA

REKLAMA

Przed przedsiębiorcami kolejna szansa na otrzymanie unijnej dotacji. Tym razem jednak dotyczy ona podmiotów, które zdecydują się realizować swoje inwestycje na terenie 5 województw Polski Wschodniej.

28 czerwca 2010 roku został rozpoczęty nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 1.3 „Wspieranie innowacji” Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Nabór ten potrwa do 30 września 2010 roku. Dokumentacja aplikacyjna jest przyjmowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, z siedzibą w Warszawie. Wsparcie w ramach konkursu jest udzielane na realizację projektów polegających na przygotowaniu terenów do działalności inwestycyjnej związanej z parkami i inkubatorami lub przygotowaniu terenów inwestycyjnych na potrzeby stworzenia obszarów produkcyjnych oraz stref nowoczesnych usług. 

REKLAMA

Pamiętajmy, aby nie zwlekać na ostatnią chwilę ze złożeniem dokumentacji aplikacyjnej, gdyż PARP zastrzega sobie możliwość wcześniejszego zamknięcia naboru w przypadku, gdy kwota dofinansowania w ramach złożonych wniosków osiągnie 150% budżetu wyznaczonego w tym działaniu.

Polecamy: Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

Kto może ubiegać się o dotację?

REKLAMA

O dotację w ramach tego działania mogą ubiegać się przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. Wsparcie na przygotowanie terenów inwestycyjnych może być udzielone, jeżeli wnioskodawca jest właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości podlegających uzbrojeniu albo przewiduje w ramach projektu nabycie tych praw, z zastrzeżeniem 2 zasad. Mianowicie nieruchomość będąca przedmiotem nabycia jest położona w granicach terenów planowanych do uzbrojenia oraz zamiar i uzasadnienie nabycia nieruchomości zostaną zgłoszone najpóźniej wraz z wnioskiem o udzielenie wsparcia dla projektu, do którego zostanie załączona umowa przedwstępna lub inny równoważny dokument. 

Wsparcie w ramach konkursu może być udzielane na realizację projektów, które realizowane są na terenie województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego lub warmińsko-mazurskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak przygotować wniosek o dofinansowanie projektu szkoleniowego dla pracowników firmy

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

Celem projektów zgłaszanych w ramach konkursu powinna być aktywizacja terenów, które przed realizacją projektów nie są przygotowane do udostępnienia pod inwestycje (tzw. green fields). Tereny, które będą przygotowywane do zainwestowania poprzez budowę niezbędnej infrastruktury, powinny być udostępniane przedsiębiorcom do prowadzenia innowacyjnej działalności gospodarczej lub świadczenia nowoczesnych usług, w szczególności w ramach tworzonych obszarów produkcyjnych i stref nowoczesnych usług, wykorzystywanych przez centra logistyczne, parki maszynowe, parki technologiczne, inkubatory itp.

Przykładowe rodzaje projektów obejmują realizację tzw. inwestycji liniowych, polegających w szczególności na przygotowaniu infrastruktury sieci dróg zewnętrznych i wewnętrznych, sieci kanalizacji ciepłowniczej, wodociągowej, sanitarnej i deszczowej, sieci gazowych, energetycznych i teletechnicznych oraz obiektów towarzyszących, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tej infrastruktury (przepompownie, osadniki, separatory, zbiorniki retencyjne, rozdzielnie mocy, stacje redukcyjne, itp.).

W jakiej wysokości można otrzymać dotację?

W ramach konkursu na dofinansowanie działań związanych z przygotowaniem terenów do działalności inwestycyjnej przez naznaczono kwotę w wysokości ponad 36 mln euro. Wsparcie projektów, które nie podlegają regułom pomocy publicznej może wynieść maksymalnie 90% wydatków kwalifikowanych, przy czym wydatki te są finansowe w określonej wielkości zarówno ze środków europejskich jak i budżetu państwa. W takim przypadku wsparcie może zostać udzielone na działania zrealizowane w ramach projektu przed datą złożenia wniosku o udzielenie wsparcia, jednakże nie wcześniej niż 1 stycznia 2007 roku.

Wsparcie stanowiące pomoc publiczną jest udzielane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa i może być udzielane jako wsparcie stanowiące regionalną pomoc inwestycyjną lub wsparcie stanowiące pomoc de minimis, które może zostać udzielone tylko łącznie ze wsparciem stanowiącym regionalną pomoc inwestycyjną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA