Wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim – część II
REKLAMA
REKLAMA
Sprostanie przez wnioskodawców szeregowi wymogów formalnych związanych z kwalifikowalnością wydatków w ramach programów unijnych wymaga wiedzy i doświadczenia. W poprzednim artykule przedstawione zostały tylko podstawowe zasady kwalifikowalności w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego. Teraz nadszedł czas na szczegółowe zapoznanie się z zasadami i kategoriami wydatków kwalifikowanych, które mogą zostać poniesione na realizację projektów w ramach działania 1.1 E. Pamiętajmy jednak, że podstawowym i obowiązującym źródłem informacji o kwalifikowalności są dokumenty programowe oraz dokumentacja konkursowa.
REKLAMA
Podstawowa zasada jest taka, że wydatkami kwalifikowalnymi są wydatki poniesione przez beneficjenta w okresie realizacji projektu, lecz nie wcześniej niż po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie projektu.
W przypadku, gdy rozpoczęcie realizacji inwestycji następuje w terminie wcześniejszym niż po dniu złożenia wniosku, dyskwalifikuje to projekt do otrzymania dofinansowania.
REKLAMA
Za rozpoczęcie realizacji inwestycji należy uznać dzień rozpoczęcia robót budowlanych lub podjęcie pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia towarów i usług związanych z realizacją inwestycji. Innymi słowy rozpoczęciem realizacji projektu może być np. wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie, wykonanie niwelacji terenu, zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów czy wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.
Jeszcze jedna ważna informacja – za dzień złożenia wniosku o dofinansowanie traktowany jest dzień rejestracji wniosku w Internetowym Rejestratorze Wniosków umieszczonym na stronie Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, czyli w przypadku tego naboru 29 czerwca br.
Wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców
Do wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem zalicza się:
1. Wydatki poniesione na nabycie prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego gruntu (nieruchomości niezabudowanej) do wysokości 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
Taki wydatek taki będzie mógł zostać uznany za kwalifikowany pod warunkiem, że:
- grunt ten jest niezbędny do realizacji projektu,
- opinia rzeczoznawcy majątkowego potwierdza, że cena nabycia nie przekracza wartości rynkowej gruntu,
- w okresie 7 lat poprzedzających datę nabycia grunt nie był nabyty z wykorzystaniem środków publicznych krajowych lub pochodzących z funduszy Unii Europejskiej.
Porównaj: Jak przygotować wnioskek o dofinansowanie projektu szkoleniowego dla pracowników firmy
2. Wydatki poniesione na nabycie prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej.
Taki wydatek taki będzie mógł zostać uznany za kwalifikowany pod warunkiem, że:
- nieruchomość jest niezbędna do realizacji projektu,
- opinia rzeczoznawcy majątkowego potwierdza, że cena nabycia nie przekracza wartości rynkowej nieruchomości,
- w okresie 7 lat poprzedzających datę nabycia nieruchomość nie była nabyta z wykorzystaniem środków publicznych krajowych lub pochodzących z funduszy Unii Europejskiej,
- nieruchomość będzie używana wyłącznie zgodnie z celami projektu objętego wsparciem.
3. Nabycie lub wytworzenie środków trwałych, w tym budowli i budynków pod warunkiem, że ich nabycie pozostaje w bezpośrednim związku z celami projektu inwestycyjnego objętego pomocą, maszyn i urządzeń, narzędzi, przyrządów i aparatury, wyposażenia technicznego dla prac biurowych oraz infrastruktury technicznej związanej z nową inwestycją.
Taki wydatek taki będzie mógł zostać uznany za kwalifikowany pod warunkiem, że:
- zostaną nabyte od strony trzeciej na warunkach rynkowych,
- zostaną ujęte w aktywach nabywcy,
- będą wykorzystywane wyłącznie przez nabywcę.
4. Wydatki na nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz nieopatentowanej wiedzy technicznej.
Wydatki poniesione na nabycie wartości materialnych i prawnych będą mogły zostać uznane za kwalifikowane, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
- będą wykorzystywane wyłącznie na cele projektu objętego wsparciem,
- będą wykorzystywane wyłącznie w jednostce otrzymującej pomoc,
- będą podlegać amortyzacji zgodnie z odrębnymi przepisami,
- będą nabyte od osób trzecich na warunkach rynkowych,
- będą stanowić aktywa przedsiębiorcy, który otrzymał wsparcie i pozostaną w jego przedsiębiorstwie przez co najmniej 3 lata od dnia zakończenia realizacji inwestycji.
5. Wydatki poniesione przez mikro przedsiębiorcę na zakup analiz przygotowawczych i usług doradczych związanych z inwestycją, przy czym usługi te nie mogą stanowić elementu stałej lub okresowej działalności przedsiębiorcy lub być związane z bieżącymi wydatkami operacyjnymi przedsiębiorcy.
Polecamy serwis Szkolenia
6. Wydatki na zakup szkoleń specjalistycznych koniecznych do prawidłowego wdrożenia inwestycji, do wysokości nie przekraczającej 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
Szczegółowy wykaz wydatków kwalifikowanych w ramach tego konkursu zawiera dokumentacja programowa jak również Wytyczne dla Wnioskodawców, schemat 1.1 E Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.