REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim
Wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim

REKLAMA

REKLAMA

Rozwój mikroprzedsiębiorstw w województwie dolnośląskim ma szansę nabrać tempa. Wszystko dzięki unijnym dotacjom inwestycyjnym. Pamiętajmy, jednak, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez nas w trakcie realizacji projektu będą mogły zostać objęte wsparciem.

Sprostanie przez wnioskodawców szeregowi wymogów formalnych związanych z kwalifikowalnością wydatków w ramach programów unijnych wymaga wiedzy i doświadczenia. W poprzednim artykule przedstawione zostały tylko podstawowe zasady kwalifikowalności w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego. Teraz nadszedł czas na szczegółowe zapoznanie się z zasadami i kategoriami wydatków kwalifikowanych, które mogą zostać poniesione na realizację projektów w ramach działania 1.1 E. Pamiętajmy jednak, że podstawowym i obowiązującym źródłem informacji o kwalifikowalności są dokumenty programowe oraz dokumentacja konkursowa.

REKLAMA

Podstawowa zasada jest taka, że wydatkami kwalifikowalnymi są wydatki poniesione przez beneficjenta w okresie realizacji projektu, lecz nie wcześniej niż po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie projektu.

W przypadku, gdy rozpoczęcie realizacji inwestycji następuje w terminie wcześniejszym niż po dniu złożenia wniosku, dyskwalifikuje to projekt do otrzymania dofinansowania.

REKLAMA

Za rozpoczęcie realizacji inwestycji należy uznać dzień rozpoczęcia robót budowlanych lub podjęcie pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia towarów i usług związanych z realizacją inwestycji. Innymi słowy rozpoczęciem realizacji projektu może być np. wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie, wykonanie niwelacji terenu, zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów czy wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

Jeszcze jedna ważna informacja – za dzień złożenia wniosku o dofinansowanie traktowany jest dzień rejestracji wniosku w Internetowym Rejestratorze Wniosków umieszczonym na stronie Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, czyli w przypadku tego naboru 29 czerwca br.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców

Do wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem zalicza się:

1. Wydatki poniesione na nabycie prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego gruntu (nieruchomości niezabudowanej) do wysokości 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Taki wydatek taki będzie mógł zostać uznany za kwalifikowany pod warunkiem, że:

 • grunt ten jest niezbędny do realizacji projektu,
 • opinia rzeczoznawcy majątkowego potwierdza, że cena nabycia nie przekracza wartości rynkowej gruntu,
 • w okresie 7 lat poprzedzających datę nabycia grunt nie był nabyty z wykorzystaniem środków publicznych krajowych lub pochodzących z funduszy Unii Europejskiej.

Porównaj: Jak przygotować wnioskek o dofinansowanie projektu szkoleniowego dla pracowników firmy

2. Wydatki poniesione na nabycie prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej.

Taki wydatek taki będzie mógł zostać uznany za kwalifikowany pod warunkiem, że:

 • nieruchomość jest niezbędna do realizacji projektu,
 • opinia rzeczoznawcy majątkowego potwierdza, że cena nabycia nie przekracza wartości rynkowej nieruchomości,
 • w okresie 7 lat poprzedzających datę nabycia nieruchomość nie była nabyta z wykorzystaniem środków publicznych krajowych lub pochodzących z funduszy Unii Europejskiej,
 • nieruchomość będzie używana wyłącznie zgodnie z celami projektu objętego wsparciem.

3. Nabycie lub wytworzenie środków trwałych, w tym budowli i budynków pod warunkiem, że ich nabycie pozostaje w bezpośrednim związku z celami projektu inwestycyjnego objętego pomocą, maszyn i urządzeń, narzędzi, przyrządów i aparatury, wyposażenia technicznego dla prac biurowych oraz infrastruktury technicznej związanej z nową inwestycją.

Taki wydatek taki będzie mógł zostać uznany za kwalifikowany pod warunkiem, że:

 • zostaną nabyte od strony trzeciej na warunkach rynkowych,
 • zostaną ujęte w aktywach nabywcy,
 • będą wykorzystywane wyłącznie przez nabywcę.

4. Wydatki na nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz nieopatentowanej wiedzy technicznej.

Wydatki poniesione na nabycie wartości materialnych i prawnych będą mogły zostać uznane za kwalifikowane, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:

 • będą wykorzystywane wyłącznie na cele projektu objętego wsparciem,
 • będą wykorzystywane wyłącznie w jednostce otrzymującej pomoc,
 • będą podlegać amortyzacji zgodnie z odrębnymi przepisami,
 • będą nabyte od osób trzecich na warunkach rynkowych,
 • będą stanowić aktywa przedsiębiorcy, który otrzymał wsparcie i pozostaną w jego przedsiębiorstwie przez co najmniej 3 lata od dnia zakończenia realizacji inwestycji.

5. Wydatki poniesione przez mikro przedsiębiorcę na zakup analiz przygotowawczych i usług doradczych związanych z inwestycją, przy czym usługi te nie mogą stanowić elementu stałej lub okresowej działalności przedsiębiorcy lub być związane z bieżącymi wydatkami operacyjnymi przedsiębiorcy.

Polecamy serwis Szkolenia

6. Wydatki na zakup szkoleń specjalistycznych koniecznych do prawidłowego wdrożenia inwestycji, do wysokości nie przekraczającej 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Szczegółowy wykaz wydatków kwalifikowanych w ramach tego konkursu zawiera dokumentacja programowa jak również Wytyczne dla Wnioskodawców, schemat 1.1 E Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA