REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak unijne fundusze wspierają łódzką przedsiębiorczość – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Unijne fundusze wspierają łódzką przedsiębiorczość
Unijne fundusze wspierają łódzką przedsiębiorczość

REKLAMA

REKLAMA

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców realizujących projekty inwestycyjne na terenie województwa łódzkiego. Wsparcie udzielane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i może wynieść nawet do 100 tys. zł.

REKLAMA

Właśnie ruszył nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców realizujących projekty inwestycyjne na terenie województwa łódzkiego. Wsparcie udzielane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i może wynieść nawet do 100 tys. zł.

REKLAMA

Pomoc finansowa wspierająca przedsięwzięcia inwestycyjne, w tym również niezbędne działania szkoleniowe i doradcze, jest udzielana w ramach działania III.6 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. W wyniki przeprowadzonego naboru przewiduje się udzielenie wsparcia przedsiębiorcom, którzy rozpoczynają lub kontynuują inwestycje bezpośrednie w swoich firmach w celu podniesienia ich konkurencyjności i efektywności działania. Dotacja może być przeznaczona na kontynuację bieżącej działalności gospodarczej lub zmianę jej profilu. Warunkiem przyznania dotacji jest poprawne przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej i jej złożenie w wymaganym terminie do instytucji organizującej konkurs. Złożona przez wnioskodawców dokumentacja będzie podlegać ocenie spełniania kryteriów programowych.

Przeczytaj także: Jak kwalifikować zakup używanych środków trwałych w projekcie unijnym

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Zgodnie z obowiązującą dokumentacją konkursową, o dofinansowanie w ramach tego naboru mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy posiadają status mikro- lub małego przedsiębiorcy. Pamiętajmy, że jednym z warunków przyznania unijnej dotacji jest realizacja projektu na obszarze województwa łódzkiego.

O wsparcie unijne w ramach tego działania nie mogą wnioskować tzw. „start-upy”, czyli przedsiębiorstwa działające krócej niż 12 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Projekty wyłonione w ramach konkursu powinny prowadzić do podnoszenia potencjału rozwojowego, co przekładać sie powinno na wzrost przychodów z prowadzonej działalności, bezpośrednio w wyniku realizacji dofinansowanej inwestycji.
Dofinansowaniu podlegają projekty polegające na bezpośrednich inwestycjach w mikroprzedsiębiorstwach i małych przedsiębiorstwach rozumiane, jako projekty inwestycyjne (w tym niezbędne, stanowiące element projektów inwestycyjnych działania szkoleniowe lub doradcze) w tym:

 • działania modernizacyjne w przedsiębiorstwach prowadzące do wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów/usług,
 • dokonywanie zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub sposobu świadczenia usług,
 • unowocześnienie wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa,
 • modernizację środków produkcji.

Pomoc, o której piszę powyżej może być udzielona na realizację nowych inwestycji lub rozpoczęcie bądź kontynuację bezpośrednich inwestycji oraz na doradztwo w zakresie poprawy efektywności prowadzenia działalności gospodarczej.

Nową inwestycją nie jest inwestycja prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych jak również nabycie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa.

Prace związane z realizacją nowej inwestycji mogą rozpocząć się po złożeniu wniosku o dofinansowanie projektu.

Polecamy serwis Dotacje

W jakiej wysokości jest udzielane dofinansowanie?

Maksymalny poziom dofinansowania projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013 wynosi 50 % całkowitych wydatków kwalifikowanych projektu, przy czym poziom dofinansowania może zostać zwiększony o 20% w przypadku ubiegania się o dofinansowanie mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy, z wyłączeniem prowadzącego działalność w sektorze transportu.

Maksymalna wartość dofinansowania projektu (maksymalna kwota wsparcia) wynosi 100 tys. zł.

Aktualne informacje na temat naboru projektów do tego działania znajdują się w dokumentacji konkursowej dostępnej na stronie internetowej COP, pod adresem: http://www.cop.lodzkie.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA