reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Wsparcie unijne dla przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego

Wsparcie unijne dla przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego

Maksymalnie 20 mln złotych będzie mógł uzyskać przedsiębiorca w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na dofinansowanie działań związanych z modernizacją pomieszczeń magazynowych, produkcyjnych czy na zakup niezbędnych urządzeń i wyposażenia.

Jest to kolejna odsłona konkursu dla przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego w ramach działania 123 "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.

Przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem pomocy będą mogli składać wnioski o wsparcie od 12 sierpnia br. w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Kto może ubiegać się o wsparcie?

Pomoc z tego działania skierowana jest do "mikroprzedsiębiorstw", małych i średnich firm, a także takich podmiotów, które zatrudniają mniej niż 750 pracowników lub osiągają dochód nieprzekraczający 200 milinów euro rocznie. W pierwszej kolejności, czyli od 12 sierpnia do 8 września, wnioski przyjmowane będą tylko od grup producentów rolnych, wstępnie uznanych grup, uznanych organizacji producentów owoców i warzyw oraz utworzonych przez te podmioty spółek osobowych, spółek kapitałowych oraz spółdzielni.

Polecamy: Dla kogo są środki unijne

Jest to bardzo istotne, aby tylko takie podmioty składały w tym okresie swoje wnioski. Jeżeli bowiem inny podmiot, który nie będzie grupą producentów rolnych, wstępnie uznaną grupą, uznaną organizacją producentów owoców i warzyw złoży w tym czasie swój wniosek, to zostanie on automatycznie odrzucony.

Inni przetwórcy będą mogli składać wnioski o pomoc od 9 września.

W jakiej wysokości można otrzymać wsparcie?

Kwota dofinansowania udzielanego przez ARiMR zawiera się w granicach od 100 tys. złotych nawet do 20 mln złotych. Z tym, że wsparcie wypłacane przez Agencję może pokryć od 25% do 50% poniesionych przez przedsiębiorcę tzw. kosztów kwalifikowanych. Pozostała część kwoty musi zostać pokryta ze środków własnych przedsiębiorcy.

Na najwyższe, 50% dofinansowanie mogą liczyć właściciele mikroprzedsiębiorstw, oraz małych i średnich firm, zajmujący się przetwórstwem roślin na cele energetyczne albo nabywający co najmniej 25% produktów rolnych na podstawie umów zawartych z grupami producentów rolnych, wstępnie uznanymi lub uznanymi grupami producentów owoców i warzyw oraz grupy producentów rolnych, uznane grupy czy uznane organizacje producentów owoców i warzyw. Dofinansowanie w wysokości 40% mogą otrzymać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy zajmują się działalnością inną niż wyżej opisana. Natomiast zwrot 25% poniesionych kosztów inwestycyjnych otrzymają przedsiębiorstwa zatrudniające do 750 pracowników lub takie, w których roczny obrót nie przekracza 200 milionów euro.

Warto pamiętać, że dofinansowanie wypłacane jest przez ARiMR po zrealizowaniu przez przedsiębiorcę zaplanowanej inwestycji.

Polecamy: serwis Mała firma

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wsparcie unijne dla przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego
Wsparcie unijne dla przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama