REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmodernizować gospodarstwo rolne za środki unijne?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak zmodernizować gospodarstwo rolne za środki unijne?
Jak zmodernizować gospodarstwo rolne za środki unijne?

REKLAMA

REKLAMA

Z pomocy ze środków europejskich mogą skorzystać również mieszkańcy wsi. „Młodzi rolnicy” będą mogli otrzymać do 75 tys. złotych na przebudowę gospodarstw rolnych lub zakup gruntów. Nabór wniosków rusza już 17 sierpnia br.

Od tego dnia oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmować wnioski w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”. To kolejna edycja wsparcia dla „młodych rolników” organizowana dzięki środkom unijnym. Poprzednie cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców wsi. Nic dziwnego – kwota 75 tys. złotych może stanowić poważny zastrzyk finansowy w modernizacji gospodarstwa rolnego. Przypomnijmy tylko – pomoc wypłacana ze środków unijnych ma charakter bezzwrotny, co oznacza, że w odróżnieniu od np. kredytu inwestycyjnego przyznanej premii nie trzeba zwracać. Pomoc ta skierowana jest na działania inwestycyjne w gospodarstwach rolnych, które są przejmowane przez młodych rolników w celu podjęcia samodzielnej działalności rolniczej.

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Kto może ubiegać się o przyznanie pomoc?

O dotację w ramach działania mogą ubiegać się tzw. „młodzi rolnicy”. Za „młodego rolnika” należy uznać osobę, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie ukończyła 40 roku życia i która zamierza po raz pierwszy rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym. Pomoc skierowana jest do rolników we wszystkich regionach kraju, po spełnieniu przez nich określonych wymagań.

Szczegółowe wymagania dotyczące „młodych rolników” opisane zostały w artykule pn. „Kim jest „młody rolnik” w projektach unijnych?”. 

Na co można otrzymać pomoc?

REKLAMA

Pomoc w wysokości 75 tys. złotych, przekazywana jest na rachunek bankowy wnioskodawcy. Musimy pamiętać, że co najmniej 70% tej kwoty beneficjent powinien przeznaczyć na realizację inwestycji określonych w biznesplanie, stanowiącym załącznik do wniosku o przyznanie pomocy. Mogą one obejmować wydatki na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- budowę, przebudowę, remont połączony z modernizacją budynków lub budowli, które są wykorzystywane do produkcji rolnej oraz do przechowywania, przygotowania do sprzedaży lub sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych,

- zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży bezpośredniej, wraz z kosztami transportu i montażu,

- zakładanie lub wyposażanie sadów lub plantacji wieloletnich,

Z możliwości przyznania pomocy zostały wyłączone działania związane z zakładaniem plantacji choinek, wiśni, malin, truskawek, porzeczek oraz roślin na cele energetyczne.

- zakup, instalacja lub budowa elementów infrastruktury technicznej wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej

Polecamy: serwis Mała firma

W ramach naboru będzie można otrzymać pomoc na działania związane z utwardzaniem placów manewrowych czy zakupem i instalacją urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

- zakup gruntów rolnych, które przez okres 5 lat od dnia wypłaty pomocy beneficjent będzie wykorzystywał do działalności rolniczej,

- zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych - związany z rozpoczęciem produkcji zwierzęcej lub postępem genetycznym w zakresie prowadzonej produkcji

Polecamy: Zmiany w konkursie dla młodych rolników

Premii nie można przeznaczyć na zakupy dokonywane na podstawie umowy zawartej między beneficjentem a członkiem jego najbliższej rodziny (małżonkiem, wstępnym lub zstępnym beneficjenta ani wstępnym lub zstępnym małżonka beneficjenta).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA