Jak zmodernizować gospodarstwo rolne za środki unijne?
REKLAMA
REKLAMA
Od tego dnia oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmować wnioski w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”. To kolejna edycja wsparcia dla „młodych rolników” organizowana dzięki środkom unijnym. Poprzednie cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców wsi. Nic dziwnego – kwota 75 tys. złotych może stanowić poważny zastrzyk finansowy w modernizacji gospodarstwa rolnego. Przypomnijmy tylko – pomoc wypłacana ze środków unijnych ma charakter bezzwrotny, co oznacza, że w odróżnieniu od np. kredytu inwestycyjnego przyznanej premii nie trzeba zwracać. Pomoc ta skierowana jest na działania inwestycyjne w gospodarstwach rolnych, które są przejmowane przez młodych rolników w celu podjęcia samodzielnej działalności rolniczej.
REKLAMA
Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy
Kto może ubiegać się o przyznanie pomoc?
O dotację w ramach działania mogą ubiegać się tzw. „młodzi rolnicy”. Za „młodego rolnika” należy uznać osobę, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie ukończyła 40 roku życia i która zamierza po raz pierwszy rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym. Pomoc skierowana jest do rolników we wszystkich regionach kraju, po spełnieniu przez nich określonych wymagań.
Szczegółowe wymagania dotyczące „młodych rolników” opisane zostały w artykule pn. „Kim jest „młody rolnik” w projektach unijnych?”.
Na co można otrzymać pomoc?
REKLAMA
Pomoc w wysokości 75 tys. złotych, przekazywana jest na rachunek bankowy wnioskodawcy. Musimy pamiętać, że co najmniej 70% tej kwoty beneficjent powinien przeznaczyć na realizację inwestycji określonych w biznesplanie, stanowiącym załącznik do wniosku o przyznanie pomocy. Mogą one obejmować wydatki na:
- budowę, przebudowę, remont połączony z modernizacją budynków lub budowli, które są wykorzystywane do produkcji rolnej oraz do przechowywania, przygotowania do sprzedaży lub sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych,
- zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży bezpośredniej, wraz z kosztami transportu i montażu,
- zakładanie lub wyposażanie sadów lub plantacji wieloletnich,
Z możliwości przyznania pomocy zostały wyłączone działania związane z zakładaniem plantacji choinek, wiśni, malin, truskawek, porzeczek oraz roślin na cele energetyczne.
- zakup, instalacja lub budowa elementów infrastruktury technicznej wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej
Polecamy: serwis Mała firma
W ramach naboru będzie można otrzymać pomoc na działania związane z utwardzaniem placów manewrowych czy zakupem i instalacją urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
- zakup gruntów rolnych, które przez okres 5 lat od dnia wypłaty pomocy beneficjent będzie wykorzystywał do działalności rolniczej,
- zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych - związany z rozpoczęciem produkcji zwierzęcej lub postępem genetycznym w zakresie prowadzonej produkcji
Polecamy: Zmiany w konkursie dla młodych rolników
Premii nie można przeznaczyć na zakupy dokonywane na podstawie umowy zawartej między beneficjentem a członkiem jego najbliższej rodziny (małżonkiem, wstępnym lub zstępnym beneficjenta ani wstępnym lub zstępnym małżonka beneficjenta).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.