reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak zmodernizować gospodarstwo rolne za środki unijne?

Jak zmodernizować gospodarstwo rolne za środki unijne?

Z pomocy ze środków europejskich mogą skorzystać również mieszkańcy wsi. „Młodzi rolnicy” będą mogli otrzymać do 75 tys. złotych na przebudowę gospodarstw rolnych lub zakup gruntów. Nabór wniosków rusza już 17 sierpnia br.

Od tego dnia oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmować wnioski w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”. To kolejna edycja wsparcia dla „młodych rolników” organizowana dzięki środkom unijnym. Poprzednie cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców wsi. Nic dziwnego – kwota 75 tys. złotych może stanowić poważny zastrzyk finansowy w modernizacji gospodarstwa rolnego. Przypomnijmy tylko – pomoc wypłacana ze środków unijnych ma charakter bezzwrotny, co oznacza, że w odróżnieniu od np. kredytu inwestycyjnego przyznanej premii nie trzeba zwracać. Pomoc ta skierowana jest na działania inwestycyjne w gospodarstwach rolnych, które są przejmowane przez młodych rolników w celu podjęcia samodzielnej działalności rolniczej.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Kto może ubiegać się o przyznanie pomoc?

O dotację w ramach działania mogą ubiegać się tzw. „młodzi rolnicy”. Za „młodego rolnika” należy uznać osobę, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie ukończyła 40 roku życia i która zamierza po raz pierwszy rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym. Pomoc skierowana jest do rolników we wszystkich regionach kraju, po spełnieniu przez nich określonych wymagań.

Szczegółowe wymagania dotyczące „młodych rolników” opisane zostały w artykule pn. „Kim jest „młody rolnik” w projektach unijnych?”. 

Na co można otrzymać pomoc?

Pomoc w wysokości 75 tys. złotych, przekazywana jest na rachunek bankowy wnioskodawcy. Musimy pamiętać, że co najmniej 70% tej kwoty beneficjent powinien przeznaczyć na realizację inwestycji określonych w biznesplanie, stanowiącym załącznik do wniosku o przyznanie pomocy. Mogą one obejmować wydatki na:

- budowę, przebudowę, remont połączony z modernizacją budynków lub budowli, które są wykorzystywane do produkcji rolnej oraz do przechowywania, przygotowania do sprzedaży lub sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych,

- zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży bezpośredniej, wraz z kosztami transportu i montażu,

- zakładanie lub wyposażanie sadów lub plantacji wieloletnich,

Z możliwości przyznania pomocy zostały wyłączone działania związane z zakładaniem plantacji choinek, wiśni, malin, truskawek, porzeczek oraz roślin na cele energetyczne.

- zakup, instalacja lub budowa elementów infrastruktury technicznej wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej

Polecamy: serwis Mała firma

W ramach naboru będzie można otrzymać pomoc na działania związane z utwardzaniem placów manewrowych czy zakupem i instalacją urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

- zakup gruntów rolnych, które przez okres 5 lat od dnia wypłaty pomocy beneficjent będzie wykorzystywał do działalności rolniczej,

- zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych - związany z rozpoczęciem produkcji zwierzęcej lub postępem genetycznym w zakresie prowadzonej produkcji

Polecamy: Zmiany w konkursie dla młodych rolników

Premii nie można przeznaczyć na zakupy dokonywane na podstawie umowy zawartej między beneficjentem a członkiem jego najbliższej rodziny (małżonkiem, wstępnym lub zstępnym beneficjenta ani wstępnym lub zstępnym małżonka beneficjenta).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama