REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są fundusze na badania i rozwój technologii w przedsiębiorstwach

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Fundusze na badania i rozwój technologii w przedsiębiorstwach
Fundusze na badania i rozwój technologii w przedsiębiorstwach

REKLAMA

REKLAMA

Rozwój firmy dzięki badaniom przemysłowym i pracom rozwojowym? To nie mrzonki. Dzięki funduszom unijnym istnieje możliwość otrzymania pomocy finansowej na stworzenie prototypu a następnie jego wdrożenie w naszym przedsiębiorstwie.

W październiku odbędzie się kolejny, czwarty nabór wniosków o dofinansowanie do działania 1.4. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Z doświadczeń z poprzednich naborów wiemy, że cieszyły się one dużą popularnością wśród przedsiębiorców i zazwyczaj były zakończane przed terminem podanym w ogłoszeniu. Dlatego nie warto zwlekać ze złożeniem wniosków o dofinansowanie do ostatniej chwili, ale już dzisiaj rozpocząć przygotowywanie dokumentacji aplikacyjnej.

REKLAMA

Nabór prowadzony będzie w okresie od 1 do 29 października 2010 roku. Wnioski o dofinansowanie można składać w formie elektronicznej lub papierowej. 

Organizatorem konkursu, podobnie jak podczas poprzednich naborów, jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Na dofinansowanie projektów badawczych, które zostaną wybrane do dofinansowania przeznaczono ponad 364 mln PLN. Kwota ta dotyczy wyłącznie części badawczej projektu, którą kończy opracowanie prototypu. Wdrożenie efektów prac badawczych i ich komercjalizacja następuje w drugim etapie tzn. w ramach działania 4.1. POIG.

Przeczytaj także: Szansa na międzynarodową promocję dzięki unijnym funduszom

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność i mających siedzibę, a w przypadku przedsiębiorców będących osobami fizycznymi – miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Wnioskodawcy oraz projekty muszą spełnić kryteria obowiązujące dla działania 1.4 POIG, zatwierdzone przez Komitet Monitorujący POIG, zawarte w Szczegółowym opisie priorytetów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 w Załączniku 4.6 Kryteria wyboru finansowanych operacji oraz w ogłoszeniu o konkursie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o dofinansowanie unijne w ramach działania 1.4. nie muszą posiadać w swojej strukturze organizacyjnej wyodrębnionej komórki badawczo-rozwojowej.

Na jakie projekty można otrzymać dofinansowanie?

REKLAMA

Dofinansowaniu w ramach działania 1.4. POIG podlegają projekty celowe obejmujące badania przemysłowe lub prace rozwojowe. Spektrum obszarów w ramach, których mogą być realizowane projekty badawcze i rozwojowe jest bardzo szerokie. Podczas poprzednich naborów o wsparcie swoich pomysłów rywalizowały zarówno firmy z sektora farmaceutycznego, informatycznego czy budowlanego jak również energetycznego. 

Wyłonione w ramach naboru projekty mogą dotyczyć zarówno badań nad innowacyjnym lekiem przeciwpadaczkowym, tworzenia algorytmów komputerowych jak również budowy mostów. Przedmiot projektu jest uzależniony od profilu działalności danego przedsiębiorstwa oraz kierunku w którym ma się ono rozwijać.

W jakiej wysokości dofinansowanie?

Intensywność wsparcia jest uzależniona od statusu wnioskodawcy, tzn. czy ubiegający się o przyznanie dotacji przedsiębiorca należy do grupy mikro-, małych, średnich czy dużych przedsiębiorstw. W zależności od tego wysokość unijnej dotacji może wynieść:

 • dla mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy - 70% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku badań przemysłowych oraz 45% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku prac rozwojowych,
 • dla średniego przedsiębiorcy – 60% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku badań przemysłowych oraz 35% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku prac rozwojowych,
 • dla przedsiębiorcy innego niż mikroprzedsiębiorca, mały lub średni przedsiębiorca - 50% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku badań przemysłowych oraz 25% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku prac rozwojowych.

W przypadku przedsiębiorców realizujących projekty zlokalizowane w województwie łódzkim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim lub podkarpackim, wartość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w części badawczej projektu musi wynieść co najmniej 400 tysięcy złotych. Dla pozostałych przedsiębiorców nie określono minimalnej wartości wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Jeżeli jesteśmy małym przedsiębiorstwem tzn. takim, które zatrudnia mniej niż 50 pracowników oraz którego roczny obrót wynosi poniżej 10 milionów EUR i realizujemy projekt polegający na wykorzystaniu prac rozwojowych to maksymalna wysokość dotacji, o którą możemy się ubiegać w projekcie wynosi do 45% wydatków kwalifikowanych. Oznacza to, że pozostała część wydatków jesteśmy zobowiązani pokryć ze środków własnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA