reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Zmiany w konkursie dla młodych rolników

Zmiany w konkursie dla młodych rolników

Rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Każdy młody rolnik spełniający wymagania konkursowe może tu otrzymać nawet 75 tys. złotych.

"Ułatwianie startu młodym rolnikom" to kolejna odsłona konkursu, którego poprzednie edycje cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców wsi. Jednakże w odróżnieniu od poprzedniego naboru, w tym zaszło sporo istotnych zmian. Jakich? O tym w treści artykułu.

Wysokość premii

Zgodnie z zapowiedziami Ministra Rozwoju Regionalnego wysokość premii przyznawanej młodym rolnikom została zwiększona z 50 tys. złotych do 75 tys. złotych. Przypomnijmy – wsparcie to jest wypłacane w formie jednorazowej premii i adresowane do rolników, którzy nie ukończyli jeszcze 40 lat i planują przejęcie gospodarstwa rolnego oraz prowadzenie działalności rolniczej na własny rachunek.

Wielkość powierzchni gruntów rolnych

Podczas obecnego naboru wniosków złagodzono kryteria dotyczące wielkości powierzchni gospodarstwach tworzonych przez młodych rolników. W przypadku wnioskodawców z województw, w których średnia powierzchnia gruntów rolnych jest wyższa od średniej krajowej, możliwe jest przyznanie pomocy osobom, które posiadają gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych nie mniejszej niż średnia krajowa powierzchnia gruntów rolnych. "Młodzi rolnicy" z pozostałych województw (tj. lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego), w których średnia wojewódzka powierzchni gruntów rolnych jest niższa od średniej krajowej, będą oni mogli uzyskać premię pod warunkiem spełnienia kryterium średniej wojewódzkiej powierzchni gruntów rolnych oraz zobowiązania się do zwiększenia powierzchni swoich gruntów do poziomu średniej krajowej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie.

Zwiększenie powierzchni gruntów do poziomu średniej krajowej powinno nastąpić w terminie 3 lat od dnia otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy. Obecnie średnia krajowa powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie wynosi 10,15 ha.

Polecamy: serwis Fundusze unijne

Zwrot pomocy

Również w odniesieniu do tej sprawy złagodzono wymogi dotyczące zwrotu przyznanej pomocy dla „młodych rolników”. Według warunków, obowiązujących od obecnego naboru „młody rolnik” będzie musiał oddać otrzymane wsparcie wyłącznie w przypadku nieprzedłożenia faktur i innych dokumentów księgowych potwierdzających wydatkowanie 70% kwoty otrzymanej z ARiMR premii w terminie 3 lat od dnia wypłaty pomocy.

Dotychczas rolnik musiał przedstawić takie dokumenty do 31 stycznia roku następującego po roku, w którym zrealizował inwestycję.

Zmniejszona też została z 25% do 15% otrzymanej pomocy, kara za nieterminowe dostarczenie do ARiMR dokumentów.

Tytuł prawny do gospodarstwa w przypadku dzierżawy

Podczas obecnego naboru wniosków zniesiony został także obowiązek notarialnego potwierdzenia tytułu prawnego do gospodarstwa w przypadku dzierżawy gospodarstwa od Agencji Nieruchomości Rolnych lub od jednostek samorządu terytorialnego. „Młodzi rolnicy", którzy w dniu wystąpienia o wsparcie byli posiadaczami gospodarstw mają teraz więcej czasu na spełnienie warunku dotyczącego minimalnej powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie. Według nowych zasad udzielania wsparcia mają na to bowiem do 180 dni od przyznania przez ARiMR pomocy.

Polecamy: Dla kogo są środki unijne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany w konkursie dla młodych rolników
Zmiany w konkursie dla młodych rolników

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama