REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować projekt na wsparcie przedsiębiorców w województwie podlaskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Projekt na wsparcie przedsiębiorców w województwie podlaskim
Projekt na wsparcie przedsiębiorców w województwie podlaskim

REKLAMA

REKLAMA

W spotkaniach z potencjalnymi wnioskodawcami niejednokrotnie pytani jesteśmy w jaki sposób przygotować dobry projekt. Jakie informacje umieścić w dokumentacji, aby sprostać wymaganiom komisji oceniającej i dostać upragnioną dotację? Nie ma jednej skutecznej recepty, która gwarantowałaby przyznanie unijnego wsparcia. Tym nie mniej możemy zwiększyć swoje szansę na otrzymanie unijnego grantu po szczegółowym zapoznaniu się kryteriami wyboru projektów.

W celu zapewnienia lepszej jakości przedkładanych dokumentów aplikacyjnych, Instytucja organizująca konkurs przygotowała dokument pn. „Przewodnik po kryteriach wyboru projektów”. Skierowany jest on do potencjalnych beneficjentów działania 1.4 „Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP).

REKLAMA

Dokument do pobrania jest ze strony internetowej: http://www.rpowp.wrotapodlasia.pl

Celem Przewodnika jest pomoc potencjalnym beneficjentom RPOWP w przygotowaniu projektów, które najlepiej wpisują się w cele tego Programu. Wnioskodawcom, którzy będą znali i rozumieli wymogi programu oraz szczegółowe zasady oceny, powinno być łatwiej konstruować projekty tj. określać cele oraz wymierne rezultaty swoich przedsięwzięć, dobierać efektywne narzędzia realizacji założonych celów, uwzględniać w projektach oraz dokumentacji aplikacyjnej wymagania formalne i merytoryczne programu.

Zobacz również: Wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej

Kryteria oceny

REKLAMA

Najogólniej mówiąc, złożona przez nas dokumentacja aplikacyjna jest ocenia pod kątem różnych kryteriów. Wśród tych kryteriów należy wyróżnić kryteria formalne i merytoryczne. W przypadku pierwszej grupy kryteriów wniosek oceniany będzie pod kątem zgodności z celami programu operacyjnego, zgodności z trybem i terminem naboru określonym w regulaminie konkursu, zgodności dokumentów z obowiązującymi wzorami, kwalifikowalności beneficjenta, lokalizacji projektu itd. Warto pamiętać o tym, że ocena ta oparta jest o system zero-jedynkowy, co powoduje że nie spełnienie choćby jednego kryterium może powodować odrzucenie wniosku i zakończenie oceny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby uniknąć takich sytuacji konieczne jest bardzo staranne zapoznanie z wymogami dotyczącymi projektu oraz beneficjenta. Dokumentami obowiązkowymi do zaznajomienia się jest „Szczegółowy Opis Priorytetów dla RPOWP” oraz dokumentacja konkursowa, w tym regulamin konkursu. Dokumenty te znajdują się na stronach internetowych instytucji organizującej konkurs.

Podczas oceny formalnej oceniana jest spełnienie przez projekt warunków brzegowych. Powodem do odrzucenia wniosku może być np. zbyt mała wartość projektu, która w przypadku tego naboru wynosi co najmniej 100 tys. złotych. 

Polecamy serwis Samochód w firmie

REKLAMA

Po spełnieniu przez wniosek wszystkich kryteriów formalnych jest on poddawany tzw. ocenie merytorycznej. Ocena merytoryczna dokonywana jest w dwóch etapach i przeprowadzana przez Komisję Oceny Projektów w skład, której mogą wchodzić eksperci o określonych specjalizacjach. Pierwszym etap polega na weryfikacji zgodności projektu z kryteriami dopuszczającymi (kryteria dopuszczające ogólne – jednakowe dla wszystkich działań/poddziałań i dopuszczające szczególne przypisane do konkretnego działania/poddziałania).

Drugi etap służy zróżnicowaniu projektów i stworzeniu listy rankingowej projektów, na której projekty pozycjonowane są według ilości uzyskanych punktów, co z kolei jest wypadkową oceny ich jakości w odniesieniu do ustalonych celów RPOWP.

Żeby wniosek przeszedł pozytywnie ten etap oceny powinien być zgodny ze wszystkimi kryteriami dopuszczającymi.

Podczas tego etapu oceny badane jest uzasadnienie realizacji projektu. Wnioskodawca powinien wskazać, co jest podstawą decyzji o realizacji projektu, wyartykułować i opisać cele realizacji projektu, określić, jakie problemy projekt rozwiąże, co stałoby się, gdyby projekt nie został zrealizowany, czy projekt jest optymalnym narzędziem do osiągnięcia założonych celów (analiza opcji) itp. Uzasadnienie powinno mieć poparcie w faktach i liczbach oraz być wynikiem przeprowadzonych analiz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA