REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować projekt na wsparcie przedsiębiorców w województwie podlaskim

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Projekt na wsparcie przedsiębiorców w województwie podlaskim
Projekt na wsparcie przedsiębiorców w województwie podlaskim

REKLAMA

REKLAMA

W spotkaniach z potencjalnymi wnioskodawcami niejednokrotnie pytani jesteśmy w jaki sposób przygotować dobry projekt. Jakie informacje umieścić w dokumentacji, aby sprostać wymaganiom komisji oceniającej i dostać upragnioną dotację? Nie ma jednej skutecznej recepty, która gwarantowałaby przyznanie unijnego wsparcia. Tym nie mniej możemy zwiększyć swoje szansę na otrzymanie unijnego grantu po szczegółowym zapoznaniu się kryteriami wyboru projektów.

W celu zapewnienia lepszej jakości przedkładanych dokumentów aplikacyjnych, Instytucja organizująca konkurs przygotowała dokument pn. „Przewodnik po kryteriach wyboru projektów”. Skierowany jest on do potencjalnych beneficjentów działania 1.4 „Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP).

REKLAMA

Dokument do pobrania jest ze strony internetowej: http://www.rpowp.wrotapodlasia.pl

Celem Przewodnika jest pomoc potencjalnym beneficjentom RPOWP w przygotowaniu projektów, które najlepiej wpisują się w cele tego Programu. Wnioskodawcom, którzy będą znali i rozumieli wymogi programu oraz szczegółowe zasady oceny, powinno być łatwiej konstruować projekty tj. określać cele oraz wymierne rezultaty swoich przedsięwzięć, dobierać efektywne narzędzia realizacji założonych celów, uwzględniać w projektach oraz dokumentacji aplikacyjnej wymagania formalne i merytoryczne programu.

Zobacz również: Wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej

Kryteria oceny

REKLAMA

Najogólniej mówiąc, złożona przez nas dokumentacja aplikacyjna jest ocenia pod kątem różnych kryteriów. Wśród tych kryteriów należy wyróżnić kryteria formalne i merytoryczne. W przypadku pierwszej grupy kryteriów wniosek oceniany będzie pod kątem zgodności z celami programu operacyjnego, zgodności z trybem i terminem naboru określonym w regulaminie konkursu, zgodności dokumentów z obowiązującymi wzorami, kwalifikowalności beneficjenta, lokalizacji projektu itd. Warto pamiętać o tym, że ocena ta oparta jest o system zero-jedynkowy, co powoduje że nie spełnienie choćby jednego kryterium może powodować odrzucenie wniosku i zakończenie oceny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby uniknąć takich sytuacji konieczne jest bardzo staranne zapoznanie z wymogami dotyczącymi projektu oraz beneficjenta. Dokumentami obowiązkowymi do zaznajomienia się jest „Szczegółowy Opis Priorytetów dla RPOWP” oraz dokumentacja konkursowa, w tym regulamin konkursu. Dokumenty te znajdują się na stronach internetowych instytucji organizującej konkurs.

Podczas oceny formalnej oceniana jest spełnienie przez projekt warunków brzegowych. Powodem do odrzucenia wniosku może być np. zbyt mała wartość projektu, która w przypadku tego naboru wynosi co najmniej 100 tys. złotych. 

Polecamy serwis Samochód w firmie

REKLAMA

Po spełnieniu przez wniosek wszystkich kryteriów formalnych jest on poddawany tzw. ocenie merytorycznej. Ocena merytoryczna dokonywana jest w dwóch etapach i przeprowadzana przez Komisję Oceny Projektów w skład, której mogą wchodzić eksperci o określonych specjalizacjach. Pierwszym etap polega na weryfikacji zgodności projektu z kryteriami dopuszczającymi (kryteria dopuszczające ogólne – jednakowe dla wszystkich działań/poddziałań i dopuszczające szczególne przypisane do konkretnego działania/poddziałania).

Drugi etap służy zróżnicowaniu projektów i stworzeniu listy rankingowej projektów, na której projekty pozycjonowane są według ilości uzyskanych punktów, co z kolei jest wypadkową oceny ich jakości w odniesieniu do ustalonych celów RPOWP.

Żeby wniosek przeszedł pozytywnie ten etap oceny powinien być zgodny ze wszystkimi kryteriami dopuszczającymi.

Podczas tego etapu oceny badane jest uzasadnienie realizacji projektu. Wnioskodawca powinien wskazać, co jest podstawą decyzji o realizacji projektu, wyartykułować i opisać cele realizacji projektu, określić, jakie problemy projekt rozwiąże, co stałoby się, gdyby projekt nie został zrealizowany, czy projekt jest optymalnym narzędziem do osiągnięcia założonych celów (analiza opcji) itp. Uzasadnienie powinno mieć poparcie w faktach i liczbach oraz być wynikiem przeprowadzonych analiz.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

REKLAMA

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

REKLAMA