REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu
Rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz pozyskać pieniądze na unowocześnienie swojej firmy? A może chcesz nabyć patent lub know-how i wykorzystać je w swoim przedsiębiorstwie? Teraz jest to możliwe przy współudziale środków unijnych.

30 czerwca br. ruszył długo oczekiwany przez przedsiębiorców nabór wniosków do działania 1.5 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Do dofinansowania zostaną wybrane tylko te projekty, które spełniają określone wymagania. Warto pamiętać, że konkurs ma charakter zamknięty, tzn. dokumenty aplikacyjne będą przyjmowane wyłącznie do 14 lipca 2010 roku. 

REKLAMA

Na co mogę otrzymać dotację?

Jak już wiemy z poprzedniej części artykułu o dotację w ramach obecnego naboru wniosków będą mogli ubiegać się wszyscy przedsiębiorcy spełniający kryteria mikroprzedsiębiorstw oraz MŚP, którzy są wpisani do KRS lub EDG. Kwota pozostająca do rozdysponowania pomiędzy przedsiębiorców na Mazowszu może zostać przeznaczona na projekty przyczyniające się do unowocześniania przedsiębiorstw a poprzez do podnoszenia ich konkurencyjności. W ramach działania przewiduje się dofinansowanie inwestycji polegających m.in. na zakupie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa, rozbudową istniejącego, dywersyfikacją produkcji poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub też zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego. Innymi słowy do wydatków kwalifikowanych, czyli niezbędnych wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu możemy zaliczyć: nabycie prawa własności lub wieczystego użytkowania nieruchomości zabudowanej, nabycie środków trwałych, w tym budowli i budynków, maszyn i urządzeń, narzędzi, przyrządów i aparatury oraz wyposażenia technicznego jak również wspomniane na początku nabycie wartości materialnych i prawnych związanych z transferem technologii. 

Polecamy: Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

Pamiętajmy, że w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej w sektorze transportu pomoc nie może być przeznaczona na zakup środków transportu – oznacza to, iż jeśli podmiot ubiegający się o dofinansowanie ma w dokumentach rejestrowych kody PKD/EKD związane z transportem – zakup środków transportu jest dla niego wydatkiem niekwalifikowalnym.

Porównaj: Pomoc publiczna na szkolenia w ramach sektora MSP

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

Maksymalna intensywność pomocy dla całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem nie może przekroczyć dla mikro i małych przedsiębiorców - do 50% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, dla średnich przedsiębiorców - do 40% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Okres rzeczowej realizacji projektu nie może być dłuższy niż do dnia 31 grudnia 2012 roku.

Musimy również pamiętać, aby nasz projekt spełniał wymogi dotyczące wartości całkowitej wydatków kwalifikowanych, która nie może być większa niż 8 mln złotych i mniejsza niż 500 tys. złotych. Wartość unijnego dofinansowania w ramach tego naboru nie może przekroczyć 2 mln złotych. 

Polecamy serwis Samochód

Szczegółowych informacji na temat możliwości udzielenia wsparcia w ramach konkursu udziela punkt informacyjny prowadzony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA