REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie MŚP w województwie mazowieckim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Środki unijne dla województwa mazowieckiego
Środki unijne dla województwa mazowieckiego
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2010 roku przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem zewnętrznego kapitału na rozwój swoich firm będą mogli to uczynić w ramach kilku ciekawych konkursów. Warto jednak pamiętać, że kwota dostępnych funduszy jest z roku na rok coraz mniejsza, podczas gdy konkurentów o unijne granty przybywa.

Przedsiębiorcy, którzy nie mają za sobą doświadczenia w pozyskiwaniu unijnych funduszy muszą wiedzieć, że aplikowanie o środki europejskie odbywa się w ramach naborów wniosków. Są one ogłaszane przez poszczególne instytucje zaangażowane w organizacje konkursów, zgodnie z harmonogramami naboru. Są one zazwyczaj zamieszczane na stronach internetowych tych instytucji np. Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

REKLAMA

W zależności od danego Programu Operacyjnego przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie rozmaitych projektów wspierających rozwój ich firm. W województwie mazowieckim przedsiębiorcy mogą sięgnąć przede wszystkim o dotację z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (na poziomie centralnym) lub w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. W przypadku tego drugiego programu z reguły wspierane są mniejsze pod względem kwotowym zamierzenia inwestycyjne.

Porównaj: Jak pozyskiwać fundusze europejskie, czyli regionalne programy operacyjne w praktyce

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego (RPO WM)

REKLAMA

W ramach RPO WM unijne fundusze dla przedsiębiorców znajdują się w ramach kilku działań. Przede wszystkim trzeba ich szukać w ramach I osi priorytetowej. Myślę tu przede wszystkim o bardzo popularnym wśród przedsiębiorców działaniu 1.5 „Rozwój przedsiębiorczości”, działaniu 1.7 „Promocja gospodarcza”, działaniu 1.6 „Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu regionalnym” oraz działaniu 1.2 „Budowa sieci współpracy nauka-gospodarka”. 

Punktem odniesienia dla jakichkolwiek przygotowań związanych z aplikowaniem o środki unijne w ramach RPO WZ są dokumenty programowe, w tym Szczegółowy Opis Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz dokumentacja konkursowa dla poszczególnych naborów wniosków. Aktualne wersje dokumentów, których znajomość jest konieczna w celu skutecznego ubiegania się o unijne dotacje, znajdują się na stronie internetowej: http://rpo.mazowia.eu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Umowy w firmie

REKLAMA

W zależności od typu projektu, o dofinansowanie, którego zamierzamy się ubiegać, w pierwszej kolejności powinniśmy zaznajomić się ze specyfiką poszczególnych działań. W ramach RPO wspierane mogą być np. projekty polegające na rozbudowie istniejącego przedsiębiorstwa w celu podniesienia jego konkurencyjności, zakupie niezbędnego wyposażenia do naszej firmy, usług doradczych i szkoleniowych, know-how, wiedzy i patentów itd. M.in. od typu projektu, ale także rodzaju wnioskodawcy zależy poziom dofinansowania naszej inwestycji. Dodatkowo warto na bieżąco śledzić informacje dotyczące terminów naboru wniosków. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, że wstępnie planowane nabory wniosków są przesuwane na terminy późniejsze. Tak więc naszą przygodę z funduszami powinniśmy rozpocząć od strony internetowej Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje i dokumenty. Warto również dodać, instytucja ta organizuje cykliczne szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców RPO WZ, które mogą być kopalnią wiedzy na temat projektów, kwalifikowalności, wnioskowania o dofinansowanie, rozliczania projektów itd. 

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby uzyskać dodatkowe informacje na temat funduszy unijnych na Mazowszu i ich wykorzystania dla rozwoju swojej firmy mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez pracowników punktów konsultacyjnych w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych oraz Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Za ich pośrednictwem możemy uzyskać odpowiedzi dotyczące np. potencjalnej kwalifikowalności projektu czy wnioskodawcy, zasad naboru projektów do konkretnego działania itd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA