| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Wsparcie MŚP w województwie mazowieckim

Wsparcie MŚP w województwie mazowieckim

W 2010 roku przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem zewnętrznego kapitału na rozwój swoich firm będą mogli to uczynić w ramach kilku ciekawych konkursów. Warto jednak pamiętać, że kwota dostępnych funduszy jest z roku na rok coraz mniejsza, podczas gdy konkurentów o unijne granty przybywa.

Przedsiębiorcy, którzy nie mają za sobą doświadczenia w pozyskiwaniu unijnych funduszy muszą wiedzieć, że aplikowanie o środki europejskie odbywa się w ramach naborów wniosków. Są one ogłaszane przez poszczególne instytucje zaangażowane w organizacje konkursów, zgodnie z harmonogramami naboru. Są one zazwyczaj zamieszczane na stronach internetowych tych instytucji np. Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

W zależności od danego Programu Operacyjnego przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie rozmaitych projektów wspierających rozwój ich firm. W województwie mazowieckim przedsiębiorcy mogą sięgnąć przede wszystkim o dotację z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (na poziomie centralnym) lub w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. W przypadku tego drugiego programu z reguły wspierane są mniejsze pod względem kwotowym zamierzenia inwestycyjne.

Porównaj: Jak pozyskiwać fundusze europejskie, czyli regionalne programy operacyjne w praktyce

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego (RPO WM)

W ramach RPO WM unijne fundusze dla przedsiębiorców znajdują się w ramach kilku działań. Przede wszystkim trzeba ich szukać w ramach I osi priorytetowej. Myślę tu przede wszystkim o bardzo popularnym wśród przedsiębiorców działaniu 1.5 „Rozwój przedsiębiorczości”, działaniu 1.7 „Promocja gospodarcza”, działaniu 1.6 „Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu regionalnym” oraz działaniu 1.2 „Budowa sieci współpracy nauka-gospodarka”. 

Punktem odniesienia dla jakichkolwiek przygotowań związanych z aplikowaniem o środki unijne w ramach RPO WZ są dokumenty programowe, w tym Szczegółowy Opis Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz dokumentacja konkursowa dla poszczególnych naborów wniosków. Aktualne wersje dokumentów, których znajomość jest konieczna w celu skutecznego ubiegania się o unijne dotacje, znajdują się na stronie internetowej: http://rpo.mazowia.eu

Polecamy serwis Umowy w firmie

W zależności od typu projektu, o dofinansowanie, którego zamierzamy się ubiegać, w pierwszej kolejności powinniśmy zaznajomić się ze specyfiką poszczególnych działań. W ramach RPO wspierane mogą być np. projekty polegające na rozbudowie istniejącego przedsiębiorstwa w celu podniesienia jego konkurencyjności, zakupie niezbędnego wyposażenia do naszej firmy, usług doradczych i szkoleniowych, know-how, wiedzy i patentów itd. M.in. od typu projektu, ale także rodzaju wnioskodawcy zależy poziom dofinansowania naszej inwestycji. Dodatkowo warto na bieżąco śledzić informacje dotyczące terminów naboru wniosków. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, że wstępnie planowane nabory wniosków są przesuwane na terminy późniejsze. Tak więc naszą przygodę z funduszami powinniśmy rozpocząć od strony internetowej Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje i dokumenty. Warto również dodać, instytucja ta organizuje cykliczne szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców RPO WZ, które mogą być kopalnią wiedzy na temat projektów, kwalifikowalności, wnioskowania o dofinansowanie, rozliczania projektów itd. 

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby uzyskać dodatkowe informacje na temat funduszy unijnych na Mazowszu i ich wykorzystania dla rozwoju swojej firmy mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez pracowników punktów konsultacyjnych w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych oraz Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Za ich pośrednictwem możemy uzyskać odpowiedzi dotyczące np. potencjalnej kwalifikowalności projektu czy wnioskodawcy, zasad naboru projektów do konkretnego działania itd.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »