REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie MŚP w województwie mazowieckim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Środki unijne dla województwa mazowieckiego
Środki unijne dla województwa mazowieckiego
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2010 roku przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem zewnętrznego kapitału na rozwój swoich firm będą mogli to uczynić w ramach kilku ciekawych konkursów. Warto jednak pamiętać, że kwota dostępnych funduszy jest z roku na rok coraz mniejsza, podczas gdy konkurentów o unijne granty przybywa.

Przedsiębiorcy, którzy nie mają za sobą doświadczenia w pozyskiwaniu unijnych funduszy muszą wiedzieć, że aplikowanie o środki europejskie odbywa się w ramach naborów wniosków. Są one ogłaszane przez poszczególne instytucje zaangażowane w organizacje konkursów, zgodnie z harmonogramami naboru. Są one zazwyczaj zamieszczane na stronach internetowych tych instytucji np. Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

REKLAMA

W zależności od danego Programu Operacyjnego przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie rozmaitych projektów wspierających rozwój ich firm. W województwie mazowieckim przedsiębiorcy mogą sięgnąć przede wszystkim o dotację z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (na poziomie centralnym) lub w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. W przypadku tego drugiego programu z reguły wspierane są mniejsze pod względem kwotowym zamierzenia inwestycyjne.

Porównaj: Jak pozyskiwać fundusze europejskie, czyli regionalne programy operacyjne w praktyce

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego (RPO WM)

REKLAMA

W ramach RPO WM unijne fundusze dla przedsiębiorców znajdują się w ramach kilku działań. Przede wszystkim trzeba ich szukać w ramach I osi priorytetowej. Myślę tu przede wszystkim o bardzo popularnym wśród przedsiębiorców działaniu 1.5 „Rozwój przedsiębiorczości”, działaniu 1.7 „Promocja gospodarcza”, działaniu 1.6 „Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu regionalnym” oraz działaniu 1.2 „Budowa sieci współpracy nauka-gospodarka”. 

Punktem odniesienia dla jakichkolwiek przygotowań związanych z aplikowaniem o środki unijne w ramach RPO WZ są dokumenty programowe, w tym Szczegółowy Opis Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz dokumentacja konkursowa dla poszczególnych naborów wniosków. Aktualne wersje dokumentów, których znajomość jest konieczna w celu skutecznego ubiegania się o unijne dotacje, znajdują się na stronie internetowej: http://rpo.mazowia.eu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Umowy w firmie

REKLAMA

W zależności od typu projektu, o dofinansowanie, którego zamierzamy się ubiegać, w pierwszej kolejności powinniśmy zaznajomić się ze specyfiką poszczególnych działań. W ramach RPO wspierane mogą być np. projekty polegające na rozbudowie istniejącego przedsiębiorstwa w celu podniesienia jego konkurencyjności, zakupie niezbędnego wyposażenia do naszej firmy, usług doradczych i szkoleniowych, know-how, wiedzy i patentów itd. M.in. od typu projektu, ale także rodzaju wnioskodawcy zależy poziom dofinansowania naszej inwestycji. Dodatkowo warto na bieżąco śledzić informacje dotyczące terminów naboru wniosków. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, że wstępnie planowane nabory wniosków są przesuwane na terminy późniejsze. Tak więc naszą przygodę z funduszami powinniśmy rozpocząć od strony internetowej Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje i dokumenty. Warto również dodać, instytucja ta organizuje cykliczne szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców RPO WZ, które mogą być kopalnią wiedzy na temat projektów, kwalifikowalności, wnioskowania o dofinansowanie, rozliczania projektów itd. 

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby uzyskać dodatkowe informacje na temat funduszy unijnych na Mazowszu i ich wykorzystania dla rozwoju swojej firmy mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez pracowników punktów konsultacyjnych w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych oraz Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Za ich pośrednictwem możemy uzyskać odpowiedzi dotyczące np. potencjalnej kwalifikowalności projektu czy wnioskodawcy, zasad naboru projektów do konkretnego działania itd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  REKLAMA

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  REKLAMA