REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie MŚP w województwie mazowieckim

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Środki unijne dla województwa mazowieckiego
Środki unijne dla województwa mazowieckiego
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2010 roku przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem zewnętrznego kapitału na rozwój swoich firm będą mogli to uczynić w ramach kilku ciekawych konkursów. Warto jednak pamiętać, że kwota dostępnych funduszy jest z roku na rok coraz mniejsza, podczas gdy konkurentów o unijne granty przybywa.

Przedsiębiorcy, którzy nie mają za sobą doświadczenia w pozyskiwaniu unijnych funduszy muszą wiedzieć, że aplikowanie o środki europejskie odbywa się w ramach naborów wniosków. Są one ogłaszane przez poszczególne instytucje zaangażowane w organizacje konkursów, zgodnie z harmonogramami naboru. Są one zazwyczaj zamieszczane na stronach internetowych tych instytucji np. Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

REKLAMA

W zależności od danego Programu Operacyjnego przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie rozmaitych projektów wspierających rozwój ich firm. W województwie mazowieckim przedsiębiorcy mogą sięgnąć przede wszystkim o dotację z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (na poziomie centralnym) lub w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. W przypadku tego drugiego programu z reguły wspierane są mniejsze pod względem kwotowym zamierzenia inwestycyjne.

Porównaj: Jak pozyskiwać fundusze europejskie, czyli regionalne programy operacyjne w praktyce

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego (RPO WM)

REKLAMA

W ramach RPO WM unijne fundusze dla przedsiębiorców znajdują się w ramach kilku działań. Przede wszystkim trzeba ich szukać w ramach I osi priorytetowej. Myślę tu przede wszystkim o bardzo popularnym wśród przedsiębiorców działaniu 1.5 „Rozwój przedsiębiorczości”, działaniu 1.7 „Promocja gospodarcza”, działaniu 1.6 „Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu regionalnym” oraz działaniu 1.2 „Budowa sieci współpracy nauka-gospodarka”. 

Punktem odniesienia dla jakichkolwiek przygotowań związanych z aplikowaniem o środki unijne w ramach RPO WZ są dokumenty programowe, w tym Szczegółowy Opis Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz dokumentacja konkursowa dla poszczególnych naborów wniosków. Aktualne wersje dokumentów, których znajomość jest konieczna w celu skutecznego ubiegania się o unijne dotacje, znajdują się na stronie internetowej: http://rpo.mazowia.eu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Umowy w firmie

REKLAMA

W zależności od typu projektu, o dofinansowanie, którego zamierzamy się ubiegać, w pierwszej kolejności powinniśmy zaznajomić się ze specyfiką poszczególnych działań. W ramach RPO wspierane mogą być np. projekty polegające na rozbudowie istniejącego przedsiębiorstwa w celu podniesienia jego konkurencyjności, zakupie niezbędnego wyposażenia do naszej firmy, usług doradczych i szkoleniowych, know-how, wiedzy i patentów itd. M.in. od typu projektu, ale także rodzaju wnioskodawcy zależy poziom dofinansowania naszej inwestycji. Dodatkowo warto na bieżąco śledzić informacje dotyczące terminów naboru wniosków. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, że wstępnie planowane nabory wniosków są przesuwane na terminy późniejsze. Tak więc naszą przygodę z funduszami powinniśmy rozpocząć od strony internetowej Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje i dokumenty. Warto również dodać, instytucja ta organizuje cykliczne szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców RPO WZ, które mogą być kopalnią wiedzy na temat projektów, kwalifikowalności, wnioskowania o dofinansowanie, rozliczania projektów itd. 

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby uzyskać dodatkowe informacje na temat funduszy unijnych na Mazowszu i ich wykorzystania dla rozwoju swojej firmy mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez pracowników punktów konsultacyjnych w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych oraz Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Za ich pośrednictwem możemy uzyskać odpowiedzi dotyczące np. potencjalnej kwalifikowalności projektu czy wnioskodawcy, zasad naboru projektów do konkretnego działania itd.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA