REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu – część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na Mazowszu
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na Mazowszu

REKLAMA

REKLAMA

Ruszył konkurs na wsparcie przedsiębiorczości na Mazowszu. To prawdopodobnie jedyna szansa w tym roku na zdobycie unijnej dotacji w ramach działania 1.5 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

W dniu 30 czerwca 2010 roku Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych ogłosiła nabór wniosków do działania 1.5 „Rozwój przedsiębiorczośći” w ramach Programu Regionalnego dla Województwa Mazowieckiego. Trzeba się jednak spieszyć, gdyż do rozdysponowania wśród przedsiębiorców zostało jedynie 16 mln euro, a dokumenty aplikacyjne można składać tylko do 14 lipca br. Zainteresowanie przedsiębiorców możliwością otrzymania dotacji jest duże, co potwierdza liczba złożonych wniosków podczas poprzedniego naboru. Dla osób, które nie mają za sobą doświadczenia w ubieganiu się o unijne dotacje podpowiem, że działanie 1.5 RPO WM ma na celu podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez ich dostosowanie do wymogów rynkowych, w tym zapewnienie dostępu do nowych technologii, systemów certyfikacji i jakości. W tego działania realizowane mogą być projekty polegające na np. unowocześnianiu wyposażenia potrzebnego do prowadzenia działalności gospodarczej poprzez zakup maszyn, urządzeń oraz oprogramowania.

REKLAMA

Polecamy: Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

W artykule tym przedstawię podstawowe informacje dotyczące możliwości aplikowania o środki unijne w ramach tego naboru.

Pamiętajmy jednak, że aktualne i obowiązujące dokumenty znajdują się na stronie instytucji organizującej konkurs czyli Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, pod adresem: http://www.mazowia.eu

Zobacz także: Wsparcie MŚP w województwie mazowieckim

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może ubiegać się o dotację?

O dofinansowanie w ramach obecnego naboru wniosków mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą. Należy wspomnieć, iż decyzją Zarządu Województwa zostało zniesione ograniczenie dotyczące możliwości ubiegania się o środki wyłącznie przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą nie dłużej niż 12 miesięcy. Obecne zapisy regulaminu nie wprowadzają ograniczeń związanych z okresem prowadzenia działalności, zatem możliwość ubiegania się o środki została udostępniona wszystkim przedsiębiorcom spełniającym kryteria mikroprzedsiębiorstw i MŚP. Zwróćmy jednak uwagę, że z możliwości ubiegania się o dofinansowanie zostały wyłączone przedsiębiorstwa duże, czyli zatrudniające powyżej 250 pracowników. 

Polecamy serwis Samochód

REKLAMA

W ramach konkursu wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie. W przypadku złożenia przez wnioskodawcę dwóch i większej liczby wniosków o dofinansowanie zostaną one odrzucone na etapie oceny formalnej. Pamiętajmy jednak, że wnioskodawca w okresie trwania naboru wniosków ma możliwość wycofania wniosku i złożenia kolejnego.

Na pytania dotyczące wysokości unijnej dotacji, o którą możemy się ubiegać w ramach tego konkursu oraz co dokładnie będziemy mogli zakwalifikować do refundacji ze środków unijnych - odpowiem w II części artykułu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  REKLAMA

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA