REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskim – część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskim
Środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskim

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedź na to pytanie tylko z pozoru może wydawać się prosta. Tak naprawdę proces aplikowania o środki unijne bywa okupiony dużym wysiłkiem i zaangażowaniem wielu osób. Poprawne przygotowanie wniosku o dofinansowanie może tą drogę znacznie skrócić, a przyznana dotacja pozwoli rozwinąć nasze przedsiębiorstwie na rynku regionalnym.

Wszystkich przedsiębiorców, których nie wystraszyły pierwsze zdania tego artykułu zapraszam do zapoznania się z możliwościami, które oferuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego. Być może jest to ostatnia szansa w tym roku na otrzymanie unijnego grantu na rozwój przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim. Warto, więc zawczasu przygotować się do tej okoliczności i rozszerzyć swoją wiedzę na temat funduszy unijnych.

REKLAMA

REKLAMA

W tym artykule postaram się przybliżyć zainteresowanym podmiotom, a dokładniej przedsiębiorcom zasady aplikowania o środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego (RPO WZ). Myślę, że wiedza ta będzie szczególnie pomocna potencjalnym wnioskodawcom, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się naboru wniosków.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące aplikowania o środki unijne przez przedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego znajdują się na stronie internetowej Instytucji Zarządzającej (IZ), pod adresem: http://www.rpo.wzp.pl

Porównaj: Inwestycje MSP w nowe technologie w województwie zachodniopomorskim

Mówiąc o naborze wniosków mam tu na myśli poddziałanie 1.1.2 „Inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa”. Zgodnie z aktualnym harmonogramem, planowany termin ogłoszenia naboru wniosków dla tego działania rozpocznie się lipcu br. Pamiętajmy, że jest to harmonogram o charakterze indykatywnym, co oznacza że wskazane w nim terminy mogą ulec zmianie. Tym nie mniej już teraz warto wykorzystać ten czas na przyswojenie podstawowej wiedzy w zakresie aplikowania o środki w ramach tego poddziałania. Przypomnę tylko, że poprzednie konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, a pula środków do rozdysponowania wciąż się zmniejsza. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Dofinansowanie unijne w ramach tego poddziałania jest udzielane wyłącznie małym i średnim przedsiębiorcom, którzy posiadają swoje siedziby na terytorium Polski. Proszę zwrócić uwagę, że ze wsparcia zostały wyłączone mikroprzedsiębiorstwa, które mają szansę ubiegać się o unijną dotację nie ramach poddziałania 1.1.2, ale 1.1.1. „Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwa”. Ważne jest, aby inwestycja będąca przedmiotem dofinansowania była zlokalizowana na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Kategorie wydatków kwalifikowanych w ramach projektu, oraz potencjalne progi dofinansowania unijnego jak również inne pożyteczne informacje przedstawię w drugiej części artykułu.

Pamiętajmy jednak, że podstawowym dokumentami określającymi zasady aplikowania o środki w ramach RPO WZ jest Uszczegółowienie RPO WZ, jak również dokumentacja konkursowa. Bez ich znajomości przygotowanie dokumentów aplikacyjnych przysparza duże trudności, co w konsekwencji może powodować odmowę w przyznaniu dotacji. Aktualne wersje dokumentów są do pobrania na stronie internetowej IZ RPO WZ.

Polecamy: Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA