REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskiem – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak pozyskać środki unijne?
Jak pozyskać środki unijne?

REKLAMA

REKLAMA

Zawsze warto powalczyć o środki na rozwój naszego przedsiębiorstwa. Tym bardziej, gdy w odróżnieniu od kredytu bankowego mają one charakter bezzwrotny i mogą pokrywać do 60% wydatków poniesionych na realizację inwestycji. Takie możliwości oferuje Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.W tej części artykułu przedstawię podstawowe kategorie wydatków kwalifikowanych, które mogą podlegać zaliczkowania lub refundacji ze środków europejskich jak również maksymalne progi unijnego dofinansowania dla poszczególnych typów przedsiębiorstw.

Na co można otrzymać dofinansowanie

W ramach planowanego naboru o przyznanie dofinansowania będą miały szanse powalczyć małe i średnie przedsiębiorstwa – to już wiemy. W ramach realizowanych inwestycji będą mogły dofinansować znaczną część kosztów. Generalnie reguła jest jedna – dofinansowanie będą mogły otrzymać projekty podnoszące konkurencyjność oraz zdolność inwestycyjną poprzez wprowadzanie w przedsiębiorstwie innowacji produktowej lub procesowej (więcej informacji o innowacji produktowej lub procesowej znajdziesz w „Słowniczku”). 

REKLAMA

Priorytetowo traktowane będą projekty w wyniku, których powstaną nowe miejsca pracy, a także projekty zlokalizowane na obszarach o szczególnie niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Pamiętajmy również, że projekty inwestycyjne muszą być zlokalizowane na terenie województwa zachodniopomorskiego. Przykładowo dofinansowanie będą mogły otrzymać projekty w wyniku, których nastąpi rozszerzenie podstawowej działalności przedsiębiorstwa, zmiana oferowanego produktu lub usługi (w zależności od profilu działalności przedsiębiorstwa) czy chociażby inwestycje, które spowodują zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie.

Porównaj: Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskiem – część I

W ramach realizowanej inwestycji będzie można zakupić nowoczesne urządzenie do naszego przedsiębiorstwa, które pozwoli rozszerzyć dotychczasową działalność naszego przedsiębiorstwa lub np. nieruchomość (z zachowaniem obowiązujących dla tej kategorii kosztów reguł dofinansowania). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakiej wysokości można otrzymać dofinansowanie?

REKLAMA

Jak wspomniano powyżej maksymalna wysokość dofinansowania unijnego jest uzależniona od statusu naszego przedsiębiorstwa tzn. czy należy ono zgodnie z unijnymi kryteriami do sektora małych czy średnich przedsiębiorstw. Maksymalny poziom dofinansowania dla małych przedsiębiorstw wynosi w tym poddziałaniu 60%, natomiast dla średnich przedsiębiorstw – 50%. W przypadku przedsiębiorstwa prowadzącego działalność transportową poziom ten nie może przekroczyć 40%. Oznacza to, że pozostałą kwotę wnioskodawca musi pokryć ze środków własnych. W tym celu może posiłkować się np. kredytem bankowym lub innym zewnętrznym źródłem finansowania. Pamiętajmy także o zachowaniu wymaganych progów dotyczących wartości całkowitej projektu. W przeciwnym razie nasz wniosek może zostać odrzucony podczas oceny za niezgodność z kryteriami programowymi.

Minimalna wartość projektu inwestycyjnego, który może otrzymać dofinansowanie w ramach poddziałania 1.1.2 wynosi 40 tys. złotych, natomiast maksymalna 7,99 mln złotych, przy czym maksymalna kwota dofinansowania unijnego może wynieść nie więcej niż 2 mln złotych. 

Polecamy: Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

Pamiętajmy, że wszystkie aktualne informacje dotyczące konkursu znajdą się w ogłoszeniu o naborze, które powinno lada dzień pojawić się na stronach internetowych IZ.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA