REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskiem – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak pozyskać środki unijne?
Jak pozyskać środki unijne?

REKLAMA

REKLAMA

Zawsze warto powalczyć o środki na rozwój naszego przedsiębiorstwa. Tym bardziej, gdy w odróżnieniu od kredytu bankowego mają one charakter bezzwrotny i mogą pokrywać do 60% wydatków poniesionych na realizację inwestycji. Takie możliwości oferuje Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.W tej części artykułu przedstawię podstawowe kategorie wydatków kwalifikowanych, które mogą podlegać zaliczkowania lub refundacji ze środków europejskich jak również maksymalne progi unijnego dofinansowania dla poszczególnych typów przedsiębiorstw.

Na co można otrzymać dofinansowanie

W ramach planowanego naboru o przyznanie dofinansowania będą miały szanse powalczyć małe i średnie przedsiębiorstwa – to już wiemy. W ramach realizowanych inwestycji będą mogły dofinansować znaczną część kosztów. Generalnie reguła jest jedna – dofinansowanie będą mogły otrzymać projekty podnoszące konkurencyjność oraz zdolność inwestycyjną poprzez wprowadzanie w przedsiębiorstwie innowacji produktowej lub procesowej (więcej informacji o innowacji produktowej lub procesowej znajdziesz w „Słowniczku”). 

REKLAMA

Priorytetowo traktowane będą projekty w wyniku, których powstaną nowe miejsca pracy, a także projekty zlokalizowane na obszarach o szczególnie niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Pamiętajmy również, że projekty inwestycyjne muszą być zlokalizowane na terenie województwa zachodniopomorskiego. Przykładowo dofinansowanie będą mogły otrzymać projekty w wyniku, których nastąpi rozszerzenie podstawowej działalności przedsiębiorstwa, zmiana oferowanego produktu lub usługi (w zależności od profilu działalności przedsiębiorstwa) czy chociażby inwestycje, które spowodują zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie.

Porównaj: Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskiem – część I

W ramach realizowanej inwestycji będzie można zakupić nowoczesne urządzenie do naszego przedsiębiorstwa, które pozwoli rozszerzyć dotychczasową działalność naszego przedsiębiorstwa lub np. nieruchomość (z zachowaniem obowiązujących dla tej kategorii kosztów reguł dofinansowania). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakiej wysokości można otrzymać dofinansowanie?

REKLAMA

Jak wspomniano powyżej maksymalna wysokość dofinansowania unijnego jest uzależniona od statusu naszego przedsiębiorstwa tzn. czy należy ono zgodnie z unijnymi kryteriami do sektora małych czy średnich przedsiębiorstw. Maksymalny poziom dofinansowania dla małych przedsiębiorstw wynosi w tym poddziałaniu 60%, natomiast dla średnich przedsiębiorstw – 50%. W przypadku przedsiębiorstwa prowadzącego działalność transportową poziom ten nie może przekroczyć 40%. Oznacza to, że pozostałą kwotę wnioskodawca musi pokryć ze środków własnych. W tym celu może posiłkować się np. kredytem bankowym lub innym zewnętrznym źródłem finansowania. Pamiętajmy także o zachowaniu wymaganych progów dotyczących wartości całkowitej projektu. W przeciwnym razie nasz wniosek może zostać odrzucony podczas oceny za niezgodność z kryteriami programowymi.

Minimalna wartość projektu inwestycyjnego, który może otrzymać dofinansowanie w ramach poddziałania 1.1.2 wynosi 40 tys. złotych, natomiast maksymalna 7,99 mln złotych, przy czym maksymalna kwota dofinansowania unijnego może wynieść nie więcej niż 2 mln złotych. 

Polecamy: Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

Pamiętajmy, że wszystkie aktualne informacje dotyczące konkursu znajdą się w ogłoszeniu o naborze, które powinno lada dzień pojawić się na stronach internetowych IZ.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA