reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskiem – część II

Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskiem – część II

Zawsze warto powalczyć o środki na rozwój naszego przedsiębiorstwa. Tym bardziej, gdy w odróżnieniu od kredytu bankowego mają one charakter bezzwrotny i mogą pokrywać do 60% wydatków poniesionych na realizację inwestycji. Takie możliwości oferuje Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.W tej części artykułu przedstawię podstawowe kategorie wydatków kwalifikowanych, które mogą podlegać zaliczkowania lub refundacji ze środków europejskich jak również maksymalne progi unijnego dofinansowania dla poszczególnych typów przedsiębiorstw.

Na co można otrzymać dofinansowanie

W ramach planowanego naboru o przyznanie dofinansowania będą miały szanse powalczyć małe i średnie przedsiębiorstwa – to już wiemy. W ramach realizowanych inwestycji będą mogły dofinansować znaczną część kosztów. Generalnie reguła jest jedna – dofinansowanie będą mogły otrzymać projekty podnoszące konkurencyjność oraz zdolność inwestycyjną poprzez wprowadzanie w przedsiębiorstwie innowacji produktowej lub procesowej (więcej informacji o innowacji produktowej lub procesowej znajdziesz w „Słowniczku”). 

Priorytetowo traktowane będą projekty w wyniku, których powstaną nowe miejsca pracy, a także projekty zlokalizowane na obszarach o szczególnie niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Pamiętajmy również, że projekty inwestycyjne muszą być zlokalizowane na terenie województwa zachodniopomorskiego. Przykładowo dofinansowanie będą mogły otrzymać projekty w wyniku, których nastąpi rozszerzenie podstawowej działalności przedsiębiorstwa, zmiana oferowanego produktu lub usługi (w zależności od profilu działalności przedsiębiorstwa) czy chociażby inwestycje, które spowodują zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie.

Porównaj: Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskiem – część I

W ramach realizowanej inwestycji będzie można zakupić nowoczesne urządzenie do naszego przedsiębiorstwa, które pozwoli rozszerzyć dotychczasową działalność naszego przedsiębiorstwa lub np. nieruchomość (z zachowaniem obowiązujących dla tej kategorii kosztów reguł dofinansowania). 

W jakiej wysokości można otrzymać dofinansowanie?

Jak wspomniano powyżej maksymalna wysokość dofinansowania unijnego jest uzależniona od statusu naszego przedsiębiorstwa tzn. czy należy ono zgodnie z unijnymi kryteriami do sektora małych czy średnich przedsiębiorstw. Maksymalny poziom dofinansowania dla małych przedsiębiorstw wynosi w tym poddziałaniu 60%, natomiast dla średnich przedsiębiorstw – 50%. W przypadku przedsiębiorstwa prowadzącego działalność transportową poziom ten nie może przekroczyć 40%. Oznacza to, że pozostałą kwotę wnioskodawca musi pokryć ze środków własnych. W tym celu może posiłkować się np. kredytem bankowym lub innym zewnętrznym źródłem finansowania. Pamiętajmy także o zachowaniu wymaganych progów dotyczących wartości całkowitej projektu. W przeciwnym razie nasz wniosek może zostać odrzucony podczas oceny za niezgodność z kryteriami programowymi.

Minimalna wartość projektu inwestycyjnego, który może otrzymać dofinansowanie w ramach poddziałania 1.1.2 wynosi 40 tys. złotych, natomiast maksymalna 7,99 mln złotych, przy czym maksymalna kwota dofinansowania unijnego może wynieść nie więcej niż 2 mln złotych. 

Polecamy: Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

Pamiętajmy, że wszystkie aktualne informacje dotyczące konkursu znajdą się w ogłoszeniu o naborze, które powinno lada dzień pojawić się na stronach internetowych IZ.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama