REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawić wniosek na inwestycje MŚP w nowe technologie w zachodniopomorskiem – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Inwestycje MŚP w nowe technologie
Inwestycje MŚP w nowe technologie
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po zakończeniu oceny formalnej kolejnym etapem weryfikacji dokumentacji aplikacyjnej jest ocena środowiskowa, ekonomiczno-finansowa oraz techniczna. Od jej wyników zależeć może przyznanie unijnego dofinansowania.

REKLAMA

W sytuacji uzupełnienia braków podczas oceny formalnej i otrzymaniu pisma informującego o pomyślnym zakończeniu oceny wniosku, następuje kolejny etap weryfikacji naszego „pomysłu”. Podczas każdego z powyższych ocen, nasz wniosek jest analizowany przez grono specjalistów z zakresu kryteriów środowiskowych, ekonomiczno-finansowych oraz merytoryczno-technicznych.

REKLAMA

Na każdym etapie, ocena dokonywana jest na podstawie kryteriów zawartych w tzw. „Kartach oceny”, które dostępne pod adresem strony internetowej: www.rpo.wzp.pl. Na każdym etapie oceny osoby oceniające mogą zażądać od wnioskodawcy udzielenia dodatkowych wyjaśnień, np. uzasadniających wysokość zaplanowanych wydatków. W takim przypadku wnioskodawca jest zobowiązany złożyć pisemne wyjaśnienia, jednak w terminie nie dłuższym niż 5 dni roboczych liczonych od dnia następnego od dnia wysłania faksu lub maila z zapytaniem. Prośba o wyjaśnienie kierowana jest drogą pocztową, mailową, lub faksem.

W przypadku niezłożenia wyjaśnień we wskazanym terminie, dany wniosek jest oceniany na podstawie dostępnych informacji.

Krok drugi – ocena środowiskowa

Podczas tej oceny weryfikowane są tzw. załączniki środowiskowe złożone przez Wnioskodawcę wraz z wnioskiem o dofinansowanie pod kątem ich kompletności, a także zgodności projektu z prawem krajowym oraz unijnym. Ocena ta ma charakter „zero-jedynkowy” co oznacza, że niespełnienie chociażby jednego z nich powoduje odrzucenie wniosku.

W przypadku projektów o niestacjonarnym charakterze, tzn. dla których – ze względu na ich specyfikę – nie jest możliwe określenie lokalizacji, załączniki środowiskowe nie są wymagane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co to jest biznesplan

Krok trzeci – ocena ekonomiczno-finansowa

Podczas tej oceny weryfikowana jest m.in. poprawność metodologii przeprowadzenia analizy finansowej, zasadność nakładów inwestycyjnych na realizację projektu, poprawność określenia źródeł finansowania projektu czy kondycja finansowa wnioskodawcy. W przypadku tych kryteriów ocena odbywa się w systemie „zero-jedynkowym”. Dodatkowo ocena przeprowadzana jest w systemie punktowym. W systemie tym oceniane jest wartość dofinansowania z RPO WZ przypadająca na liczbę utworzonych miejsc pracy w ramach projektu oraz efektywność ekonomiczna inwestycji. 

Ocena ekonomiczno-finansowa dokonywana jest w systemie „zero-jedynkowym” oraz punktowym. W systemie punktowym można zdobyć maksymalnie 40 punktów. 

Krok czwarty – ocena merytoryczno-techniczna

REKLAMA

Ostatni etap do przyznania dofinansowania to ocena merytoryczno-techniczna. Podobnie jak w przypadku oceny ekonomiczno-finansowej jest ona dokonywana w zależności od kryterium w systemie „zero-jedynkowym” oraz punktowym. Tutaj oceniana jest wskazana i uzasadniona we wniosku poprawność sposobu realizacji projektu oraz wybrany wariant realizacyjny. Ponadto sprawdzane jest czy całość dokumentów jak również zawartych informacji jest spójna i kompletna. W ocenie punktowej dodatkowo weryfikowane jest czy realizacja projektu faktycznie przyczyni się do poprawy konkurencyjności przedsiębiorstwa, czy projekt ma innowacyjny charakter, czy wnioskodawca ma doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć itd. W ocenie punktowej można uzyskać maksymalnie 60 punktów. 

Na etapie oceny merytoryczno–technicznej oceniający mają prawo uznać poszczególne wydatki za niekwalifikowalne lub zawyżone, w związku z czym mogą je usunąć lub zmniejszyć ich wartość.

Końcową ocenę (środowiskową, ekonomiczno - finansową i merytoryczno-techniczną) projektu stanowi średnia arytmetyczna punktów przyznanych za spełnianie kryteriów punktowanych przez wszystkich oceniających dany projekt.

Polecamy serwis Zakładam firma

Do dofinansowania kwalifikuje się każdy projekt, który spełnia łącznie następujące warunki:

 • spełnia wszystkie kryteria dopuszczające określone na ocenie środowiskowej, ekonomiczno – finansowej oraz merytoryczno–technicznej,
 • uzyskał co najmniej 50% maksymalnej liczby punktów na etapie oceny ekonomiczno-finansowej oraz merytoryczno - technicznej (50 punktów).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  REKLAMA