Dotacje dla małych i średnich przedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.3 RPO WL
REKLAMA
REKLAMA
Mowa tu o działaniu 1.3, które w odróżnieniu od dwóch poprzednich działań tj. 1.1 oraz 1.2 zostało ukierunkowane wyłącznie na wsparcie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Środki unijne przeznaczone są dla przedsiębiorców, którzy zamierzają unowocześnić swoją ofertę produktową i technologiczną. Posługując się terminologią unijną, działanie to ma dofinansowywać projekty inwestycyjne w zakresie wprowadzenia innowacji procesowej, produktowej, organizacyjnej i marketingowej w przedsiębiorstwach (szczegółowe definicje wskazanych powyżej innowacji znajdują się w Słowniczku serwisu). Wnioskodawcy muszą pamiętać, iż priorytetowo traktowane będą projekty przyczyniające się do utrzymania lub wzrostu zatrudnienia. W artykule przybliżę podstawowe informacje dotyczące aplikowania o fundusze unijne na ten cel.
REKLAMA
Kto może ubiegać się o dotację?
O dotację w ramach tego działania mogą ubiegać się przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 50 osób, i których obroty roczne lub roczna suma bilansowa nie przekracza 10 mln euro (małe przedsiębiorstwa) oraz przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 osób, i których obroty roczne nie przekraczają 50 mln euro, lub których roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro, czyli średnie przedsiębiorstwa w rozumieniu regulacji unijnych. Podobnie jak w przypadku działań skierowanych do mikroprzedsiębiorców, również tutaj wnioskowane projekty powinny być realizowane na obszarze województwa lubelskiego.
Polecamy: Jak dokształcić się za pieniądze unijne w Warszawie?
Na co można otrzymać dotację?
REKLAMA
W ramach działania wspierane będą inwestycje związane z przygotowaniem i uruchomieniem wytwarzania, a także przygotowaniem do sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów i usług (oferty) przeznaczonych do wprowadzenia na rynek lub innego praktycznego wykorzystania lub wprowadzenie unowocześnionego procesu dystrybucji. Wspierane będą w szczególności projekty polegające na budowie, rozbudowie lub przebudowie przedsiębiorstwa, rozszerzeniu zakresu działalności gospodarczej, zasadniczej zmianie procesu produkcyjnego w istniejącym zakładzie, wsparciu innowacji w przedsiębiorstwie czy zastosowaniu nowoczesnych technologii, w tym również technologii informacyjnych.
Szczegółowy wykaz typów projektów kwalifikujących się do wsparcia w ramach tego działania wraz z listą wydatków kwalifikowanych znajduję się w dokumentacji programowej (Szczegółowy opis priorytetów) oraz w dokumentacji konkursowej (ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie projektów), które są dostępne na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, pod adresem http://www.lawp.lubelskie.pl
Polecamy: Jak nawiązać współpracę zagraniczną dzięki unijnym dotacjom?
W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?
REKLAMA
Wysokość dotacji udzielanej przedsiębiorcy jest uzależniona od tego czy jest to małe czy średnie przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów unijnych. To znaczy, w przypadku małego przedsiębiorstwa wysokość unijnego dofinansowania może sięgać maksymalnie 70% wydatków kwalifikowanych w projekcie, natomiast w przypadku średnich przedsiębiorstw jest to odpowiednio 60%. Oznacza to że pozostałą wartość, czyli 30% oraz 40% przedsiębiorcy powinni zapewnić we własnym zakresie. Również w przypadku tego działania istnieje konieczność zachowania odpowiednich wymogów dotyczących wartości projektów, które zamierzamy realizować. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw minimalna wartość projektu musi wynosić co najmniej 143 tys. złotych, natomiast maksymalna nie może być wyższa, zgodnie z linią demarkacyjną pomiędzy programami, niż 8 mln złotych. Minimalna wartość wsparcia udzielanego na projekt wynosi 85 tys. złotych, maksymalna nie może być większa niż 2 mln złotych.
Dealer samochodów znanej francuskiej marki zamierza rozszerzyć swoją działalność o usługi serwisowe dla samochodów ciężarowych. W tym celu planuje budowę nowego obiektu jak i wyposażenie serwisu w niezbędne urządzenia diagnostyczne. Wartość projektu została oszacowana na 4 mln złotych, z czego kwota 3 mln złotych stanowi koszty kwalifikowane projektu, czyli wydatki podlegające refundacji. Dzięki dofinansowaniu unijnemu w wysokości 60% wydatków kwalifikowanych (średnia przedsiębiorstwo) będzie mógł otrzymać dofinansowanie z UE w wysokości 1,8 mln złotych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.