Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.2 RPO WL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Regionalne programy operacyjne zostały przygotowane w celu wspierania m.in. przedsiębiorców w realizacji inwestycji na poziomie lokalnym. W odróżnieniu od Programu Innowacyjna Gospodarka, regionalne programy operacyjne wspierają inwestycje o wartości poniżej 8 mln złotych.
REKLAMA
W przypadku projektów realizowanych na terenie województwa lubelskiego przedsiębiorcy mają szansę skorzystać ze wsparcia udzielanego w ramach I osi priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Dla projektów realizowanych przez mikroprzedsiębiorców przygotowano możliwość wsparcia w ramach działania 1.1 i 1.2. Aplikowanie o środki unijne do konkretnego działania jest w tym przypadku uzależnione od tego jak długo mikroprzedsiębiorca prowadzi swoją działalność. Jeżeli jesteś mikroprzedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą dłużej niż 24 miesiące, ten artykuł przybliży Ci podstawowe informacje dotyczące aplikowania o środki na inwestycje i rozwój swojej firmy.
Kto może ubiegać się o dotację?
O dotację z działania 1.2 mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorstwa, które będą realizowały projekt na terenie województwa lubelskiego i prowadzą działalność gospodarczą dłużej niż 2 lata przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w instytucji odpowiedzialnej za nabór projektów.
Na co można otrzymać dotację?
REKLAMA
Dotacje są przyznawane na realizacje inwestycji, które pozwolą na unowocześnienie oferty produktowej i technologicznej mikroprzedsiębiorstw. Realizując inwestycje przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o zwrot części wydatków poniesionych na np. zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej lub modernizację środków produkcji, co w konsekwencji pozwoli zwiększyć zdolności inwestycyjne i innowacyjność przedsiębiorstw. Innym typem projektów, które będą mogły otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych są inwestycje związane z zastosowaniem i wykorzystaniem technologii informatycznych i komunikacyjnych (ICT) w procesach zarządzania przedsiębiorstwem. Szansę mają także projekty polegające na urozmaiceniu produkcji zakładu poprzez jego rozbudowę w celu wprowadzenia nowych produktów/usług.
Każdorazowo wykaz przykładowych typów projektów zawiera ogłoszenia o naborze wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 1.2. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, pod adresem http://www.lawp.lubelskie.pl
Przeczytaj również: Zarządzanie unijnymi dotacjami w Polsce
W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?
Mikroprzedsiębiorcy starający się o dofinansowanie swoich inwestycji w ramach tego działania mogą otrzymać refundacje poniesionych kosztów w wysokości do 70% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Oznacza to że pozostałą kwotę wydatków kwalifikowanych w projekcie (minimum 30%) oraz kwotę wydatków niekwalifikowanych przedsiębiorstwa musi pokryć sam ze środków własnych. W odróżnieniu jednak od działania 1.1, gdzie wsparcie przeznaczono dla mikroprzedsiębiorstw działających mniej niż 2 lata, tutaj podniesiony został minimalny próg wartości projektu. W przypadku aplikowania do działania 1.2 wartość projektu musi wynosić co najmniej 42,5 tys. złotych, jednakże nie więcej niż 8 mln złotych. Minimalna kwota wsparcia ze środków unijnych wynosi 30 tys. złotych, natomiast maksymalna 1 mln złotych.
Przed przystąpieniem do przygotowania dokumentacji aplikacyjnej, potencjalni wnioskodawcy powinni szczegółowo zapoznać się z obowiązującymi dokumentami programowymi, wytycznymi, wzorami dokumentów oraz instrukcjami wypełniania wniosków i załączników do wniosków. Szczegółowe informacje w tym zakresie można znaleźć na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości.
Mała rodzinna drukarnia zamierza ubiegać się o dofinansowanie z RPO Województwa Lubelskiego na zakup specjalistycznego urządzenia poligraficznego. Dzięki temu urządzeniu zasadniczo rozszerzy działalność swojej oferty i zwiększy swoją konkurencyjność w województwie. Projektodawca będzie mógł uzyskać zwrot poniesionych kosztów związanych z urządzeniem w wysokości do 70% kosztów kwalifikowanych w projekcie.
Polecamy: Jak dokształcić się za pieniądze unijne w Warszawie?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.