REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.2 RPO WL

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.2 RPO WL
Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.2 RPO WL
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu trudności w pozyskaniu kapitału zewnętrznego na nowe inwestycje i rozwój przedsiębiorstwa warto zainteresować się możliwościami jakie oferuje Unia Europejska w ramach regionalnych programów operacyjnych.

REKLAMA

Regionalne programy operacyjne zostały przygotowane w celu wspierania m.in. przedsiębiorców w realizacji inwestycji na poziomie lokalnym. W odróżnieniu od Programu Innowacyjna Gospodarka, regionalne programy operacyjne wspierają inwestycje o wartości poniżej 8 mln złotych.

REKLAMA

W przypadku projektów realizowanych na terenie województwa lubelskiego przedsiębiorcy mają szansę skorzystać ze wsparcia udzielanego w ramach I osi priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Dla projektów realizowanych przez mikroprzedsiębiorców przygotowano możliwość wsparcia w ramach działania 1.1 i 1.2. Aplikowanie o środki unijne do konkretnego działania jest w tym przypadku uzależnione od tego jak długo mikroprzedsiębiorca prowadzi swoją działalność. Jeżeli jesteś mikroprzedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą dłużej niż 24 miesiące, ten artykuł przybliży Ci podstawowe informacje dotyczące aplikowania o środki na inwestycje i rozwój swojej firmy.

Kto może ubiegać się o dotację?

O dotację z działania 1.2 mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorstwa, które będą realizowały projekt na terenie województwa lubelskiego i prowadzą działalność gospodarczą dłużej niż 2 lata przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w instytucji odpowiedzialnej za nabór projektów.

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

Dotacje są przyznawane na realizacje inwestycji, które pozwolą na unowocześnienie oferty produktowej i technologicznej mikroprzedsiębiorstw. Realizując inwestycje przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o zwrot części wydatków poniesionych na np. zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej lub modernizację środków produkcji, co w konsekwencji pozwoli zwiększyć zdolności inwestycyjne i innowacyjność przedsiębiorstw. Innym typem projektów, które będą mogły otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych są inwestycje związane z zastosowaniem i wykorzystaniem technologii informatycznych i komunikacyjnych (ICT) w procesach zarządzania przedsiębiorstwem. Szansę mają także projekty polegające na urozmaiceniu produkcji zakładu poprzez jego rozbudowę w celu wprowadzenia nowych produktów/usług.

Każdorazowo wykaz przykładowych typów projektów zawiera ogłoszenia o naborze wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 1.2. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, pod adresem http://www.lawp.lubelskie.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Zarządzanie unijnymi dotacjami w Polsce

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

Mikroprzedsiębiorcy starający się o dofinansowanie swoich inwestycji w ramach tego działania mogą otrzymać refundacje poniesionych kosztów w wysokości do 70% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Oznacza to że pozostałą kwotę wydatków kwalifikowanych w projekcie (minimum 30%) oraz kwotę wydatków niekwalifikowanych przedsiębiorstwa musi pokryć sam ze środków własnych. W odróżnieniu jednak od działania 1.1, gdzie wsparcie przeznaczono dla mikroprzedsiębiorstw działających mniej niż 2 lata, tutaj podniesiony został minimalny próg wartości projektu. W przypadku aplikowania do działania 1.2 wartość projektu musi wynosić co najmniej 42,5 tys. złotych, jednakże nie więcej niż 8 mln złotych. Minimalna kwota wsparcia ze środków unijnych wynosi 30 tys. złotych, natomiast maksymalna 1 mln złotych.

Przed przystąpieniem do przygotowania dokumentacji aplikacyjnej, potencjalni wnioskodawcy powinni szczegółowo zapoznać się z obowiązującymi dokumentami programowymi, wytycznymi, wzorami dokumentów oraz instrukcjami wypełniania wniosków i załączników do wniosków. Szczegółowe informacje w tym zakresie można znaleźć na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości.

Mała rodzinna drukarnia zamierza ubiegać się o dofinansowanie z RPO Województwa Lubelskiego na zakup specjalistycznego urządzenia poligraficznego. Dzięki temu urządzeniu zasadniczo rozszerzy działalność swojej oferty i zwiększy swoją konkurencyjność w województwie. Projektodawca będzie mógł uzyskać zwrot poniesionych kosztów związanych z urządzeniem w wysokości do 70% kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Polecamy: Jak dokształcić się za pieniądze unijne w Warszawie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA