REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.2 RPO WL

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.2 RPO WL
Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.2 RPO WL
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu trudności w pozyskaniu kapitału zewnętrznego na nowe inwestycje i rozwój przedsiębiorstwa warto zainteresować się możliwościami jakie oferuje Unia Europejska w ramach regionalnych programów operacyjnych.

REKLAMA

Regionalne programy operacyjne zostały przygotowane w celu wspierania m.in. przedsiębiorców w realizacji inwestycji na poziomie lokalnym. W odróżnieniu od Programu Innowacyjna Gospodarka, regionalne programy operacyjne wspierają inwestycje o wartości poniżej 8 mln złotych.

REKLAMA

W przypadku projektów realizowanych na terenie województwa lubelskiego przedsiębiorcy mają szansę skorzystać ze wsparcia udzielanego w ramach I osi priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Dla projektów realizowanych przez mikroprzedsiębiorców przygotowano możliwość wsparcia w ramach działania 1.1 i 1.2. Aplikowanie o środki unijne do konkretnego działania jest w tym przypadku uzależnione od tego jak długo mikroprzedsiębiorca prowadzi swoją działalność. Jeżeli jesteś mikroprzedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą dłużej niż 24 miesiące, ten artykuł przybliży Ci podstawowe informacje dotyczące aplikowania o środki na inwestycje i rozwój swojej firmy.

Kto może ubiegać się o dotację?

O dotację z działania 1.2 mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorstwa, które będą realizowały projekt na terenie województwa lubelskiego i prowadzą działalność gospodarczą dłużej niż 2 lata przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w instytucji odpowiedzialnej za nabór projektów.

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

Dotacje są przyznawane na realizacje inwestycji, które pozwolą na unowocześnienie oferty produktowej i technologicznej mikroprzedsiębiorstw. Realizując inwestycje przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o zwrot części wydatków poniesionych na np. zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej lub modernizację środków produkcji, co w konsekwencji pozwoli zwiększyć zdolności inwestycyjne i innowacyjność przedsiębiorstw. Innym typem projektów, które będą mogły otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych są inwestycje związane z zastosowaniem i wykorzystaniem technologii informatycznych i komunikacyjnych (ICT) w procesach zarządzania przedsiębiorstwem. Szansę mają także projekty polegające na urozmaiceniu produkcji zakładu poprzez jego rozbudowę w celu wprowadzenia nowych produktów/usług.

Każdorazowo wykaz przykładowych typów projektów zawiera ogłoszenia o naborze wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 1.2. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, pod adresem http://www.lawp.lubelskie.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Zarządzanie unijnymi dotacjami w Polsce

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

Mikroprzedsiębiorcy starający się o dofinansowanie swoich inwestycji w ramach tego działania mogą otrzymać refundacje poniesionych kosztów w wysokości do 70% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Oznacza to że pozostałą kwotę wydatków kwalifikowanych w projekcie (minimum 30%) oraz kwotę wydatków niekwalifikowanych przedsiębiorstwa musi pokryć sam ze środków własnych. W odróżnieniu jednak od działania 1.1, gdzie wsparcie przeznaczono dla mikroprzedsiębiorstw działających mniej niż 2 lata, tutaj podniesiony został minimalny próg wartości projektu. W przypadku aplikowania do działania 1.2 wartość projektu musi wynosić co najmniej 42,5 tys. złotych, jednakże nie więcej niż 8 mln złotych. Minimalna kwota wsparcia ze środków unijnych wynosi 30 tys. złotych, natomiast maksymalna 1 mln złotych.

Przed przystąpieniem do przygotowania dokumentacji aplikacyjnej, potencjalni wnioskodawcy powinni szczegółowo zapoznać się z obowiązującymi dokumentami programowymi, wytycznymi, wzorami dokumentów oraz instrukcjami wypełniania wniosków i załączników do wniosków. Szczegółowe informacje w tym zakresie można znaleźć na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości.

Mała rodzinna drukarnia zamierza ubiegać się o dofinansowanie z RPO Województwa Lubelskiego na zakup specjalistycznego urządzenia poligraficznego. Dzięki temu urządzeniu zasadniczo rozszerzy działalność swojej oferty i zwiększy swoją konkurencyjność w województwie. Projektodawca będzie mógł uzyskać zwrot poniesionych kosztów związanych z urządzeniem w wysokości do 70% kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Polecamy: Jak dokształcić się za pieniądze unijne w Warszawie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA