REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pozyskać dotacje na rozwój turystyki

Dotacje na rozwój turystyki
Dotacje na rozwój turystyki

REKLAMA

REKLAMA

Najbliższe miesiące stawiają przedsiębiorstwa z branży turystycznej przed szansą na uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej. Warto przyjrzeć się bliżej warunkom jakie Unia stawia przedsiębiorcom zamierzającym rozwinąć działalność w tym kierunku .

Jednym z priorytetów każdego z 16 Programów Regionalnych w perspektywie finansowej na lata 2007-2013 jest turystyka, często połączona z infrastrukturą oraz rozwojem inwestycyjnym sektora MSP. Pod pozornie prostym i oczywistym terminem kryje się szereg definicji i kryteriów do spełnienia dla potencjalnych beneficjentów środków unijnych, jakimi są m. in. przedsiębiorcy.

REKLAMA

REKLAMA

W lipcu oraz w ciągu najbliższych trzech miesięcy beneficjenci mogą spodziewać się aż trzech konkursów z dziedziny turystyki. Każdy beneficjent zaliczający się do sektora MSP i zamierzający ubiegać się o wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego, musi prowadzić działalność i mieć siedzibę na terytorium Polski, a co najważniejsze – realizować projekt na terenie województwa, którego dotyczy dany program. Pozostałe kryteria uzależnione są od Uszczegółowienia Programu Operacyjnego dla danego województwa.

Bez względu jednak na region, wypełniając wniosek o dotację, należy „wpisać się” w cele Działania konkursowego oraz zwrócić uwagę na komplementarność z innymi Działaniami i Priorytetami pozostałych Programów Operacyjnych. Co ważne – należy unikać cytowania celu Działania czy Priorytetu, gdyż próba taka może negatywnie wpłynąć na ocenę merytoryczną wniosku.

Warto również przejrzeć kilka strategicznych dokumentów na poziomie województwa, a w przypadku ubiegania się o dotację na rozwój turystyki, należy szczególnie kierować się treścią Strategii Rozwoju Turystyki Województwa. Najlepiej gdyby założone cele i działania przedsiębiorcy były zgodne z zapisanymi w wyżej wymienionym dokumencie.

Zobacz także: Z paszportem po unijną dotację

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aktualnie (od 7 czerwca) trwa nabór wniosków do Działania 3.2.1 Infrastruktura okołoturystyczna/przedsiębiorstwa w województwie śląskim. Wnioski o dofinansowanie można składać do 9 sierpnia br. włącznie, jednak należy się śpieszyć, ponieważ przygotowanie kompletnej dokumentacji wraz z załącznikami zajmuje około dwóch tygodni. O wsparcie mogą ubiegać się mikro-, mali oraz średni przedsiębiorcy zamierzający realizować projekty z zakresu budowy, przebudowy i remontu aktywnych form turystyki, terenów rekreacyjnych, bazy okołoturystycznej, a także z zakresu tworzenia i rozwoju parków tematycznych przyczyniających się do wzrostu ruchu turystycznego. Dodatkowe punkty we wniosku można uzyskać za projekty uwzględniające w swym zakresie przystosowanie infrastruktury turystycznej oraz okołoturystycznej do potrzeb osób niepełnosprawnych, między innymi poprzez usunięcie barier architektonicznych. Poziom dofinansowania zależy od rodzaju przedsiębiorstwa i waha się od 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji dla średnich przedsiębiorstw do 60% dla mikro- i małych.

Na przełomie lipca i sierpnia tego roku przedsiębiorcy z sektora MSP będą mogli starać się o dotację w województwie podlaskim z Działania 3.2 Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw z branży turystycznej.

Pieniądze będzie można uzyskać na nową inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem lub rozbudową przedsiębiorstwa. Szansę mają również projekty zakładające dywersyfikację produkcji przedsiębiorstwa dzięki wprowadzeniu nowych, dodatkowych produktów lub istotną zmianę dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie. Inwestycje powinny być oczywiście związane z lokalną oraz regionalną infrastrukturą turystyczną i mogą dotyczyć budowy, przebudowy lub rozbudowy obiektów turystycznych, nabycia oraz wytworzenia środków trwałych niezbędnych do prowadzenia, unowocześnienia i rozwoju działalności gospodarczej, stworzenia unikatowej oferty turystycznej w skali regionu lub kraju, a także utworzenia lub rozwoju usług świadczonych drogą elektroniczną. Ze względu na sezonowość występującą w branży turystycznej, priorytetowo traktowane będą projekty przewidujące stworzenie całorocznej oferty oraz oferty rozpoznawalnej i promującej region w całej Polsce.

Polecamy: serwis Leasing

Warto powołać się we wniosku na strategię rozwoju turystyki województwa podlaskiego i uzasadnić wpływ planowanej inwestycji na konkurencyjność regionu. Kwota dotacji standardowo uzależniona jest od rodzaju przedsiębiorstwa – najwięcej, bo aż 4 mln złotych mogą uzyskać mali i średni przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy pod warunkiem, że prowadzą działalność gospodarczą w branży turystycznej od co najmniej 24 miesięcy. Pozostałe mikroprzedsiębiorstwa mogą liczyć na dofinansowanie maksymalnie do 500 tys. złotych.

Najpóźniej w tym roku, bo dopiero w październiku, dostaną szansę przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego. W tym regionie, w ramach Działania 6.2 Rozwój usług turystycznych i uzdrowiskowych, przedsiębiorstwa mające siedzibę, bądź filię lub oddział (pod warunkiem zapisu w dokumentach rejestrowych) na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów kwalifikowanych projektu aż w wysokości 70% w przypadku mikroprzedsiębiorstw.

Zdecydowanie promuje się tutaj najmniejsze przedsiębiorstwa, bo procent zmniejsza się wraz z wielkością przedsiębiorstwa – małe przedsiębiorstwa mogą liczyć na 60%, a średnie i duże już tylko na 50% dotacji. Ze względu na liczną grupę Beneficjentów, którymi są nie tylko przedsiębiorcy, dotację można uzyskać dla szeroko pojętych projektów z branży turystyki. Do rodzajów projektów kwalifikujących się do wsparcia należą tradycyjne inwestycje poszerzające bazę turystyczną (w tym noclegową, gastronomiczną, rekreacyjno-sportową), ale również obejmujące budowę, przebudowę i rozbudowę urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego (parki zdrojowe, urządzone ścieżki ruchowe, tężnie, grzybki inhalacyjne, pijalnie uzdrowiskowe, lecznicze, rehabilitacyjne baseny uzdrowiskowe), ujęcia wód leczniczych i termalnych. W konkursie liczyć się będą także projekty promujące produkty turystyczne regionu, w tym m.in. organizację kampanii reklamowych popularyzujących walory turystyczne województwa w kraju i poza jego granicami.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Znając już harmonogram konkursów oraz wymagania stawiane przedsiębiorcom, trzeba pamiętać o czasochłonnym przygotowaniu wniosku o dotację wraz z załącznikami. Nie należy czekać z tym do ostatniej chwili, bowiem często niedokładność w wypełnieniu wszystkich rubryk oraz błędy w obliczeniach mogą zaważyć na pozytywnej ocenie wniosku. Przed złożeniem aplikacji do odpowiedniej instytucji zarządzającej poszczególnymi programami operacyjnymi, warto raz jeszcze sprawdzić kompletność wszystkich wymaganych załączników. Część z nich jest standardowa dla wszystkich wnioskodawców i we wszystkich konkursach (dokumenty identyfikujące wnioskodawcę oraz dokumenty określające jego sytuację finansową), część jest specyficzna dla poszczególnych działań. Czasami drobny szczegół może wpłynąć na ostateczny wynik przyznania dotacji, dlatego przezorność jest jak najbardziej na miejscu.

Joanna Kulak  - www.doradca-ue.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  REKLAMA

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  REKLAMA

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA