REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o dofinansowanie na przygotowanie Planu rozwoju eksportu – część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Plan rozwoju eksportu
Plan rozwoju eksportu

REKLAMA

REKLAMA

Aby skutecznie konkurować o unijną dotację konieczne jest przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej.

Informacje ogólne

REKLAMA

W chwili obecnej trwa nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 6.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach tej rundy aplikacyjnej przewidziano do rozdysponowania wśród przedsiębiorców kwotę w wysokości 206 mln PLN. Przypomnijmy – działanie 6.1. POIG wspiera MŚP w realizacji projektów mających na celu zwiększenie udziału eksportu w całkowitej sprzedaży, zintensyfikowanie powiązań z zagranicznymi partnerami oraz zwiększenie rozpoznawalności marek handlowych i firmowych na rynkach zagranicznych.

REKLAMA

Aplikowanie o środki unijne w „Paszporcie do eksportu” odbywa się w dwóch etapach. Podczas pierwszego etapu wnioskodawcy wypełniają wniosek o dofinansowanie na przygotowanie tzw. Planu rozwoju eksportu. Po otrzymaniu decyzji o pozytywnej weryfikacji przygotowanego planu, wnioskodawca może złożyć wniosek o dofinansowanie dla II etapu, który obejmuje wdrożenie planu w życie. Wniosek powinien zostać wypełniony w „Generatorze wniosków” – aplikacji służącej do aplikowania o środki w ramach właściwej rundy aplikacyjnej.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Wnioski o dofinansowanie muszą zostać wypełnione w Generatorze wniosków. W innym przypadku nie będą rozpatrywane i zostaną wyłączone z procesu oceny.

Wniosek o dofinansowanie dostarczamy do właściwej Regionalnej Instytucji Finansującej w wersji papierowej i elektronicznej (format PDF). Do wnioski załączamy wszystkie wymagane załączniki wskazane we wzorze wniosku. Wersja papierowa wniosku powinna być spójna z jego wersją elektroniczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek na przygotowanie Planu rozwoju eksportu (etap I) – wymogi formalne

Niosąc się z zamiarem aplikowania o środki unijne na przygotowanie Planu rozwoju eksportu nie możemy zapominać o kilku zasadniczych wymogach formalnych, które musi spełnić przygotowywana przez nas dokumentacja aplikacyjna.

Po pierwsze, co podkreśla instytucja organizująca konkurs, składana przez nas dokumentacja aplikacyjna powinna zawierać informacje, które umożliwią dokonanie pełnej oceny i możliwość udzielenia wsparcia. Pamiętajmy, zatem aby wniosek wypełniać starannie, w zgodzie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie. Przed przygotowaniem dokumentów powinniśmy także, za radą PARP, zapoznać się z dokumentacją programową, tzn. „Szczegółowym opisem priorytetów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka” oraz „Przewodnikem po kryteriach wyboru finansowanych operacji w ramach PO IG”. Tym nie mniej zasadnicze źródło informacji dla potencjalnych wnioskodawców działania 6.1 stanowi Regulamin przeprowadzania konkursu, który zawiera m.in. sposób wnioskowania o wsparcie w ramach danej rundy aplikacyjnej, miejsce i termin składania dokumentacji aplikacyjnej, sposób oceny itd.

Wszystkie te dokumenty znajdują się na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Regionalnych Instytucji Finansujących.

Kolejne wymogi dotyczące przygotowania dokumentów aplikacyjnych zostaną przedstawione w II części artykułu.

Porównaj: Z paszportem po unijną dotację

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA