REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można połączyć leasing i outsourcing

Czy można połączyć leasing i outsourcing
Czy można połączyć leasing i outsourcing

REKLAMA

REKLAMA

Outsourcing zyskuje na popularności jako coraz tańszy sposób na zatrudnianie pracowników oraz wykonywanie zleceń. Dotyczy to także leasingu.

Coraz bardziej upodabniamy się do rynków zachodnich, gdzie Full Service Leasing jest dominującą formą zewnętrznego finansowania floty.

REKLAMA

  • Po pierwsze: aspekt finansowy. Jeżeli jako firma w ostatnich 2 latach odczułem ograniczony dostęp do kredytów na moją działalność główną, bądź po prostu ów kredyt zdrożał, to wybieram inną, alternatywną formułę finansowania samochodów. Dla banku finansującego klienta pożyczenie złotówki, która po roku daje klientowi 50% zwrotu z inwestycji jest lepiej postrzegane, niż „inwestowanie” tej samej złotówki w samochód, którego wartość po roku jest 20-30% niższa. Tak też o swoich zasobach myślą nowocześni dyrektorzy finansowi, nazywając nawet samochody „aktywami niestrategicznymi”. Widoczne staje się myślenie w kategoriach utraconych możliwości. Istotne jest także określenie „ile mogę zyskać, wydając gotówkę na coś, na czym się znam szczególnie i ile stracę lub nie zarobię, nie robiąc tego?”.
  • Po drugie: aspekt operacyjny, nieodłącznie związany z finansowym w przypadku floty samochodowej. Zasoby ludzkie mają dla firmy szczególne znaczenie. Bez nich nie funkcjonuje żadna usługa, ani produkt. Stanowią też zwykle największy koszt dla działalności. Konieczne jest więc jak najefektywniejsze wykorzystanie ludzi, ich wiedzy i doświadczenia. Czy warto więc inwestować w szkolenia osób zajmujących się działalnością wspierającą główny biznes, czy lepiej tę uwagę i środki poświęcić tym, którzy mają bezpośredni wpływ na rachunek zysków i strat, bo zajmują się naszym core businessem?

Oczywiście to pewnego rodzaju uproszczenie, bo szefa informatyki, administracji, czy innych specjalistów zawsze mieć warto u boku, ale ich rola wówczas zostaje przedefiniowana na integratorów usług zewnętrznych, kontrolerów jakości i kosztów dostawców usług zewnętrznych. Z kolei wszelkie wysiłki firmy powinny być koncentrowane na głównej działalności.

Polecamy: Leasing, czyli używać zamiast posiadać

REKLAMA

Provident ze swoją flotą 1200 samochodów ma potencjalnie sporą siłę zakupową wobec dealerów, serwisów mechanicznych i oponiarskich, warsztatów blacharskich i innych podmiotów. To jednak przemyślana decyzja zarządzających firmą, aby wysiłki koncentrować na głównej działalności. Tam zaś, gdzie można korzystać z partnerstwa z innymi wyspecjalizowanymi firmami, działającymi w swoich węższych obszarach, jak na przykład flota samochodowa, bez inwestowania w back-office, szkolenia i rozwój, jest szansa na pozyskanie sprawnej, profesjonalnej obsługi.

Jest też trzecia droga. Nie inwestując szczególnie w zespół świadczący usługi wsparcia (flota, IT, administracja), nie outsourcując ich do zewnętrznego partnera, możemy prowadzić pewne działania własnym sumptem. Jednak kontrola kosztów, efektywność działań, czy wykorzystywanie najnowszych rozwiązań mogą pozostać jedynie niespełnionym planem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy usługi outsourcingowe po kryzysie to luksus dla największych? Z pewnością nie. Twierdzić tak, to jakby zarezerwować „czarny” (pozytywny) wynik rachunku zysków i strat dla największych.

Outsourcing jest sposobem na pozyskanie kapitału, wiedzy i zachowania płynności biznesu. Korzyści zaś nie zależą od wielkości biznesu, a od efektywności wprowadzonych rozwiązań.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Autor: Ireneusz Tymiński, General Manager KBC Autolease Polska

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA