| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Debiut na NewConnect a unijne fundusze - wskazówki

Debiut na NewConnect a unijne fundusze - wskazówki

30 sierpnia 2007 roku, powstał pierwszy w Polsce, zorganizowany i prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., rynek alternatywny zwany NewConnect. Debiut firmy na NewConnect i znaczne pokrycie kosztów z tym związane, może pokryć unijna dotacja. W jaki sposób?

Dla kogo NewConnect

Dziś NewConnect w świadomości wielu inwestorów oraz przedstawicieli spółek stanowi nadal swoistą nowość, należy jednak zauważyć, że w Europie alternatywne systemy obrotu już na stałe zagościły w świadomości uczestników rynku kapitałowego czego dowodem są prężnie działające rynki: AIM w Londynie, MAC w Mediolanie, Entry Standard we Frankfurcie, czy First North w ramach skandynawskiej grupy giełd OMX.

NewConnect w zamierzeniach organizatorów konstruowany był dla młodych, rozwijających się firm, działających zwłaszcza w obszarze nowych technologii. Polski alternatywny system obrotu powstał z myślą o dynamicznych firmach z wysoce innowacyjnych sektorów gospodarki, jednak praktyka pokazuje, że znajdują na nim miejsce przedsiębiorstwa z każdej branży. Tym samym NewConnect stanowi szansę dla wszystkich przedsiębiorstw na szybszy rozwój uwieńczony przyjęciem do grona dużych i wartościowych polskich spółek kapitałowych oraz możliwość otrzymania znacznego zastrzyku finansowego poprzez emisję nowych akcji przy wykorzystaniu szeroko stosowanej obecnie procedury oferty prywatnej, bez konieczności zaciągania zobowiązań wiążących się z koniecznością spłaty otrzymanego kapitału.

NewConnect dedykowany jest także dla spółek, które ze względu na swoją wielkość, zbyt małą wiarygodność kredytową lub krótką historię działalności nie są w stanie efektywnie pozyskiwać kapitału na finansowanie swoich przedsięwzięć. Głównymi zaletami nowego rynku są prostsze warunki wprowadzenia spółki do obrotu, minimalne wymogi informacyjne a co za tym idzie – łatwiejsze pozyskanie kapitału.

Unijne dotacje

Czy istnieje jednak jakakolwiek możliwość aby początkowe koszty pozyskania kapitału oraz debiutu na nowym rynku, które często stanowią istotną barierę wejścia dla niewielkich firm, stały się jeszcze niższe, a proces wprowadzenia na rynek alternatywny znacznie tańszy?Tak. Taką możliwość stwarza dotacja unijna.

Debiut na rynku NewConnect oraz pozyskanie kapitału na innowacyjną działalność wpisuje się w ramy trzeciej osi priorytetowej „Kapitał dla innowacji” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, który umożliwia dostęp do unijnych źródeł finansowania dla innowacyjnych przedsięwzięć.

Przeczytaj również: Jak stworzyć serwis internetowy dzięki unijnej dotacji?

Działanie 3.3 „Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP” Poddziałanie 3.3.2 „Wsparcie dla MSP” bezpośrednio koresponduje z celami przedsiębiorstw jakimi są debiut na rynku NewConnect oraz aktywizacja inwestorów poprzez tworzenie dogodnych warunków do inwestowania w spółki poszukujące zewnętrznych źródeł finansowania. Dotacja unijna z Poddziałania 3.3.2 przeznaczona jest na zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz, niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego o charakterze udziałowym, a zatem może zostać wykorzystana do refundacji kosztów poniesionych na sporządzenie dokumentu informacyjnego, prospektu emisyjnego, memorandum ofertowego, prezentacji inwestorskiej, dokumentu due diligence, biznes planu, struktury emisji, opinii biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego lub innych dokumentów związanych z procesem pozyskania finansowania i debiutu na rynku alternatywnym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »