REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzekucja komornicza, Spółka z o.o.

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawa i obowiązki prezesa zarządu jednoosobowej spółki z o.o.

Czym się charakteryzuje jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Jakie są obowiązki prezesa takiej spółki?

Jak pozbyć się udziałów w spółce z o. o.?

Najprostszą metodą na pozbycie się udziałów w sp. z o.o. jest porozumienie stron. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Co zatem zrobić, gdy zachodzi konflikt i część wspólników chce - niejako z woli swojego kontrahenta - pozbyć się wspólnika ze spółki?

Co z kapitałem zakładowym przy tworzeniu spółki z o.o.?

Kapitałem zakładowym jest wyrażona w umowie spółki wielkość kwotowa, którą wspólnicy zobowiązują się wnieść do spółki w formie gotówkowej lub niepieniężnej (aportu). Chcesz wiedzieć więcej - przeczytaj poniższy artykuł.

Jak przekształcić spółki prawa handlowego?

Jakie spółki prawa handlowego można przekształcić, a jakie nie? Od czego trzeba zacząć i co jest wymagane przy przekształcaniu spółek? Wszystkie informacje o przekształcaniu spółek znajdziesz w poniższym artykule.

REKLAMA

Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa w spółce handlowej

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, które może udzielić jedynie przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców, czyli popularnego KRS. Zakres prokury jest bardzo ściśle określony, dotyczy ona jedynie prowadzenia spraw związanych z przedsiębiorstwem spółki, jeżeli osoba fizyczna udziela prokury to musi być ona związana z prowadzoną działalnością i nie dotyczyć niczego poza nią.

Powoływanie, odwoływanie oraz rezygnacja członków zarządu w sp. z o.o.

Zasadą jest , że członków zarządu sp. z o.o. powołuje Zgromadzenie Wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej i np. powołują ich wspólnicy, osoby trzecie lub organy spoza spółki.Powołanie członków zarządu powoduje powstanie stosunku organizacyjnego między członkami, zarządem i spółką. Wyczerpująco określa to kodeks spółek handlowych, a doprecyzowuje się umową spółki.

Jak dzielić zysk w sp. z o.o.?

Przy podziale zysku w sp. z o.o. umowa nie może zakazywać wypłaty udziału w zysku. Może jedynie ograniczyć tą wypłatę na pewien czas całkowicie lub częściowo, w umowie spółki, przeznaczając tę nadwyżkę na fundusze celowe. W sp. z o.o. jest tylko jeden obligatoryjny fundusz –fundusz zasobowy.

Jakie uchwały może podjąć zgromadzenie wspólników spółki z o.o. w sprawie absolutorium?

Co do zasady absolutorium udziela się poszczególnym członkom organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które w ostatnim roku obrotowym pełniły w organach tych funkcję. Dotyczyć to może członków i byłych członków zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej. Uchwały w przedmiocie absolutorium podejmuje zwyczajne zgromadzenie wspólników. Jakie uchwały w tym przedmiocie może podjąć zgromadzenie wspólników?

REKLAMA

Komu udziela się absolutorium w spółce z o.o.?

Absolutorium udzielane jest członkom organów spółki z ograniczona odpowiedzialnością na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników, które powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Jakie uchwały może podjąć zgromadzenie wspólników? Czy absolutorium powinno być udzielne indywidualnie każdemu członkowi organu?

Kiedy członek zarządu spółki z o. o. powoływany jest w drodze uchwały?

Jedną z form wyboru członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest powołanie go w drodze uchwały wspólników. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych to w ten sposób będą powoływani członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku, gdy umowa spółki nie będzie zawierać innych postanowień w tym przedmiocie.

Podwyższenie i obniżenie kapitału zakładowego w sp. z o.o. - krok po kroku

W jakiej sytuacji można podwyższyć kapitał zakładowy w spółce sp. z o.o.? Czy wszyscy wspólnicy spółki muszą wyrazić zgodę na obniżenie kapitału zakładowego? Na te i inne pytania związanie z kapitałem zakładowym w sp. z o.o. odpowiadamy w poniższym artykule.

Jaki jest kapitał zakładowy w sp. z o.o.?

Kapitałem zakładowym jest wyrażona w umowie spółki wielkość kwotowa, którą wspólnicy zobowiązują się wnieść do spółki w formie gotówkowej lub niepieniężnej (aportu). Ile wynosi minimalna wysokość kapitału zakładowego w sp. z o.o.?

Czy można zwolnić członka zarządu spółki z o. o. z odpowiedzialności?

Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponosi odpowiedzialność za szkodę, jaką wyrządził spółce. Szkoda wyrządzona spółce przez członka zarządu może być następstwem zarówno jego działania jak i zaniechania. W jaki sposób przy użyciu prawnie dozwolonych środków, członek zarządu może uniknąć odpowiedzialności?

Czy zakaz konkurencji obowiązuje wspólników spółki z o.o.?

Według statystyk, jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy takich spółek niejednokrotnie zastanawiają się, czy posiadając nawet niewielką ilość udziałów w spółce z o.o. są oni zobowiązani do przestrzegania zakazu konkurencji.

Komornik będzie mógł odmówić przyjęcia sprawy spoza rewiru

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji pozwala komornikowi na odmówienie przyjęcia sprawy, która wymaga podjęcia czynności poza rewirem. Nowelizacja jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 maja 2009.

Jak zaskarżyć uchwałę o udzieleniu absolutorium w spółce z o.o.?

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych jednym z podstawowych obowiązków wspólników jest odbycie corocznego (tzw. zwyczajnego) zgromadzenia wspólników. W trakcie zgromadzenia wspólnicy powinni zająć się m. in. oceną pracy członków zarządu w poprzednim roku obrotowym. Ocena taka wyraża się w udzieleniu im tzw. absolutorium (kiedyś określanego jako pokwitowanie).

Egzekucja z ruchomości będącej własnością leasingodawcy

Komornik może zająć każdą ruchomość znajdującą się we władaniu dłużnika, bez względu na to, czy jest ona własnością dłużnika, czy też nie jest.

Jak uzyskać kolejny tytuł wykonawczy?

Jeśli majątek dłużnika rozsiany jest po całym kraju- często zdarza się, że egzekucję z poszczególnych składników majątku prowadzić będą różni komornicy. Każdy z nich musi dysponować odrębnym tytułem wykonawczym.

Podstawy zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ("sp. z o.o.") powinniśmy pamiętać, że może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym prawnie dopuszczalnym celu. Jej założycielami mogą być zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne, bez względu na obywatelstwo i miejsce siedziby.

Skutki niewykonania ugody sądowej

Ugoda zawarta przed sądem, pozwala znacząco skrócić postępowanie- jeśli zostanie zatwierdzona przez sąd- stanowi tytuł egzekucyjny (podobnie jak prawomocny wyrok).

Lepiej zająć wynagrodzenie niż rachunek bankowy dłużnika

W przypadku dłużnika pracującego na etacie, wierzyciel powinien w pierwszej kolejności skierować egzekucję do wynagrodzenia- zajęcie rachunku bankowego jest bowiem przydatne w przypadku dużych oszczędności- a tych, zazwyczaj osoba niepłacąca zobowiązań nie posiada.

Umowa sprzedaży udziałów

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi o tym, czy wspólnikowi może przysługiwać tylko jeden, czy też więcej udziałów. W przypadku, gdy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, to udziały w kapitale zakładowym powinny one mieć równy i niepodzielny charakter.

Spłata długu z pominięciem komornika, a opłata egzekucyjna

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne, od kwot które wyegzekwuje od dłużnika. Są to stałe opłaty w wysokości od 8% do 15% w zależności od zastosowanego środka (sposobu) egzekucyjnego. Jeżeli komornik nic nie wyegzekwuje od dłużnika, wówczas nie pobiera żadnej opłaty, która uzależniona jest od jego efektywnej pracy i jego skuteczności.

Przedawnienie należności stwierdzonej orzeczeniem sądowym

Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.

Czy przy najmie okazjonalnym można eksmitować?

Pod koniec stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy, które wprowadziły do obrotu instytucję prawną zwaną najmem okazjonalnym. Ta nowa instytucja prawna powoduje, iż wynajmujący lokale na nowych zasadach będą mogli zwrócić się o eksmisję uciążliwych lokatorów bez konieczności prowadzenie długotrwałego postępowania sądowego, wskazywania lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego.

Jak skutecznie przeprowadzić eksmisję?

Zasadą od lat obowiązującą w polskim prawie jest, iż nie można wykonywać eksmisji na tzw. bruk. Jeżeli w wyroku orzekającym eksmisję Sąd nie orzekł o uprawnieniu pozwanego – osoby mającej być eksmitowaną – do lokalu socjalnego, wówczas eksmisja możliwa jest jedynie do innego lokalu, zwanego pomieszczeniem tymczasowym.

Jakie są motywy działalności gospodarczej?

Decyzja o podjęciu działalności gospodarczej nie jest rzeczą łatwą, pozostawia trwały ślad w psychice, w dalszym życiu zawodowym i prywatnym. Dlatego można nazwać to wręcz „metamorfozą”. Z czego bierze się ta decyzja? Co pcha przedsiębiorcę do działania?

Windykacja przedsądowa

Windykacja przedsądowa ma na celu skłonienie dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia poprzez wskazanie z jednej strony na sankcje w przypadku odmowy zapłaty, a z drugiej strony - na korzyści związane z zastosowaniem się do żądań wierzyciela.

Jakie pułapki czyhają na wierzyciela wekslowego?

Otrzymałem propozycję zbycia weksla z sumą wekslową opiewającą na kwotę bliską 210 000 zł za cenę stanowiąca 75 proc. wartości wierzytelności. Nie wzbudziła mojej wątpliwości proponowana przez przedstawiciela giełdy wierzytelności, forma transakcji. Zamiast spodziewanej umowy przelewu wierzytelności, na odwrocie weksla polecono mi umieścić następujące oświadczenie „Przenoszę na rzecz okaziciela. Bez protestu.” i złożyć pod nim podpis. W dwa tygodnie później otrzymałem wezwanie do wykupu weksla, a po 6 tygodniach doręczono mi pozew wraz z nakazem zapłaty. Kolejny tydzień przyniósł zawiadomienie o wszczęciu egzekucji.

Odpowiedzialność likwidatora spółki z o.o. - uchwała Sądu Najwyższego z 28 stycznia 2010 r.

Sąd Najwyższy podjął 28 stycznia 2010 r. uchwałę, w której stwierdził, iż likwidator spółki z ograniczona odpowiedzialnością ponosi odpowiedzialność za jej zobowiązania, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna na podstawie art. 299 kodeksu spółek handlowych. Uchwała była wynikiem złożonego przez Rzecznika Praw Obywatelskich wniosku w związku z ujawnionymi rozbieżnościami w orzecznictwie sądowym w tym zakresie (sygn. akt III CZP 91/09).

Obowiązki pracodawcy, u którego dokonano zajęcia wynagrodzenia dłużnika

Do prowadzonego przeze mnie przedsiębiorstwa przyszło zajęcie wynagrodzenia za pracę mojego pracownika. Ponieważ zatrudniam kilka osób i raczej nie korzystam z usług księgowych, ani prawników nie wiem, co powinienem z otrzymanym zajęciem uczynić.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę, a kwota wolna od potrąceń

Komornik dokonał zajęcia minimalnego wynagrodzenia za pracę i potrąca z niego na zaspokojenie należności alimentacyjnych 60% pensji. Czy postępowanie Komornika jest zgodne z prawem, skoro wolne od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie.

Uzyskanie klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Egzekucja z majątku wspólnego małżonków

Egzekucja z majątku wspólnego małżonków dopuszczalna jest, jeżeli tytuł wykonawczy wystawiony został jedynie przeciwko jednemu z nich – dłużnikowi, a wierzyciel uzyskał klauzulę wykonalności na drugiego małżonka.

Kto może być wspólnikiem spółki z o.o.?

Wspólnikami sp. z o.o. mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, które posiadają podmiotowość prawną, czyli tzw. ułomne osoby prawne. Do ułomnych osób prawnych zalicza się przede wszystkim osobowe spółki handlowe, takie jak spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna i partnerska.

Pojęcie tytułu wykonawczego

Tytuł wykonawczy jest podstawą prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Na jego podstawie Komornik może prowadzić egzekucję przeciwko osobie w nim wskazanej.

Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu egzekucyjnym

Każdy kto skierował kiedykolwiek wniosek egzekucyjny do komornika wie, iż postępowanie egzekucyjne jest odpłatne. Odpłatność przejawia się w obowiązku uiszczania Komornikowi zaliczek, z których częściowo finansowane jest postępowanie egzekucyjne. Zaliczki uiszczane są m. in. na: koszty doręczenia korespondencji, koszty przejazdów komornika, koszty ogłoszenia w prasie, czy też koszty biegłych szacujących ruchomości lub nieruchomości.

Ochrona wierzycieli w sytuacji wyzbywania się majątku przez dłużnika

Jeżeli dłużnik w drodze czynności prawnej (np. umowy sprzedaży, darowizny) sprzedaje/przekazuje swój majątek osobie trzeciej, przez co uniemożliwia swojemu wierzycielowi wyegzekwowanie należności, wierzyciel może wystąpić do Sądu z powództwem, dzięki któremu po uzyskaniu stosownego wyroku sądowego, możliwym będzie prowadzenie przez wierzyciela egzekucji z majątku, który został darowany przez dłużnika na rzecz osoby trzeciej.

Odpowiedzialność za długi pełnoletniego dziecka

Czy w przypadku długów pełnoletniego dziecka rodzice za nie odpowiadają? Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu cywilnego rodzice nie odpowiadają za długi zaciągnięte przez dziecko.

Odpowiedzialność spadkobiercy wobec wierzycieli spadkodawcy

Rok temu zmarł mój ojciec. Szybko okazało się, że miał długi. Teraz wierzyciele dzwonią do mnie i żądają spłaty zobowiązań zaciągniętych przez mojego ojca. Jestem jedyną osobą, która odziedziczyła spadek po ojcu, gdyż matka już nie żyje, a ja nie miałem rodzeństwa. Czy muszę spłacać długi ojca i czy postępowanie wierzycieli jest prawidłowe i zgodne z prawem.

Obowiązek wskazania tymczasowego pomieszczenia w przypadku eksmisji

Komornik nie przeprowadzi eksmisji na podstawie wyroku, w którym nie orzeczono o uprawnieniu do lokalu socjalnego osoby, która ma zostać eksmitowana, jeżeli wierzyciel (właściciel lokalu mieszkalnego/nieruchomości) lub gmina nie wskażą tymczasowego pomieszczenia (lokalu zastępczego), do którego będzie można przeprowadzić eksmitowaną osobę.

Powództwo przeciwegzekucyjne a spłacony dług

Kilka lat temu miałem duże problemy finansowe, ostatecznie wierzyciele wystąpili przeciwko mnie na drogę sądową, a następnie cześć z nich skierowała sprawy do Komornika. Egzekucje były w pełni skuteczne, jednakże obecnie jeden z wierzycieli, który nie prowadził sprawy u Komornika, a któremu spłaciłem cały dług z pominięciem Komornika, ponownie domaga się spłaty tego samego długu.

Rodzaje organów spółki z o.o.

W związku z tym, że spółka z o.o. posiada osobowość prawną, działa ona przez swoje organy, których charakterystyce będzie poświęcony niniejszy artykuł. W sp. z o.o. występują trzy rodzaje organów: zgromadzenie wspólników – uchwałodawczy organ spółki, zarząd – organ wykonawczy i zarządzający oraz rada nadzorcza i ewentualnie także komisja rewizyjna - organy nadzorczo-kontrolne.

Jak utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Sp. z o.o. to dobra forma prawna dla osób chcących prowadzić działalność zarówno w małym rozmiarze, jak i na większą skalę. Spółka ta może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym prawnie dopuszczalnym celu.

Odpowiedzialność prokurenta

Uogólniając można stwierdzić, że prokurent z racji samego tylko faktu bycia prokurentem nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec osób trzecich za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność taką ponosi spółka, a następnie w szczególnych warunkach członkowie zarządu oraz likwidator.

Jak zlikwidować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Proces likwidacji spółki jest etapem końcowym jej funkcjonowania. Obowiązek przeprowadzenia wskazanego postępowania został nałożony przez ustawodawcę na przedsiębiorców ze względu na konieczność zapewnienia należytej ochrony wierzycielom spółki. W tej fazie istnienia spółki dochodzi do uporządkowania oraz doprowadzenia do końca wszelkich spraw spółki.

Na czym polega cash pool?

Cash pool jest stosunkowo złożonym narzędziem przeznaczonym dla grup kapitałowych- polega na skoncentrowaniu środków z indywidualnych rachunków bankowych podmiotów powiązanych, w celu ich łącznego zarządzania przy wykorzystaniu efektu skali (większy może więcej).

Kiedy spółki z o.o. nie reprezentuje zarząd?

Kodeks spółek handlowych i inne przepisy prawa handlowego regulują kilka sytuacji, w których reprezentacja spółki pozostawiona jest innym organom lub osobom niż zarząd. Jest to zawsze sytuacja przejściowa.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji

Tymczasowa forma spółki z o.o. należy do katalogu tzw. ułomnych osób prawnych, co już na gruncie kodeksu cywilnego wskazuje na konieczność istnienia podmiotów odpowiadających za jej zobowiązania majątkiem osobistym.

Co może stanowić wkład na pokrycie kapitału zakładowego?

W odróżnieniu od spółek osobowych, w których wkładem może być praktycznie wszystko co przedstawia sobą jakąś wartość materialną (w tym świadczenie usług)- spółki kapitałowe (jak spółka z o.o. ) mają zdecydowanie ostrzejsze kryteria.

REKLAMA