| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji

Tymczasowa forma spółki z o.o. należy do katalogu tzw. ułomnych osób prawnych, co już na gruncie kodeksu cywilnego wskazuje na konieczność istnienia podmiotów odpowiadających za jej zobowiązania majątkiem osobistym.

Zasady odpowiedzialności

Spółka z o.o. w organizacji jest odrębnym podmiotem prawa – posiadającym zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. Może zaciągać zobowiązania we własnym imieniu, nabywać prawa, pozywać i być pozywaną. W tym zakresie wymaga reprezentacji. Reprezentacja spółki w organizacji powierzona jest zarządowi (jeśli już na tym etapie jest powołany) albo pełnomocnikowi powołanemu przez zgromadzenie wspólników.

I właśnie te osoby (działające w imieniu spółki) ponoszą odpowiedzialność za jej niespełnione zobowiązania solidarnie ze spółką (lecz już nie subsydiarnie, jak to ma miejsce w osobowych spółkach prawa handlowego). Co oznacza, że można ich pozwać wraz ze spółką i roszczenia skierować bezpośrednio do nich (pomijając w ogóle majątek spółki).

Zobacz serwis: Spółka cywilna

Co istotne, osobami wskazanymi powyżej mogą być osoby trzecie w stosunku do wspólników i późniejszego zarządu.

Kiedy wygasa odpowiedzialność

Odpowiedzialność osób wskazanych w art. 13 Kodeks spółek handlowych, wygasa wraz z zatwierdzeniem ich czynności przez zgromadzenie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (już po jej rejestracji) (art. 161 par. 3 ksh). Zatwierdzenie jest również skuteczne wobec osób trzecich. Wynika to po części z tego, że spółka z o.o. (docelowa) jest sukcesorką uniwersalną spółki w organizacji, przejmując jej wszystkie zobowiązania- w tym te obciążające osoby działające w jej imieniu.

Wspólnicy spółki z o.o. w organizacji mogą odpowiadać

Co istotne, w ramach spółki z o.o. w organizacji odpowiedzialność za jej zobowiązania mogą ponosić również jej wspólnicy (i to niekoniecznie tylko ci, którzy działają w jej imieniu – jako np. zarząd). Dzieje się tak na mocy art. 13§2 Kodeks spółek handlowych wskazującego, że wspólnik odpowiada swoim majątkiem za zobowiązania spółki w organizacji do wysokości niewniesionego wkładu na objęte udziały. Oznacza to, że jego odpowiedzialność wygasa nie tyle w związku z zatwierdzeniem (kapitał zakładowy musi być wniesiony w całości przed rejestracją) a wraz z momentem wniesienia pełnego wkładu na udziały.

Wspólnicy odpowiadają solidarnie ze spółką w organizacji i osobami działającymi w ich imieniu.

Porównaj: Odpowiedzialność za zobowiązania osobowych spółek handlowych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »