Egzekucja z ruchomości będącej własnością leasingodawcy
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy komornik dokonuje zajęcia ruchomości, pyta się dłużnika, czy do ruchomości tej osoby trzecie roszczą sobie jakiekolwiek prawa. Jeżeli dłużnik udzieli odpowiedzi pozytywnej, wówczas stosowna informacja umieszczana jest w protokole zajęcia. Następnie zaś komornik informuje tą osobę o zajęciu określonej ruchomości.
REKLAMA
Zajęcie przedmiotu będącego w leasingu
Analogicznie sytuacja wygląda z ruchomościami będącymi własnością leasingodawcy. O zajęciu przedmiotu leasingu komornik niezwłocznie zawiadamia leasingodawcę. W gestii leasingodawcy będzie leżało, jakie podejmie czynności.
Powszechnie przyjętą praktyką jest, iż leasingodawca w pierwszej kolejności kieruje stosowne pismo do wierzyciela, w którym domaga się zwolnienia spod zajęcia przedmiotowej ruchomości.
Jeżeli wierzyciel nie zwolni zajętej ruchomości, wówczas leasingodawca, by nie dopuścić do licytacji tej ruchomości, musi wystąpić do sądu z powództwem przeciwegzekucyjnym, w którym będzie domagał się zwolnienia spod zajęcia należącej do niego ruchomości.
Zobacz również serwis: Pozwy
Czy komornik zwolni spod zajęcia przedmiot leasingu?
Komornik nie może zwolnić spod zajęcia ruchomości będącej własnością leasingodawcy, nawet jeżeli leasingodawca będzie domagał się powyższego od komornika.
REKLAMA
W takie sytuacji organ egzekucyjny, gdy otrzyma pismo od leasingodawcy, winien wystąpić do wierzyciela z pytaniem, czy wyraża zgodę na zwolnienie spod zajęcia danej ruchomości, a więc de facto czy wierzyciel wyraża zgodę na umorzenie egzekucji z tej ruchomości.
Jeżeli wierzyciel złoży wniosek o zwolnienie spod zajęcia, wówczas komornik postąpi zgodnie z wolą wierzyciela. Jeżeli jednak wierzyciel będzie domagał się dalszego prowadzenia egzekucji z tej ruchomości, wówczas komornik sam nie będzie mógł takiego zwolnienia dokonać.
Zobacz również serwis: Windykacja
Czy wierzyciel musi zwolnić spod zajęcia przedmiot leasingu
Wierzyciel nie musi zwalniać spod zajęcia przedmiotu zajętego przez komornika, a będącego własnością leasingodawcy. Jednocześnie jednak wierzyciel musi liczyć się, iż naraża się na wytoczenie przez leasingodawcę powództwa przeciwegzekucyjnego, a gdy je przegra, to kosztami tego postępowania zostanie obciążony właśnie on. Sąd zaś po przeprowadzeniu postępowania zwolni spod zajęcia przedmiotową ruchomość.
Jeżeli więc wierzyciel otrzyma od właściciela ruchomości – leasingodawcy – stosowne wezwanie do zwolnienia przedmiotu leasingu spod zajęcia, a do wezwania będą dołączone dokumenty, z których wynikać będzie, iż właścicielem ruchomości jest nie dłużnik, a leasingodawca, wówczas zasadnym jest złożenie przez wierzyciela do komornika wniosku o zwolnienie ruchomości spod zajęcia.
Leasingodawca może bronić się powództwem przeciwegzekucyjnym przed egzekucją z należącej do niego ruchomości.
Co się stanie, gdy wierzyciel nie wyrazi zgody na zwolnienie spod zajęcia przedmiotu leasingu
Jeżeli wierzyciel nie wyrazi zgody na zwolnienie spod zajęcia przedmiotu leasingu i nie złoży stosownego wniosku w tym zakresie do komornika, leasingodawca będzie musiał złożyć do sądu powództwo przeciwegzekucyjne.
Leasingodawca ma 1 miesiąc na wytoczenie powództwa przeciwegzekucyjnego, a okres ten jest liczony od dnia, gdy dowiedział się on o zajęciu przedmiotu leasingu.
Brak złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego w w/wskazanym terminie spowoduje, iż komornik będzie mógł przeprowadzić licytację tej ruchomości, mimo iż nie stanowi ona własności dłużnika, a kwotę uzyskaną z jej sprzedaży przekaże wierzycielowi.
Zadaj pytanie: Forum prawników
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA