REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Egzekucja z ruchomości będącej własnością leasingodawcy

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Leasingodawca może bronić się powództwem przeciwegzekucyjnym przed egzekucją z należącej do niego ruchomości.
Leasingodawca może bronić się powództwem przeciwegzekucyjnym przed egzekucją z należącej do niego ruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Komornik może zająć każdą ruchomość znajdującą się we władaniu dłużnika, bez względu na to, czy jest ona własnością dłużnika, czy też nie jest.

Kiedy komornik dokonuje zajęcia ruchomości, pyta się dłużnika, czy do ruchomości tej osoby trzecie roszczą sobie jakiekolwiek prawa. Jeżeli dłużnik udzieli odpowiedzi pozytywnej, wówczas stosowna informacja umieszczana jest w protokole zajęcia. Następnie zaś komornik informuje tą osobę o zajęciu określonej ruchomości.

REKLAMA

Zajęcie przedmiotu będącego w leasingu

Analogicznie sytuacja wygląda z ruchomościami będącymi własnością leasingodawcy. O zajęciu przedmiotu leasingu komornik niezwłocznie zawiadamia leasingodawcę. W gestii leasingodawcy będzie leżało, jakie podejmie czynności.

Powszechnie przyjętą praktyką jest, iż leasingodawca w pierwszej kolejności kieruje stosowne pismo do wierzyciela, w którym domaga się zwolnienia spod zajęcia przedmiotowej ruchomości.

Jeżeli wierzyciel nie zwolni zajętej ruchomości, wówczas leasingodawca, by nie dopuścić do licytacji tej ruchomości, musi wystąpić do sądu z powództwem przeciwegzekucyjnym, w którym będzie domagał się zwolnienia spod zajęcia należącej do niego ruchomości.

Zobacz również serwis: Pozwy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy komornik zwolni spod zajęcia przedmiot leasingu?

Komornik nie może zwolnić spod zajęcia ruchomości będącej własnością leasingodawcy, nawet jeżeli leasingodawca będzie domagał się powyższego od komornika.

REKLAMA

W takie sytuacji organ egzekucyjny, gdy otrzyma pismo od leasingodawcy, winien wystąpić do wierzyciela z pytaniem, czy wyraża zgodę na zwolnienie spod zajęcia danej ruchomości, a więc de facto czy wierzyciel wyraża zgodę na umorzenie egzekucji z tej ruchomości.

Jeżeli wierzyciel złoży wniosek o zwolnienie spod zajęcia, wówczas komornik postąpi zgodnie z wolą wierzyciela. Jeżeli jednak wierzyciel będzie domagał się dalszego prowadzenia egzekucji z tej ruchomości, wówczas komornik sam nie będzie mógł takiego zwolnienia dokonać.

Zobacz również serwis: Windykacja

Czy wierzyciel musi zwolnić spod zajęcia przedmiot leasingu

Wierzyciel nie musi zwalniać spod zajęcia przedmiotu zajętego przez komornika, a będącego własnością leasingodawcy. Jednocześnie jednak wierzyciel musi liczyć się, iż naraża się na wytoczenie przez leasingodawcę powództwa przeciwegzekucyjnego, a gdy je przegra, to kosztami tego postępowania zostanie obciążony właśnie on. Sąd zaś po przeprowadzeniu postępowania zwolni spod zajęcia przedmiotową ruchomość.

Jeżeli więc wierzyciel otrzyma od właściciela ruchomości – leasingodawcy – stosowne wezwanie do zwolnienia przedmiotu leasingu spod zajęcia, a do wezwania będą dołączone dokumenty, z których wynikać będzie, iż właścicielem ruchomości jest nie dłużnik, a leasingodawca, wówczas zasadnym jest złożenie przez wierzyciela do komornika wniosku o zwolnienie ruchomości spod zajęcia.

Leasingodawca może bronić się powództwem przeciwegzekucyjnym przed egzekucją z należącej do niego ruchomości.

Co się stanie, gdy wierzyciel nie wyrazi zgody na zwolnienie spod zajęcia przedmiotu leasingu

Jeżeli wierzyciel nie wyrazi zgody na zwolnienie spod zajęcia przedmiotu leasingu i nie złoży stosownego wniosku w tym zakresie do komornika, leasingodawca będzie musiał złożyć do sądu powództwo przeciwegzekucyjne.

Leasingodawca ma 1 miesiąc na wytoczenie powództwa przeciwegzekucyjnego, a okres ten jest liczony od dnia, gdy dowiedział się on o zajęciu przedmiotu leasingu.

Brak złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego w w/wskazanym terminie spowoduje, iż komornik będzie mógł przeprowadzić licytację tej ruchomości, mimo iż nie stanowi ona własności dłużnika, a kwotę uzyskaną z jej sprzedaży przekaże wierzycielowi. 

Zadaj pytanie: Forum prawników

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA