REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Egzekucja z ruchomości będącej własnością leasingodawcy

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Leasingodawca może bronić się powództwem przeciwegzekucyjnym przed egzekucją z należącej do niego ruchomości.
Leasingodawca może bronić się powództwem przeciwegzekucyjnym przed egzekucją z należącej do niego ruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Komornik może zająć każdą ruchomość znajdującą się we władaniu dłużnika, bez względu na to, czy jest ona własnością dłużnika, czy też nie jest.

Kiedy komornik dokonuje zajęcia ruchomości, pyta się dłużnika, czy do ruchomości tej osoby trzecie roszczą sobie jakiekolwiek prawa. Jeżeli dłużnik udzieli odpowiedzi pozytywnej, wówczas stosowna informacja umieszczana jest w protokole zajęcia. Następnie zaś komornik informuje tą osobę o zajęciu określonej ruchomości.

REKLAMA

Zajęcie przedmiotu będącego w leasingu

Analogicznie sytuacja wygląda z ruchomościami będącymi własnością leasingodawcy. O zajęciu przedmiotu leasingu komornik niezwłocznie zawiadamia leasingodawcę. W gestii leasingodawcy będzie leżało, jakie podejmie czynności.

Powszechnie przyjętą praktyką jest, iż leasingodawca w pierwszej kolejności kieruje stosowne pismo do wierzyciela, w którym domaga się zwolnienia spod zajęcia przedmiotowej ruchomości.

Jeżeli wierzyciel nie zwolni zajętej ruchomości, wówczas leasingodawca, by nie dopuścić do licytacji tej ruchomości, musi wystąpić do sądu z powództwem przeciwegzekucyjnym, w którym będzie domagał się zwolnienia spod zajęcia należącej do niego ruchomości.

Zobacz również serwis: Pozwy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy komornik zwolni spod zajęcia przedmiot leasingu?

Komornik nie może zwolnić spod zajęcia ruchomości będącej własnością leasingodawcy, nawet jeżeli leasingodawca będzie domagał się powyższego od komornika.

REKLAMA

W takie sytuacji organ egzekucyjny, gdy otrzyma pismo od leasingodawcy, winien wystąpić do wierzyciela z pytaniem, czy wyraża zgodę na zwolnienie spod zajęcia danej ruchomości, a więc de facto czy wierzyciel wyraża zgodę na umorzenie egzekucji z tej ruchomości.

Jeżeli wierzyciel złoży wniosek o zwolnienie spod zajęcia, wówczas komornik postąpi zgodnie z wolą wierzyciela. Jeżeli jednak wierzyciel będzie domagał się dalszego prowadzenia egzekucji z tej ruchomości, wówczas komornik sam nie będzie mógł takiego zwolnienia dokonać.

Zobacz również serwis: Windykacja

Czy wierzyciel musi zwolnić spod zajęcia przedmiot leasingu

Wierzyciel nie musi zwalniać spod zajęcia przedmiotu zajętego przez komornika, a będącego własnością leasingodawcy. Jednocześnie jednak wierzyciel musi liczyć się, iż naraża się na wytoczenie przez leasingodawcę powództwa przeciwegzekucyjnego, a gdy je przegra, to kosztami tego postępowania zostanie obciążony właśnie on. Sąd zaś po przeprowadzeniu postępowania zwolni spod zajęcia przedmiotową ruchomość.

Jeżeli więc wierzyciel otrzyma od właściciela ruchomości – leasingodawcy – stosowne wezwanie do zwolnienia przedmiotu leasingu spod zajęcia, a do wezwania będą dołączone dokumenty, z których wynikać będzie, iż właścicielem ruchomości jest nie dłużnik, a leasingodawca, wówczas zasadnym jest złożenie przez wierzyciela do komornika wniosku o zwolnienie ruchomości spod zajęcia.

Leasingodawca może bronić się powództwem przeciwegzekucyjnym przed egzekucją z należącej do niego ruchomości.

Co się stanie, gdy wierzyciel nie wyrazi zgody na zwolnienie spod zajęcia przedmiotu leasingu

Jeżeli wierzyciel nie wyrazi zgody na zwolnienie spod zajęcia przedmiotu leasingu i nie złoży stosownego wniosku w tym zakresie do komornika, leasingodawca będzie musiał złożyć do sądu powództwo przeciwegzekucyjne.

Leasingodawca ma 1 miesiąc na wytoczenie powództwa przeciwegzekucyjnego, a okres ten jest liczony od dnia, gdy dowiedział się on o zajęciu przedmiotu leasingu.

Brak złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego w w/wskazanym terminie spowoduje, iż komornik będzie mógł przeprowadzić licytację tej ruchomości, mimo iż nie stanowi ona własności dłużnika, a kwotę uzyskaną z jej sprzedaży przekaże wierzycielowi. 

Zadaj pytanie: Forum prawników

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA