REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dofinansowanie, Rolnictwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fundusze unijne w okresie programowania 2007-2013 a Partnerstwo Publiczno-Prywatne

Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015 określa, że realizacja strategii finansowana pochodzić będzie zarówno ze źródeł krajowych, jak i zagranicznych. Przy czym konkretyzuje, iż na środki krajowe składają się źródła publiczne oraz prywatne i mówi wręcz, że coraz większe znaczenie powinno mieć upowszechnianie mechanizmów i form partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jak efektywniej wykorzystać środki unijne poprzez zastosowanie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Komisja Europejska dostrzega możliwość łączenie w ramach inwestycji zarówno środków unijnych jak i partnerstwa publiczno – prywatnego czyli tak zwane hybrydowe PPP. Model ten okazać się może szczególnie efektywny dla nowych krajów członkowskich, które intensywnie wykorzystują środki unijne w celu wyrównania luki infrastrukturalnej.

Wniosek o dofinansowanie na wsparcie przedsiębiorczości na Mazowszu – część II

Przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej na potrzeby prowadzonego naboru wniosków w ramach działania 1.5 może być kluczem do przyznania unijnej dotacji. Samo wypełnienie wniosku nie jest zadaniem trudnym do wykonania o ile będziemy postępować zgodnie z określonymi zasadami.

Jak aplikować o fundusze na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu

Tylko przez kilka dni będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie w ramach konkursu na wsparcie przedsiębiorców w województwie mazowieckim. To prawdopodobnie jedyny nabór wniosków w tym roku w ramach działania 1.5 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

REKLAMA

Rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu – część II

Chcesz pozyskać pieniądze na unowocześnienie swojej firmy? A może chcesz nabyć patent lub know-how i wykorzystać je w swoim przedsiębiorstwie? Teraz jest to możliwe przy współudziale środków unijnych.

Rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu – część I

Ruszył konkurs na wsparcie przedsiębiorczości na Mazowszu. To prawdopodobnie jedyna szansa w tym roku na zdobycie unijnej dotacji w ramach działania 1.5 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Jak aplikować o wsparcie innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć związanych z przygotowaniem terenu pod inwestycje w województwach Polski Wschodniej. Pozostająca do rozdysponowania kwota to ponad 140 mln PLN. Aby jednak móc skutecznie rywalizować o fundusze konieczne jest przygotowanie i złożenie dokumentacji aplikacyjnej.

Wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej

Przed przedsiębiorcami kolejna szansa na otrzymanie unijnej dotacji. Tym razem jednak dotyczy ona podmiotów, które zdecydują się realizować swoje inwestycje na terenie 5 województw Polski Wschodniej.

REKLAMA

Szansa firm MŚP na międzynarodowy rozwój

W 2010 r. małe i średnie przedsiębiorstwa stoją przed możliwością dofinansowania swej działalności eksportowej w ramach Działania 6.1 Paszport do eksportu Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Według aktualnego harmonogramu naboru wniosków, z dniem 20 września br. beneficjenci już po raz trzeci w tym roku będą mogli ubiegać się o dotację.

Jakie będą zmiany w budżecie Unii Europejskiej

Unia Europejska chce zwiększyć wsparcie sfery badań i innowacji, kosztem środków przeznaczanych na dotychczasową pomoc regionom biednym w zakresie haseł zrównoważonego rozwoju. Jak zatem wygląda środowisko kształtowania się budżetu unijnego i jak prezentują się nowe kierunki wydatków?

Czy partnerstwo publiczno-prywatne jest sposobem na dotacje

Realizacja projektów o dofinansowanie z UE może stać się jeszcze prostsza dzięki zastosowaniu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Polskie regulacje prawne od 2005 r. dopuszczają możliwość dofinansowania inwestycji w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak jednak pokazuje polska rzeczywistość – chcieć nie zawsze oznacza móc.

Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskiem – część II

Zawsze warto powalczyć o środki na rozwój naszego przedsiębiorstwa. Tym bardziej, gdy w odróżnieniu od kredytu bankowego mają one charakter bezzwrotny i mogą pokrywać do 60% wydatków poniesionych na realizację inwestycji. Takie możliwości oferuje Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.W tej części artykułu przedstawię podstawowe kategorie wydatków kwalifikowanych, które mogą podlegać zaliczkowania lub refundacji ze środków europejskich jak również maksymalne progi unijnego dofinansowania dla poszczególnych typów przedsiębiorstw.

Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskim – część I

Odpowiedź na to pytanie tylko z pozoru może wydawać się prosta. Tak naprawdę proces aplikowania o środki unijne bywa okupiony dużym wysiłkiem i zaangażowaniem wielu osób. Poprawne przygotowanie wniosku o dofinansowanie może tą drogę znacznie skrócić, a przyznana dotacja pozwoli rozwinąć nasze przedsiębiorstwie na rynku regionalnym.

Jak aplikować o środki unijne na wsparcie innowacyjności MŚP w województwie zachodniopomorskim – część I

W ramach ogłoszonego konkursu, o dofinansowanie unijne będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zamierzające konkurować na rynku poprzez rozwój innowacyjności. W ramach projektu możemy dofinansować zakup licencji, know-how jak również ich wdrożenie poprzez np. zakup nowoczesnego sprzętu. Efektem wdrożenia nowych technologii powinno być wytworzenie nowego, innowacyjnego produktu lub usługi (poddziałanie 1.1.3 RPO WZ).

Jak poprawić wniosek na inwestycje MŚP w nowe technologie w zachodniopomorskiem – część I

Po zakończeniu naboru wniosków o dofinansowanie, następuje etap oceny złożonych dokumentów. Oceniający mogą wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia dostarczonej dokumentacji w określonym terminie i trybie. Brak naniesienia uzupełnień lub udzielenia wyjaśnień może skutkować odrzuceniem wniosku.

Inwestycje MSP w nowe technologie w województwie zachodniopomorskim

Tylko do 30 czerwca br. można składać dokumentację aplikacyjną do poddziałania 1.1.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. W ramach ogłoszonego konkursu wsparcie mogą uzyskać projekty podnoszące konkurencyjność oraz innowacyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim.

Dofinansowanie MŚP w województwie zachodniopomorskim w 2010 roku – część I

Dotacje unijne przeznaczone na rozwój przedsiębiorstw w regionach cieszą się niesłabnącą popularnością. Również przedsiębiorcy zamierzający realizować swoje projekty na obszarze województwa zachodniopomorskiego mogą sięgnąć po unijną dotację.

Ocena wniosku o dofinansowanie na inwestycje dla firm w województwie opolskim – część II

Konkurs dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą w województwie opolskim cieszył się sporym zainteresowaniem wśród potencjalnych beneficjentów. Złożone wnioski podlegają obecnie ocenie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nawet podczas oceny wniosków istnieje możliwość ich poprawy. Jest to jednak podyktowane pewnymi warunkami.

Wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim – część I

Wydatki kwalifikowane, czyli wydatki, które mogą być przedmiotem dofinansowania unijnego zostały szczegółowo określone w dokumentacji dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych – część 1

Działanie 2.1.1 ,,Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach'' w ramach programu Kapitał Ludzki jest jednym z najbardziej interesujących działań dla większości podmiotów zainteresowanych prowadzeniem działalności szkoleniowej. W ramach działania wnioski aplikacyjne może składać prawie każda instytucja niekoniecznie muszą być to firmy szkoleniowe. Powoduje to, że konkurencja przy składaniu wniosków jest bardzo duża. Regularnie ilość złożonych wniosków przekracza kilka a nawet kilkunastokrotnie wysokość kwot przeznaczonych na dany konkurs.

Jak aplikować o środki dla mikroprzedsiębiorców na Dolnym Śląsku – część I

Ruszył konkurs na dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim. Do rozdysponowania w ramach tego naboru jest ponad 20 mln PLN.

Kryteria formalne na wsparcie firm w działaniach eksportowych

Złożona dokumentacja aplikacyjna podlega ocenie pod kątem kryteriów formalnych i merytorycznych. Ich znajomość pozwoli nam na lepsze przygotowanie wymaganych dokumentów.

Wniosek o dofinansowanie na przygotowanie Planu rozwoju eksportu – część I

Aby skutecznie konkurować o unijną dotację konieczne jest przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej.

Jak poprawnie wypełnić wniosek o dofinansowanie na przygotowanie planu rozwoju eksportu – część II

Proces ubiegania się o środki unijne należy rozpocząć od wypełnienia formularza wniosku o dofinansowanie oraz skompletowania niezbędnych załączników. Struktura wniosku o dofinansowanie na przygotowanie Planu rozwoju eksportu nie jest skomplikowana, tym nie mniej należy to zrobić starannie.

Jak poprawnie wypełnić wniosek o dofinansowanie na przygotowanie planu rozwoju eksportu – część I

Staranne wypełnienie wniosku o dofinansowanie, a później jego pozytywna ocena jest kluczem do otrzymania unijnej dotacji.

B2B - dofinansowanie e-biznesu

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka firmy partnerskie mogą starać się o dofinansowanie wdrożenia procesów biznesowych prowadzonych w formie elektronicznej.

Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przewiduje dotacje na inwestycje realizowane nie tylko, jakby się mogło wydawać, przez rolników. O pieniądze mogą się starać również osoby prowadzące inną działalność gospodarczą.

Promowanie działań innowacyjnych - część I

Głównym problemem polskich przedsiębiorstw jest niski poziom innowacyjności, co z kolei przekłada się na wolniejszy wzrost gospodarczy całości kraju. Odpowiedzią na niską innowacyjność polskiej gospodarki miały stanowić środki unijne i promowanie działań innowacyjnych.

Kryteria formalne na wsparcie przedsiębiorców w działaniach eksportowych

Złożona dokumentacja aplikacyjna podlega ocenie pod kątem kryteriów formalnych i merytorycznych. Ich znajomość pozwoli nam na lepsze przygotowanie wymaganych dokumentów.

Najczęstsze błędy w dokumentacji na wsparcie eksportu – część II

Błędów występujących podczas aplikowania o środki unijne można często uniknąć. Wystarczy uczyć się na błędach innych wnioskodawców i dzięki temu przygotowywać dokumentację aplikacyjną bardziej starannie. Może to być klucz do przyznania unijnej dotacji.

Z paszportem po unijną dotację

Nareszcie ruszył kolejny nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach konkursu istnieje możliwość otrzymania grantów na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw.

W jaki sposób uprościć system wdrażania funduszy unijnych w Polsce – część II

Podczas akcji „Proste fundusze” istnieje możliwość zgłoszenia swoich postulatów w zakresie uproszczenia systemu wdrażania i zarządzania funduszami unijnymi w latach 2007-2013.

Jak skutecznie informować o funduszach unijnych w województwie łódzkim – część II

Realizując projekty przy współudziale środków unijnych spoczywa na nas szereg obowiązków w zakresie informacji i promocji. Działanie te mają na celu podniesieniu świadomości mieszkańców UE na temat funduszy unijnych.

Jak skutecznie informować o funduszach unijnych w województwie łódzkim – część I

Beneficjenci realizujący projekty unijne są zobowiązani do przestrzegania zasad związanych z informacją i promocją funduszy unijnych.

3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim – część III

Po analizie dokumentacji programowej i ostatecznym stwierdzeniu, z jakiego źródła istnieje możliwość sfinansowania naszego pomysłu, nadszedł czas na przygotowanie wniosku o dofinansowanie.

3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim – część II

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają ubiegać się o wsparcie finansowe swoich inwestycji ze środków unijnych powinni zainteresować się możliwościami, jakie oferuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego. Dotacja unijna może skutecznie zastąpić inne źródła finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach.

3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim - część I

Bezzwrotna pomoc ze środków unijnych może skutecznie pomóc nam w uzyskaniu przewagi nad innymi przedsiębiorstwami z branży. Możliwość skorzystania z dofinansowania unijnego na inwestycje w przedsiębiorstwach oferuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego.

Umowa o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej

Spółki aby utworzyć podatkową grupę kapitałową muszą zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego, a także dokonać jej rejestracji. Jest to specyficzna umowa zawierana minimum na 3 lata podatkowe. Co powinno znaleźć się w takiej umowie, jakie mogą być jej dalsze losy?

Ocena wniosku w konkursie na wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach w łódzkim – cześć III

Spełnienie przez wniosek kryteriów formalnych i dostępu podczas oceny merytorycznej wcale jeszcze nie oznacza przyznania dofinansowania. Wniosek jest przekazywany do oceny pod kątem spełnienia kryteriów ogólnych i szczegółowych.W odróżnieniu jednak od kryteriów formalnych i dostępu, gdzie ocena miała charakter „zero-jedynkowy”, tutaj ocena dokonywana jest w oparciu o skalę punktową. Jest to o tyle ważne, gdyż w zależności od ilości przyznanych punktów podczas oceny, nasz projekt wpisywany jest na listę rankingową.

Ocena wniosku w konkursie na wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach w łódzkim – cześć I

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej, wniosek wraz z załącznikami podlega ocenie pod kątem spełnienia wymaganych kryteriów. Od przebiegu oceny może zależeć decyzja o przyznaniu dotacji dla naszego projektu.

Załączniki do wniosku na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim – część II

Podczas kompletowania dokumentacji aplikacyjnej nie możemy zapominać o wszystkich wymaganych załącznikach do wniosku. W przypadku niekompletności złożonej dokumentacji możemy zostać poproszeni o jej uzupełnienie podczas oceny wniosku.

Jak aplikować o środki unijne w województwie łódzkim

Tylko do 23 czerwca 2010 roku trwa nabór wniosków o dofinansowanie w działaniu III.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wsparcie może zostać udzielone przedsiębiorcom tylko na podstawie kompletnej i poprawnej dokumentacji aplikacyjnej.

Ruszył konkurs na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim – część II

Konkurs ma na celu podniesienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw w województwie łódzkim poprzez rozwijanie i wykorzystanie wyników prac badawczo-rozwojowych.

Ruszył konkurs na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim – część I

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby wykorzystać wyniki prac badawczych na potrzeby rozwoju swoich firm powinni zainteresować się możliwościami wsparcia, jakie oferuje na ten cel Unia Europejska. Jest, o co walczyć, gdyż na realizację projektów w ramach konkursu przeznaczono ponad 27 mln PLN.

Kolejna szansa dla przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim – część II

Zbliża się termin ogłoszenia konkursu do działania 1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Warto już teraz starannie się do niego przygotować, aby móc sięgnąć po unijną dotację!

Kolejna szansa dla przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim – część I

Już wkrótce przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem unijnej dotacji będą mogli powalczyć o jej przyznanie w ramach konkursu w województwie świętokrzyskim. Rusza, bowiem kolejny nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego (RPOWŚ).

Jak skorzystać z kredytu technologicznego

Jak zwykle najbardziej aktywni i skuteczni w wykorzystywaniu unijnych funduszy okazali się przedsiębiorcy. Ale unijne pieniądze stają się coraz trudniej dostępne dla przedsiębiorców, głównie tych planujących realizować projekty typowo inwestycyjne.

Kredyt technologiczny, jako źródło dofinansowania firmy

Dla wielu firm znacznym ułatwieniem przy okazji konstruowania założeń inwestycyjnych, byłoby połączenie możliwości finansowania inwestycji z częściowym umorzeniem długu, czyli w istocie z częściowym dofinansowaniem działalności. Taka możliwość daje kredyt technologiczny, który połączony jest z tzw. premią technologiczną.

Jak aplikować o środki na rozwój przedsiębiorczości w świętokrzyskim

Długo oczekiwany konkurs na unijne dotacje dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w województwie świętokrzyskim ruszy za kilka dni. Warto ten czas wykorzystać na poznanie zasad aplikowania o środki unijne i przygotowanie niezbędnej dokumentacji aplikacyjnej. Od jakości jej wykonania może bowiem zależeć przyznanie unijnych pieniędzy na rozwój naszej firmy.

Konkursy na dofinansowanie turystyki

Konkurs 1.1.D.1a w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, związany z dofinansowaniem przedsięwzięć turystycznych, cieszył się tak ogromną popularnością, iż ocena formalna wszystkich złożonych wniosków zajęła Instytucji Pośredniczącej prawie 4 miesiące. Z czego wynika aż tak duża popularność tego typu konkursów?

REKLAMA