REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne w okresie programowania 2007-2013 a Partnerstwo Publiczno-Prywatne

 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Partnerstwo Publiczno-Prywatne
Partnerstwo Publiczno-Prywatne

REKLAMA

REKLAMA

Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015 określa, że realizacja strategii finansowana pochodzić będzie zarówno ze źródeł krajowych, jak i zagranicznych. Przy czym konkretyzuje, iż na środki krajowe składają się źródła publiczne oraz prywatne i mówi wręcz, że coraz większe znaczenie powinno mieć upowszechnianie mechanizmów i form partnerstwa publiczno-prywatnego.

Realizacja programu RPO

REKLAMA

Dokumenty dotyczące wydatkowania środków Unii Europejskiej nie posiadają już takich zapisów. Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia 2007-2013, skupiają się głównie na wspieraniu wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Narodowa Strategia Spójności nie odnosi się bezpośrednio do idei PPP, jedynie wskazuje angażowanie środków prywatnych w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”, który przeznaczony jest na finansowanie inwestycji w przedsiębiorstwach.

REKLAMA

Natomiast program „Infrastruktura i Środowisko”, który jest głównym programem finansowania infrastruktury w Polsce również, w pierwotnej wersji pomija wszelkie zapisy dotyczące realizacji zadań publicznych w formie współpracy sektora prywatnego i publicznego w ramach PPP. Wyraźną barierą dla realizacji hybrydowych PPP jest konkretyzowanie listy beneficjentów funduszy UE, na których w ramach realizacji zadań publicznych pomija się podmioty prywatne. Kwestię tę w różny sposób ujęto w Regionalnych Programach Operacyjnych.

Przykładowo Województwo Pomorskie w ramach swojego RPO przewiduje, że we wszelkich działaniach w zakresie infrastruktury, społeczeństwa informacyjnego, transportu zbiorowego, infrastruktury węzłów transportowych czy gospodarkami odpadami beneficjentami mogą być podmioty działające w oparciu o umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Porównaj: Jak efektywniej wykorzystać środki unijne poprzez zastosowanie Partnerstwa Publiczno -Prywatnego

REKLAMA

W zasadach realizacji programu RPO WP 2007-2013 widnieje zapis że, „RPO WP tworzy warunki dla partnerstwa publiczno - prywatnego i publiczno-społecznego, co zwiększa efektywność wydatkowania środków publicznych.” Regionalne Programy Operacyjne dla województwa opolskiego, lubuskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i zachodniopomorskiego, również w niektórych priorytetach definiują możliwość wystąpienia partnerstwa jako beneficjenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne wprost nie mówią o takiej możliwości, zatem zrealizowanie hybrydowego PPP może stanowić pewną trudność. Takie sytuacje mogą wskazywać na to, że niektóre instytucje zarządzające nie planują finansowania projektów zarówno w ramach PPP, jak i funduszy unijnych, z drugiej strony brak takich zapisów może wynikać z braku dogłębnej analizy przyjętych programów. Organy bądź też osoby zaangażowane w finansowanie realizacji hybrydowego PPP muszą być przekonane o korzyściach płynących z tego rozwiązania, a także o zgodności tego typu operacji z przepisami prawnymi. Niestety, trzeba się spodziewać, że hybrydowe PPP nie jest i nie będzie powszechne w okresie programowania 2007-2013. Po takie rozwiązanie zapewne sięgać będą beneficjenci w momencie realizacji dużych projektów, gdzie występuje problem z finansowaniem. Także tam, gdzie projekty odnosić się będą do podstawowych priorytetów UE, zatem będą to projekty w inwestycje drogowe lub w dziedzinie ochrony środowiska. 

Polecamy serwis Umowy

Komisja Europejska jest zwolennikiem łączenia projektów w ramach PPP z funduszami unijnymi, zatem warto jest korzystać z tego typu rozwiązania. Pamiętać o tym muszą polscy ustawodawcy, ale i również instytucje zarządzające programami operacyjnymi, gdyż tylko odpowiednie zapisy prawne oraz wskazówki dotyczące hybrydowego PPP umożliwią realizację tego typu projektów. 

Katarzyna Fecko Kierownik Działu Doradztwa SmartConsulting S.K.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA