REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego
Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

REKLAMA

REKLAMA

Sektor publiczny nie posiada wystarczających środków na finansowanie infrastruktury, ani na jej późniejsze utrzymanie. Wybudowanie obiektów infrastruktury pociąga za sobą kolejne inwestycje wspomagające i uzupełniające. Istniejąca infrastruktura natomiast wymaga finansowania bieżących wydatków na jej utrzymanie. Wydatki na poprawę i budowę nowej infrastruktury są niezbędne, gdyż stymulują wzrost gospodarczy regionu, a to stwarza zapotrzebowanie na kolejne inwestycje. Dlatego niezbędne jest poszukiwanie nowych źródeł finansowania inwestycji.

Model PPP

Mechanizm działania partnerstwa publiczno-prywatnego pozwala na realizację projektu bez konieczności angażowania środków publicznych. W modelu PPP to partner prywatny odpowiedzialny jest za dostarczanie określonej usługi, bierze on udział w finansowaniu, realizacji i eksploatacji projektu przez określony czas. Partnerstwo publiczno – prywatne nie jest zatem celem samym w sobie, jest metodą sprawniejszej realizacji celów publicznych. O tym właśnie powinny pamiętać władze rozważając nawiązanie współpracy z sektorem prywatnym.

REKLAMA

REKLAMA

Ważna jest także wnikliwa analiza, gdyż PPP nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem. Jeżeli wszystko sprawnie zostanie przeprowadzone, obie strony mogą liczyć na korzyści wynikające z inwestycji. Najważniejszym elementem wpływającym na efektywność jest sprawny podział zadań, a co za tym idzie i ryzyk.

Podział ten powinien zostać dokonany na zasadzie: za każde zadanie w ramach przedsięwzięcia odpowiada ta strona, która wykona je efektywniej wedle przyjętych uprzednio kryteriów efektywności, czyli z największą korzyścią dla interesu publicznego. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o to, żeby w projekcie PPP każde ryzyko zostało przeniesione na ten podmiot, który jest najlepiej przygotowany do tego, aby nim zarządzać i posiada wszelkie niezbędne narzędzia do jego realizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu można dużo sprawniej wykonać działanie oraz obniżyć łączne koszty przedsięwzięcia.

Ważna jest możliwość skorzystania przez podmiot publiczny z wieloletniego doświadczenia i wiedzy partnera prywatnego. Partner prywatny jest tu gwarantem terminowości zakończenia projektu.

Porównaj: Jak efektywniej wykorzystać środki unijne poprzez zastosowanie Partnerstwa Publiczno -Prywatnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaleta modelu PPP

REKLAMA

Zaletą modelu PPP jest możliwość zmniejszenia kosztów przedsięwzięcia, gdy podmioty uczestniczące w partnerstwie trafnie określą warianty współpracy. Oszczędności można także szukać w odpowiednim sprzężeniu procesów projektowania przedsięwzięć z ich realizacją w ramach jednego kontraktu. Może być osiągnięta szybsza realizacja projektu dzięki ścisłej współpracy projektantów i realizatorów, a to również przyczyni się do obniżenia ogólnych kosztów inwestycji. Ponadto, dzięki szybszej realizacji projektu maleje ryzyko niedotrzymania terminów i związanych z nim opóźnień, strat czy też kar umownych. Partner prywatny w ramach współpracy ma możliwość świadczenia usług na dużą skalę, co umożliwia mu obniżenie kosztów dostarczenia usług. Przeprowadzone badania na rynku brytyjskim pozwoliły zauważyć, że projekty realizowane w ramach PPP pozwoliły osiągnąć oszczędności rzędu 17% w porównaniu z tradycyjnymi systemami budowy przez sektor publiczny.

Innowacyjność partnera prywatnego może być bardzo cenna i przydatna dla sektora publicznego. Współpraca sektora prywatnego z publicznym może zaowocować dostępem do wiedzy i zasobów technicznych nieosiągalnych dla sektora publicznego. Sektor prywatny jest w stanie poprzez swoje powiązania korporacyjne wykorzystywać zasoby finansowe i technologiczne wielokrotnie przekraczające zasoby możliwe do zainwestowania przez sektor publiczny.

Rola innowacyjnego partnera prywatnego jest bardzo cenna ze względu na możliwość dostarczenia przez niego nowoczesnych usług wymagających zaangażowania wysoko zaawansowanych technologii, a także może pomóc w osiągnięciu lepszych wskaźników ekonomicznych świadczonych dotychczas usług.

Polecamy serwis Fundusze unijne

Niewątpliwą korzyścią jest również polepszenie stanu infrastruktury. Sektor publiczny nie jest zmuszony do cięcia wydatków, a zatem pogarszania jakości świadczonych usług. Poprzez realizację działań infrastrukturalnych pobudza się przedsiębiorczość w regionie, a polepszenie kondycji lokalnych przedsiębiorstw przyczynia się do wzrostu gospodarczego i wpływa na lokalny rynek pracy.

Model PPP powoduje polepszenie standardów administracji publicznej. Dzięki współpracy w ramach partnerstwa, pracownicy samorządowi mogą porównywać własne metody pracy z metodami stosowanymi w przedsiębiorstwie-partnerze. Administracja publiczna może więc ulepszać metody swej działalności w sposób podobny do przedsiębiorstwa, oceniać i planować swoje przedsięwzięcia w sposób, który uwzględnia ekonomiczne realia.

Katarzyna Fecko - Kierownik Działu Doradztwa SmartConsulting S.K.A

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA