REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego
Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

REKLAMA

REKLAMA

Sektor publiczny nie posiada wystarczających środków na finansowanie infrastruktury, ani na jej późniejsze utrzymanie. Wybudowanie obiektów infrastruktury pociąga za sobą kolejne inwestycje wspomagające i uzupełniające. Istniejąca infrastruktura natomiast wymaga finansowania bieżących wydatków na jej utrzymanie. Wydatki na poprawę i budowę nowej infrastruktury są niezbędne, gdyż stymulują wzrost gospodarczy regionu, a to stwarza zapotrzebowanie na kolejne inwestycje. Dlatego niezbędne jest poszukiwanie nowych źródeł finansowania inwestycji.

Model PPP

Mechanizm działania partnerstwa publiczno-prywatnego pozwala na realizację projektu bez konieczności angażowania środków publicznych. W modelu PPP to partner prywatny odpowiedzialny jest za dostarczanie określonej usługi, bierze on udział w finansowaniu, realizacji i eksploatacji projektu przez określony czas. Partnerstwo publiczno – prywatne nie jest zatem celem samym w sobie, jest metodą sprawniejszej realizacji celów publicznych. O tym właśnie powinny pamiętać władze rozważając nawiązanie współpracy z sektorem prywatnym.

REKLAMA

REKLAMA

Ważna jest także wnikliwa analiza, gdyż PPP nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem. Jeżeli wszystko sprawnie zostanie przeprowadzone, obie strony mogą liczyć na korzyści wynikające z inwestycji. Najważniejszym elementem wpływającym na efektywność jest sprawny podział zadań, a co za tym idzie i ryzyk.

Podział ten powinien zostać dokonany na zasadzie: za każde zadanie w ramach przedsięwzięcia odpowiada ta strona, która wykona je efektywniej wedle przyjętych uprzednio kryteriów efektywności, czyli z największą korzyścią dla interesu publicznego. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o to, żeby w projekcie PPP każde ryzyko zostało przeniesione na ten podmiot, który jest najlepiej przygotowany do tego, aby nim zarządzać i posiada wszelkie niezbędne narzędzia do jego realizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu można dużo sprawniej wykonać działanie oraz obniżyć łączne koszty przedsięwzięcia.

Ważna jest możliwość skorzystania przez podmiot publiczny z wieloletniego doświadczenia i wiedzy partnera prywatnego. Partner prywatny jest tu gwarantem terminowości zakończenia projektu.

Porównaj: Jak efektywniej wykorzystać środki unijne poprzez zastosowanie Partnerstwa Publiczno -Prywatnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaleta modelu PPP

REKLAMA

Zaletą modelu PPP jest możliwość zmniejszenia kosztów przedsięwzięcia, gdy podmioty uczestniczące w partnerstwie trafnie określą warianty współpracy. Oszczędności można także szukać w odpowiednim sprzężeniu procesów projektowania przedsięwzięć z ich realizacją w ramach jednego kontraktu. Może być osiągnięta szybsza realizacja projektu dzięki ścisłej współpracy projektantów i realizatorów, a to również przyczyni się do obniżenia ogólnych kosztów inwestycji. Ponadto, dzięki szybszej realizacji projektu maleje ryzyko niedotrzymania terminów i związanych z nim opóźnień, strat czy też kar umownych. Partner prywatny w ramach współpracy ma możliwość świadczenia usług na dużą skalę, co umożliwia mu obniżenie kosztów dostarczenia usług. Przeprowadzone badania na rynku brytyjskim pozwoliły zauważyć, że projekty realizowane w ramach PPP pozwoliły osiągnąć oszczędności rzędu 17% w porównaniu z tradycyjnymi systemami budowy przez sektor publiczny.

Innowacyjność partnera prywatnego może być bardzo cenna i przydatna dla sektora publicznego. Współpraca sektora prywatnego z publicznym może zaowocować dostępem do wiedzy i zasobów technicznych nieosiągalnych dla sektora publicznego. Sektor prywatny jest w stanie poprzez swoje powiązania korporacyjne wykorzystywać zasoby finansowe i technologiczne wielokrotnie przekraczające zasoby możliwe do zainwestowania przez sektor publiczny.

Rola innowacyjnego partnera prywatnego jest bardzo cenna ze względu na możliwość dostarczenia przez niego nowoczesnych usług wymagających zaangażowania wysoko zaawansowanych technologii, a także może pomóc w osiągnięciu lepszych wskaźników ekonomicznych świadczonych dotychczas usług.

Polecamy serwis Fundusze unijne

Niewątpliwą korzyścią jest również polepszenie stanu infrastruktury. Sektor publiczny nie jest zmuszony do cięcia wydatków, a zatem pogarszania jakości świadczonych usług. Poprzez realizację działań infrastrukturalnych pobudza się przedsiębiorczość w regionie, a polepszenie kondycji lokalnych przedsiębiorstw przyczynia się do wzrostu gospodarczego i wpływa na lokalny rynek pracy.

Model PPP powoduje polepszenie standardów administracji publicznej. Dzięki współpracy w ramach partnerstwa, pracownicy samorządowi mogą porównywać własne metody pracy z metodami stosowanymi w przedsiębiorstwie-partnerze. Administracja publiczna może więc ulepszać metody swej działalności w sposób podobny do przedsiębiorstwa, oceniać i planować swoje przedsięwzięcia w sposób, który uwzględnia ekonomiczne realia.

Katarzyna Fecko - Kierownik Działu Doradztwa SmartConsulting S.K.A

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

REKLAMA

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

REKLAMA