Kategorie

Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego
Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego
Sektor publiczny nie posiada wystarczających środków na finansowanie infrastruktury, ani na jej późniejsze utrzymanie. Wybudowanie obiektów infrastruktury pociąga za sobą kolejne inwestycje wspomagające i uzupełniające. Istniejąca infrastruktura natomiast wymaga finansowania bieżących wydatków na jej utrzymanie. Wydatki na poprawę i budowę nowej infrastruktury są niezbędne, gdyż stymulują wzrost gospodarczy regionu, a to stwarza zapotrzebowanie na kolejne inwestycje. Dlatego niezbędne jest poszukiwanie nowych źródeł finansowania inwestycji.

Model PPP

Mechanizm działania partnerstwa publiczno-prywatnego pozwala na realizację projektu bez konieczności angażowania środków publicznych. W modelu PPP to partner prywatny odpowiedzialny jest za dostarczanie określonej usługi, bierze on udział w finansowaniu, realizacji i eksploatacji projektu przez określony czas. Partnerstwo publiczno – prywatne nie jest zatem celem samym w sobie, jest metodą sprawniejszej realizacji celów publicznych. O tym właśnie powinny pamiętać władze rozważając nawiązanie współpracy z sektorem prywatnym.

Reklama

Ważna jest także wnikliwa analiza, gdyż PPP nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem. Jeżeli wszystko sprawnie zostanie przeprowadzone, obie strony mogą liczyć na korzyści wynikające z inwestycji. Najważniejszym elementem wpływającym na efektywność jest sprawny podział zadań, a co za tym idzie i ryzyk.

Podział ten powinien zostać dokonany na zasadzie: za każde zadanie w ramach przedsięwzięcia odpowiada ta strona, która wykona je efektywniej wedle przyjętych uprzednio kryteriów efektywności, czyli z największą korzyścią dla interesu publicznego. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o to, żeby w projekcie PPP każde ryzyko zostało przeniesione na ten podmiot, który jest najlepiej przygotowany do tego, aby nim zarządzać i posiada wszelkie niezbędne narzędzia do jego realizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu można dużo sprawniej wykonać działanie oraz obniżyć łączne koszty przedsięwzięcia.

Ważna jest możliwość skorzystania przez podmiot publiczny z wieloletniego doświadczenia i wiedzy partnera prywatnego. Partner prywatny jest tu gwarantem terminowości zakończenia projektu.

Porównaj: Jak efektywniej wykorzystać środki unijne poprzez zastosowanie Partnerstwa Publiczno -Prywatnego

Zaleta modelu PPP

Reklama

Zaletą modelu PPP jest możliwość zmniejszenia kosztów przedsięwzięcia, gdy podmioty uczestniczące w partnerstwie trafnie określą warianty współpracy. Oszczędności można także szukać w odpowiednim sprzężeniu procesów projektowania przedsięwzięć z ich realizacją w ramach jednego kontraktu. Może być osiągnięta szybsza realizacja projektu dzięki ścisłej współpracy projektantów i realizatorów, a to również przyczyni się do obniżenia ogólnych kosztów inwestycji. Ponadto, dzięki szybszej realizacji projektu maleje ryzyko niedotrzymania terminów i związanych z nim opóźnień, strat czy też kar umownych. Partner prywatny w ramach współpracy ma możliwość świadczenia usług na dużą skalę, co umożliwia mu obniżenie kosztów dostarczenia usług. Przeprowadzone badania na rynku brytyjskim pozwoliły zauważyć, że projekty realizowane w ramach PPP pozwoliły osiągnąć oszczędności rzędu 17% w porównaniu z tradycyjnymi systemami budowy przez sektor publiczny.

Innowacyjność partnera prywatnego może być bardzo cenna i przydatna dla sektora publicznego. Współpraca sektora prywatnego z publicznym może zaowocować dostępem do wiedzy i zasobów technicznych nieosiągalnych dla sektora publicznego. Sektor prywatny jest w stanie poprzez swoje powiązania korporacyjne wykorzystywać zasoby finansowe i technologiczne wielokrotnie przekraczające zasoby możliwe do zainwestowania przez sektor publiczny.

Rola innowacyjnego partnera prywatnego jest bardzo cenna ze względu na możliwość dostarczenia przez niego nowoczesnych usług wymagających zaangażowania wysoko zaawansowanych technologii, a także może pomóc w osiągnięciu lepszych wskaźników ekonomicznych świadczonych dotychczas usług.

Polecamy serwis Fundusze unijne

Niewątpliwą korzyścią jest również polepszenie stanu infrastruktury. Sektor publiczny nie jest zmuszony do cięcia wydatków, a zatem pogarszania jakości świadczonych usług. Poprzez realizację działań infrastrukturalnych pobudza się przedsiębiorczość w regionie, a polepszenie kondycji lokalnych przedsiębiorstw przyczynia się do wzrostu gospodarczego i wpływa na lokalny rynek pracy.

Model PPP powoduje polepszenie standardów administracji publicznej. Dzięki współpracy w ramach partnerstwa, pracownicy samorządowi mogą porównywać własne metody pracy z metodami stosowanymi w przedsiębiorstwie-partnerze. Administracja publiczna może więc ulepszać metody swej działalności w sposób podobny do przedsiębiorstwa, oceniać i planować swoje przedsięwzięcia w sposób, który uwzględnia ekonomiczne realia.

Katarzyna Fecko - Kierownik Działu Doradztwa SmartConsulting S.K.A

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  30 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.