reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Sektor publiczny nie posiada wystarczających środków na finansowanie infrastruktury, ani na jej późniejsze utrzymanie. Wybudowanie obiektów infrastruktury pociąga za sobą kolejne inwestycje wspomagające i uzupełniające. Istniejąca infrastruktura natomiast wymaga finansowania bieżących wydatków na jej utrzymanie. Wydatki na poprawę i budowę nowej infrastruktury są niezbędne, gdyż stymulują wzrost gospodarczy regionu, a to stwarza zapotrzebowanie na kolejne inwestycje. Dlatego niezbędne jest poszukiwanie nowych źródeł finansowania inwestycji.

Model PPP

Mechanizm działania partnerstwa publiczno-prywatnego pozwala na realizację projektu bez konieczności angażowania środków publicznych. W modelu PPP to partner prywatny odpowiedzialny jest za dostarczanie określonej usługi, bierze on udział w finansowaniu, realizacji i eksploatacji projektu przez określony czas. Partnerstwo publiczno – prywatne nie jest zatem celem samym w sobie, jest metodą sprawniejszej realizacji celów publicznych. O tym właśnie powinny pamiętać władze rozważając nawiązanie współpracy z sektorem prywatnym.

Ważna jest także wnikliwa analiza, gdyż PPP nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem. Jeżeli wszystko sprawnie zostanie przeprowadzone, obie strony mogą liczyć na korzyści wynikające z inwestycji. Najważniejszym elementem wpływającym na efektywność jest sprawny podział zadań, a co za tym idzie i ryzyk.

Podział ten powinien zostać dokonany na zasadzie: za każde zadanie w ramach przedsięwzięcia odpowiada ta strona, która wykona je efektywniej wedle przyjętych uprzednio kryteriów efektywności, czyli z największą korzyścią dla interesu publicznego. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o to, żeby w projekcie PPP każde ryzyko zostało przeniesione na ten podmiot, który jest najlepiej przygotowany do tego, aby nim zarządzać i posiada wszelkie niezbędne narzędzia do jego realizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu można dużo sprawniej wykonać działanie oraz obniżyć łączne koszty przedsięwzięcia.

Ważna jest możliwość skorzystania przez podmiot publiczny z wieloletniego doświadczenia i wiedzy partnera prywatnego. Partner prywatny jest tu gwarantem terminowości zakończenia projektu.

Porównaj: Jak efektywniej wykorzystać środki unijne poprzez zastosowanie Partnerstwa Publiczno -Prywatnego

Zaleta modelu PPP

Zaletą modelu PPP jest możliwość zmniejszenia kosztów przedsięwzięcia, gdy podmioty uczestniczące w partnerstwie trafnie określą warianty współpracy. Oszczędności można także szukać w odpowiednim sprzężeniu procesów projektowania przedsięwzięć z ich realizacją w ramach jednego kontraktu. Może być osiągnięta szybsza realizacja projektu dzięki ścisłej współpracy projektantów i realizatorów, a to również przyczyni się do obniżenia ogólnych kosztów inwestycji. Ponadto, dzięki szybszej realizacji projektu maleje ryzyko niedotrzymania terminów i związanych z nim opóźnień, strat czy też kar umownych. Partner prywatny w ramach współpracy ma możliwość świadczenia usług na dużą skalę, co umożliwia mu obniżenie kosztów dostarczenia usług. Przeprowadzone badania na rynku brytyjskim pozwoliły zauważyć, że projekty realizowane w ramach PPP pozwoliły osiągnąć oszczędności rzędu 17% w porównaniu z tradycyjnymi systemami budowy przez sektor publiczny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego
Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama