| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych – część 1

Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych – część 1

Działanie 2.1.1 ,,Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach'' w ramach programu Kapitał Ludzki jest jednym z najbardziej interesujących działań dla większości podmiotów zainteresowanych prowadzeniem działalności szkoleniowej. W ramach działania wnioski aplikacyjne może składać prawie każda instytucja niekoniecznie muszą być to firmy szkoleniowe. Powoduje to, że konkurencja przy składaniu wniosków jest bardzo duża. Regularnie ilość złożonych wniosków przekracza kilka a nawet kilkunastokrotnie wysokość kwot przeznaczonych na dany konkurs.

W ramach działania w 2010 roku zdecydowano się ogłosić 3 osobne konkursy:

  • Ponadregionalne zamknięte projekty szkoleń (ogólnych i specjalistycznych) i doradztwa dla przedsiębiorców oraz pracowników przedsiębiorstw przygotowane w oparciu o indywidualne strategie rozwoju firm.
  • Ogólnopolskie otwarte projekty szkoleń (ogólnych i specjalistycznych) i doradztwa dla przedsiębiorców oraz pracowników przedsiębiorstw. 
  • Studia podyplomowe dla przedsiębiorców oraz pracowników przedsiębiorstw.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

W ramach działania o wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy i podmioty działające na rzecz zatrudnienia, rozwoju zasobów ludzkich lub potencjału adaptacyjnego przedsiębiorców.

Oznacza to, że o wsparcie mogą się starać różne podmioty zarówno publiczne, jak i prywatne, a także partnerstwa.

Składanie wniosku w partnerstwie jest szczególnie dla nas korzystne, jeśli nie posiadamy wystarczająco dobrej kondycji finansowej do tego, aby zostały spełnione minimalne wymagania programu, czyli jeśli: "suma średniomiesięcznych wartości złożonych projektów nie przekroczy 1,2 krotności średniomiesięcznych przychodów wnioskodawcy i partnerów".

Porównaj: Środki Unijne na szkolenia pracowników – część 1

W praktyce oznacza to, że jeśli złożymy w odpowiedzi na konkurs 2 projekty, z czego wartość każdego będzie wynosiła 500 tys. zł, będą one realizowane równolegle, a ich czas trwania został przewidziany na 10 miesięcy, to nasz średniomiesięczny przychód powinien wynosić minimum 69 445 zł. W wyjątkowych przypadkach dopuszczalna jest wysokość 1.5 krotności przychodów - ale pod warunkiem, uznania przez PARP, że płynność projektu zostanie zachowana. Kolejnym ograniczeniem jest ilość składanych wniosków.

Przykładowo w konkursie na studia podyplomowo wprowadzono ograniczenie, że jeden podmiot może złożyć - samodzielnie lub jako lider konsorcjum - maksymalnie 3 wnioski aplikacyjne. Również w tym przypadku nawiązanie partnerstwa może być korzystne, ponieważ nie istnieje ograniczenie liczby wniosków, w których możemy występować jako partner. Oczywiście pod warunkiem, że inna instytucja będzie liderem.

Co podlega sfinansowaniu?

W ramach działania wartość projektu musi mieścić się pomiędzy 400 tys. zł a 15 mln zł. Należy pamiętać, że katalog kosztów, na które możemy uzyskać wsparcie nie jest katalogiem zamkniętym. Przykładowe koszty są podane w wytycznych do danego typu zadania i są to przede wszystkim:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »