REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Dofinansowanie turystyki - dotacje unijne
Dofinansowanie turystyki - dotacje unijne

REKLAMA

REKLAMA

Konkurs 1.1.D.1a w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, związany z dofinansowaniem przedsięwzięć turystycznych, cieszył się tak ogromną popularnością, iż ocena formalna wszystkich złożonych wniosków zajęła Instytucji Pośredniczącej prawie 4 miesiące. Z czego wynika aż tak duża popularność tego typu konkursów?

Podmioty działające w branży turystycznej chcące czerpać z możliwości dofinansowania swoich projektów mogą skorzystać z poszczególnych programów operacyjnych, w tym: 16 Regionalnych Programów Operacyjnych , Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

REKLAMA

W sierpniu 2009 roku Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca, będąca Instytucją Pośredniczącą zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, ogłosiła po raz pierwszy konkurs związany z dofinansowaniem przedsięwzięć turystycznych. Konkurs dotyczył podschematu 1.1.D1a, a więc projektów inwestycyjnych zwiększających atrakcyjność turystyczną regionu ( z wykluczeniem projektów z zakresu tworzenia centrów pobytowych na EURO 2012 ).

Ze środków unijnych wspierane miały być inwestycje w środki trwałe i wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa, rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa i zmianami dotyczącymi dotychczasowego procesu produkcyjnego. Projekty biorące udział w konkursie musiały w znaczący sposób zwiększyć atrakcyjność turystyczną regionu Dolnego Śląska, a więc wpisać się w obowiązującą wersję Programu rozwoju Turystyki dla Województwa Dolnośląskiego. Wykluczone zostały zaś z dofinansowania projekty związane z prowadzeniem działalności uzdrowiskowej, bowiem tego typu inwestycje miały być dofinansowywane w ramach innego działania. 

Polecamy: serwis Mała firma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O wsparcie w ramach tego konkursu ubiegać się mogły przedsiębiorstwa z sektora MŚP, czyli mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność gospodarczą powyżej dwóch lat. Ponadto firma, która chciała brać udział w konkursie musiała prowadzić działalność w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego oraz zamierzać realizować na tym terenie planowaną inwestycje. 

REKLAMA

Wysokość wsparcia uzależniona była od pewnych czynników, między innymi od wielkości przedsiębiorstwa i kategorii wydatków. Przykładowo mikro i małe przedsiębiorstwa planujące projekty inwestycyjne mogły uzyskać dofinansowanie do wysokości 60% kosztów kwalifikowanych, średnie natomiast do 50%. Minimalna wartość projektu nie mogła jednak przekroczyć kwoty 100 tysięcy złotych, maksymalna natomiast 8 milionów złotych.

Ostatecznie złożone zostały w ramach konkursu 304 wnioski, wśród których pozytywnie ocenionych zostało 219, negatywnie zaś 85. Kolejną ocenę, ocenę merytoryczną przeszło z wynikiem pozytywnym 129 wniosków, pozostałe wnioski uzyskały ocenę negatywną i zostały odrzucone. Spośród tych 129 wniosków, które przeszły pozytywnie ocenę merytoryczną, ze względu na określoną alokację, dofinansowanie uzyskało jedynie 51, pozostałe znalazły się na liście rezerwowej.

Jakie typy inwestycji uzyskały ostatecznie dofinansowanie w ramach tego konkursu? W głównej mierze były to projekty inwestycyjne polegające na budowie hoteli, baz noclegowych, spa i welness. Niewątpliwie baza noclegowa będzie niezbędna dla turystów którzy przybędą na organizowane w 2012 roku Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, niemniej jednak wydaje mi się , że wśród projektów które otrzymały dofinansowanie, znajduje się za mało tych, które w znaczący sposób uatrakcyjniałyby turystyczne aspekty regionu województwa dolnośląskiego.

Porównaj: Dotacje na szkolenia oraz doradztwo w województwie dolnośląskim – działanie 8.1.1 POKL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sztuczna inteligencja a programy lojalnościowe. Co się sprawdzi w 2024 r.?

  Czy programy lojalnościowe w 2024 r. mają rację bytu? Klientowi kojarzą się przede wszystkim z rabatami i bonusami, a tak naprawdę są wielką bazą wiedzy o konsumentach i ich potrzebach. Mądre wykorzystanie to korzyści dla obu stron. Na co zwrócić uwagę w 2024 r.? 

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów UE. W naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów Unii Europejskiej – w naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą, co stanowi drugi wynik europejski.

  Pieniądze na koncie w 10 sekund. Kto najbardziej zyska na przelewach natychmiastowych?

  Czy nowe przepisy dotyczące przelewów natychmiastowych wstrząsną rynkiem płatności? Banki będą musiały je realizować w ciągu maksymalnie 10 sekund. Co z weryfikacją odbiorcy przelewu w tak krótkim czasie? 

  Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?

  Jakie są perspektywy dla rynku fuzji i przejęć w 2024 r.? Jaka branża cieszy się największą popularnością? Czy inwestorzy mają powody do zadowolenia? 

  REKLAMA

  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  REKLAMA