REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z kredytu technologicznego

Michał Tchórzewski
Kierownik działu audytów SmartConsulting
Kredyt technologiczny
Kredyt technologiczny

REKLAMA

REKLAMA

Jak zwykle najbardziej aktywni i skuteczni w wykorzystywaniu unijnych funduszy okazali się przedsiębiorcy. Ale unijne pieniądze stają się coraz trudniej dostępne dla przedsiębiorców, głównie tych planujących realizować projekty typowo inwestycyjne.

Większość naborów na działania programów regionalnych, jak i ogólnopolskich, skierowanych właśnie do przedsiębiorców, zakończy się w roku 2010. Dla przykładu, nabór na działania inwestycyjne w województwie pomorskim został początkowo przesunięty, po czym ostatecznie został odwołany.

REKLAMA

Pieniądze dla przedsiębiorców się, więc kończą i należy przyjąć, że od 2011 do 2014 szanse na dofinansowanie projektów właśnie inwestycyjnych będą niewielkie. Na co więc może liczyć przedsiębiorca chcący pozyskać dofinansowanie? Tu z pomocą przychodzi niewykorzystane, a jakże ciekawe działanie 4.3 w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, czyli kredyt technologiczny.

Szczegółowo kredyt technologiczny opisywany był w poprzednim artykule, dziś natomiast skupimy się na porównaniu tego działania z innymi działaniami w innych programach operacyjnych.

Dofinansowanie na projekty inwestycyjne zakładające konieczność wdrożenia różnego poziomu innowacyjności procesowej, produktowej czy technologicznej, co do zasady, firma pozyskać może albo w ramach ogólnopolskiego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lub w przypadku mniejszych projektów, w ramach 16 Regionalnych Programów Operacyjnych. 

Porównaj: Dokumenty do wniosku o środki na e-biznes. Działanie 8.1 POIG

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W POIG w cały Priorytet IV „Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia” przewidziany jest dla przedsiębiorców chcących dofinansować projekty inwestycyjne. W tym priorytecie na chwilę obecną pewne jest jedynie, że zostanie zorganizowany nabór na działanie 4.2, czyli na rozwój działalności badawczo-rozwojowej oraz opracowanie wzorów przemysłowych i użytkowych. Nabory na działania 4.4, Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym oraz 4.1 Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R, na razie są wstrzymane i jeśli się odbędą, to w III/IV kwartale 2010r. i będą to najpewniej ostatnie nabory do 2014 roku. 

Bardzo podobna sytuacja występuje w programach regionalnych. Dlatego alternatywą dla tych działań okazuje się kredyt technologiczny.

Wsparcie może być udzielone na zakup technologii innowacyjnej, objętej działaniami mającymi na celu ochronę własności przemysłowej.

Należy dodatkowo spełnić warunek określania i osiągnięcia wolumenu sprzedaży stanowiącego równowartość przyznanego umorzenia kredytu. Jest to, więc działanie nieco podobne i do 4.4 i do 4.1. POIG, ale zakładające potrzebę wykazania dużo mniejszej innowacyjności technologicznej, ale i produktowej. Nabór trwa w trybie ciągłym a więc nie trzeba dostosowywać swoich potrzeb inwestycyjnych do naboru na działania, które nota bene mogą się nie odbyć. 

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Tak, więc kryteria nie są bardzo trudne do spełnienia, zwłaszcza w porównaniu do innych działań z priorytetu IV czy nawet programów regionalnych. Jest jeszcze sporo środków do wykorzystania. Z puli 1 700 000 000,00 PLN zakontraktowane w 2009 r. zostało niespełna 200 000 000,00 PLN, a wiec mniej niż 12% alokacji. Dlaczego wiec to działanie jest niepopularne? Ponieważ po pierwsze do tej pory nie było potrzeby interesowania się kredytem technologicznym ze względu na inne możliwości wsparcia, po drugie udzielające te kredyty banki komercyjne mają niewielkie o nich pojęcie, a po trzecie, obowiązujące do niedawna przepisy były dużo bardziej radykalne i nakładały na przedsiębiorców szereg obostrzeń.
Warto zainteresować się, więc kredytem technologicznym, oraz premią technologiczną, stanowiącą umorzenie części kredytu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA