REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z kredytu technologicznego

Michał Tchórzewski
Kierownik działu audytów SmartConsulting
Kredyt technologiczny
Kredyt technologiczny

REKLAMA

REKLAMA

Jak zwykle najbardziej aktywni i skuteczni w wykorzystywaniu unijnych funduszy okazali się przedsiębiorcy. Ale unijne pieniądze stają się coraz trudniej dostępne dla przedsiębiorców, głównie tych planujących realizować projekty typowo inwestycyjne.

Większość naborów na działania programów regionalnych, jak i ogólnopolskich, skierowanych właśnie do przedsiębiorców, zakończy się w roku 2010. Dla przykładu, nabór na działania inwestycyjne w województwie pomorskim został początkowo przesunięty, po czym ostatecznie został odwołany.

REKLAMA

Pieniądze dla przedsiębiorców się, więc kończą i należy przyjąć, że od 2011 do 2014 szanse na dofinansowanie projektów właśnie inwestycyjnych będą niewielkie. Na co więc może liczyć przedsiębiorca chcący pozyskać dofinansowanie? Tu z pomocą przychodzi niewykorzystane, a jakże ciekawe działanie 4.3 w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, czyli kredyt technologiczny.

Szczegółowo kredyt technologiczny opisywany był w poprzednim artykule, dziś natomiast skupimy się na porównaniu tego działania z innymi działaniami w innych programach operacyjnych.

Dofinansowanie na projekty inwestycyjne zakładające konieczność wdrożenia różnego poziomu innowacyjności procesowej, produktowej czy technologicznej, co do zasady, firma pozyskać może albo w ramach ogólnopolskiego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lub w przypadku mniejszych projektów, w ramach 16 Regionalnych Programów Operacyjnych. 

Porównaj: Dokumenty do wniosku o środki na e-biznes. Działanie 8.1 POIG

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W POIG w cały Priorytet IV „Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia” przewidziany jest dla przedsiębiorców chcących dofinansować projekty inwestycyjne. W tym priorytecie na chwilę obecną pewne jest jedynie, że zostanie zorganizowany nabór na działanie 4.2, czyli na rozwój działalności badawczo-rozwojowej oraz opracowanie wzorów przemysłowych i użytkowych. Nabory na działania 4.4, Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym oraz 4.1 Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R, na razie są wstrzymane i jeśli się odbędą, to w III/IV kwartale 2010r. i będą to najpewniej ostatnie nabory do 2014 roku. 

Bardzo podobna sytuacja występuje w programach regionalnych. Dlatego alternatywą dla tych działań okazuje się kredyt technologiczny.

Wsparcie może być udzielone na zakup technologii innowacyjnej, objętej działaniami mającymi na celu ochronę własności przemysłowej.

Należy dodatkowo spełnić warunek określania i osiągnięcia wolumenu sprzedaży stanowiącego równowartość przyznanego umorzenia kredytu. Jest to, więc działanie nieco podobne i do 4.4 i do 4.1. POIG, ale zakładające potrzebę wykazania dużo mniejszej innowacyjności technologicznej, ale i produktowej. Nabór trwa w trybie ciągłym a więc nie trzeba dostosowywać swoich potrzeb inwestycyjnych do naboru na działania, które nota bene mogą się nie odbyć. 

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Tak, więc kryteria nie są bardzo trudne do spełnienia, zwłaszcza w porównaniu do innych działań z priorytetu IV czy nawet programów regionalnych. Jest jeszcze sporo środków do wykorzystania. Z puli 1 700 000 000,00 PLN zakontraktowane w 2009 r. zostało niespełna 200 000 000,00 PLN, a wiec mniej niż 12% alokacji. Dlaczego wiec to działanie jest niepopularne? Ponieważ po pierwsze do tej pory nie było potrzeby interesowania się kredytem technologicznym ze względu na inne możliwości wsparcia, po drugie udzielające te kredyty banki komercyjne mają niewielkie o nich pojęcie, a po trzecie, obowiązujące do niedawna przepisy były dużo bardziej radykalne i nakładały na przedsiębiorców szereg obostrzeń.
Warto zainteresować się, więc kredytem technologicznym, oraz premią technologiczną, stanowiącą umorzenie części kredytu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA