reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > 3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim – część III

3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim – część III

Po analizie dokumentacji programowej i ostatecznym stwierdzeniu, z jakiego źródła istnieje możliwość sfinansowania naszego pomysłu, nadszedł czas na przygotowanie wniosku o dofinansowanie.

Przystępując do przygotowania dokumentacji aplikacyjnej pojawia się pytanie: czy robimy to sami w oparciu o własną wiedzę i doświadczenie czy wypełnienie wniosku o dofinansowanie zlecamy zewnętrznej firmie konsultingowej. Na pytanie to powinniśmy odpowiedzieć sobie sami, natomiast musimy pamiętać, że wypełnienie wniosku o dofinansowanie jest kosztem niekwaifikowalnym i nie może podlegać dofinansowaniu unijnemu. Jeszcze inni przytaczają argument, że dokumentacja powinna zostać przygotowania samodzielnie, gdyż nikt inny jak my nie znamy swojego przedsiębiorstwa. 

Jeżeli zdecydujemy się opracować dokumentacje aplikacyjną w oparciu o własne siły powinniśmy bardzo szczegółowo zapoznać się z dokumentacją konkursową, w szczególności w regulaminem danego konkursu, instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie, dokumentami programowymi. W przypadku wątpliwości możemy również zwrócić się z zapytaniem do Centrum Obsługi Przedsiębiorców jako instytucji organizującej dany konkurs. Warto również uczestniczyć w licznych szkoleniach organizowanych przez COP w zakresie przygotowania dokumentacji aplikacyjnej. Może to być również forum do wymiany swoich poglądów, spostrzeżeń i doświadczeń.

Musimy pamiętać, że regulamin konkursu w ramach, którego prowadzony jest nabór wniosków o dofinansowanie może wprowadzać dodatkowe ograniczenia, np. może zawężać listę beneficjentów, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie lub też wykaz projektów przeznaczonych do dofinansowania unijnego. 

Zobacz także: Ruszył konkurs na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim – część I

Podczas samodzielnego opracowywania wniosku o dofinansowanie szczególnie ważne jest właściwe określenie kategorii wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych, przygotowanie realnego harmonogramu realizacji inwestycji, realistyczne przedstawienie prognozy wskaźników we wniosku o dofinansowanie czy budżetu projektu. W przypadku pozytywnej decyzji o przyznaniu dofinansowania niezmiernie ważna jest realizacja projektu w zgodzie z zapisami umowy o dofinansowanie. Rozliczając nasz projekt powinniśmy szczegółowo zapoznać się z Instrukcją rozliczania wniosku. Powinno ono następować w zgodzie z zakresem rzeczowym inwestycji oraz harmonogramem. 

Polecamy serwis Zakładam firmę

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali dotacje ze środków RPO Województw Łódzkiego wspólnie przyznają, że dotacje unijne są szansą na rozwój i promocję przedsiębiorstwa oraz że koszty i czas spędzony nad przygotowaniem poszczególnych dokumentów nie jest stracony, gdy decyzja o przyznaniu dofinansowania jest pozytywna.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim
3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama