| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Umowa ramowa a umowa przedwstępna

Umowa ramowa a umowa przedwstępna

Zarówno umowa ramowa jak i umowa przedwstępna zawierane są w tym samym celu - zawarcia kolejnych umów między tymi samymi stronami w przyszłości. To podobieństwo wpływa na błędne przyjęcie, że o umowach tych można mówić wymiennie. Z prawnego punktu widzenia, istniejące między tymi umowami istotne różnice, nie pozwalają na takie uznanie.

Umowa ramowa

Na mocy umowy ramowej, strony niejako określają harmonogram przyszłych działań w zakresie zawierania kolejnych umów. Umowa ramowa określa co do zasady sposób zawierania umów wykonawczych, a także niektóre elementy treści tych umów. Postanowienia umowy ramowej w tym zakresie są raczej ogólne, choć wyjątkowo czasami zawierają także zobowiązanie do zawarcia określonych umów w przyszłości. Zatem uznać należy, że umowa ramowa co do zasady przystosowana jest do powtarzającego się w przyszłości zawierania umów wykonawczych do samej umowy ramowej.

Zobacz: Odpowiedzialność deliktowa a odpowiedzialność kontraktowa

Umowy ramowe zawierane są także na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych, ustawy która przewiduje, że tego umowy ramowe można zawierać przy zamówieniach publicznych jak i w przypadku zamówień sektorowych. W tym przypadku na mocy umowy ramowej ustala się warunki dla jednostkowych zamówień, jakie mają być udzielone w określonym czasie, a także warunki określające przedmiot zamówienia, cenę, kary umowne a także innego rodzaju postanowienia. Tego rodzaju umowa ramowa również nie może być uznana za umowę przedwstępną, bowiem nie nakłada obowiązku zawarcia umowy przyrzeczonej, a stanowi ona jedynie jeden z wielu etapów procedury udzielenia zamówienia publicznego.

Umowa przedwstępna

Z kolei istotą umowy przedwstępnej jest zobowiązanie jednej lub dwóch stron do zawarcia w określonej przyszłości oznaczonej umowy, nazywanej umową przyrzeczoną. Umowa przedwstępna uregulowana jest w przepisach Kodeksu cywilnego.

Porównaj: Realizacja świadczeń w umowach

Różnice między umową przedwstępną a umową ramową

  • umowa przedwstępna jest instytucją prawa uregulowaną w przepisach Kodeksu cywilnego, podczas gdy umowa ramowa jest umową nienazwaną;
  • z umowy przedwstępnej wynika zobowiązanie do zawarcia określonej umowy w przyszłości, zaś z umowy ramowej zobowiązanie takie nie wynika, mimo iż strony planują zawarcie dodatkowych umów wykonawczych.

Firma X dostarczająca swój towar do stałych odbiorców będących przedsiębiorcami, zawarła z każdym z odbiorców umowę określającą warunki i sposób dokonywania codziennych dostaw. Umowa ta nie określała ilości ani wartości codziennych dostaw. Jaki charakter ma zawarta umowa? Czym Firma X ma prawo na podstawie tej umowy dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej? Nie. Umowa, jaką zawała Firma X stanowi typowa umowę ramowa, w związku z czym uprawnienia szczególne związane z zawarciem umowy przedwstępnej Firmie X nie przysługują.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »