reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Umowa ramowa a umowa przedwstępna

Umowa ramowa a umowa przedwstępna

Zarówno umowa ramowa jak i umowa przedwstępna zawierane są w tym samym celu - zawarcia kolejnych umów między tymi samymi stronami w przyszłości. To podobieństwo wpływa na błędne przyjęcie, że o umowach tych można mówić wymiennie. Z prawnego punktu widzenia, istniejące między tymi umowami istotne różnice, nie pozwalają na takie uznanie.

Umowa ramowa

Na mocy umowy ramowej, strony niejako określają harmonogram przyszłych działań w zakresie zawierania kolejnych umów. Umowa ramowa określa co do zasady sposób zawierania umów wykonawczych, a także niektóre elementy treści tych umów. Postanowienia umowy ramowej w tym zakresie są raczej ogólne, choć wyjątkowo czasami zawierają także zobowiązanie do zawarcia określonych umów w przyszłości. Zatem uznać należy, że umowa ramowa co do zasady przystosowana jest do powtarzającego się w przyszłości zawierania umów wykonawczych do samej umowy ramowej.

Zobacz: Odpowiedzialność deliktowa a odpowiedzialność kontraktowa

Umowy ramowe zawierane są także na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych, ustawy która przewiduje, że tego umowy ramowe można zawierać przy zamówieniach publicznych jak i w przypadku zamówień sektorowych. W tym przypadku na mocy umowy ramowej ustala się warunki dla jednostkowych zamówień, jakie mają być udzielone w określonym czasie, a także warunki określające przedmiot zamówienia, cenę, kary umowne a także innego rodzaju postanowienia. Tego rodzaju umowa ramowa również nie może być uznana za umowę przedwstępną, bowiem nie nakłada obowiązku zawarcia umowy przyrzeczonej, a stanowi ona jedynie jeden z wielu etapów procedury udzielenia zamówienia publicznego.

Umowa przedwstępna

Z kolei istotą umowy przedwstępnej jest zobowiązanie jednej lub dwóch stron do zawarcia w określonej przyszłości oznaczonej umowy, nazywanej umową przyrzeczoną. Umowa przedwstępna uregulowana jest w przepisach Kodeksu cywilnego.

Porównaj: Realizacja świadczeń w umowach

Różnice między umową przedwstępną a umową ramową

  • umowa przedwstępna jest instytucją prawa uregulowaną w przepisach Kodeksu cywilnego, podczas gdy umowa ramowa jest umową nienazwaną;
  • z umowy przedwstępnej wynika zobowiązanie do zawarcia określonej umowy w przyszłości, zaś z umowy ramowej zobowiązanie takie nie wynika, mimo iż strony planują zawarcie dodatkowych umów wykonawczych.

Firma X dostarczająca swój towar do stałych odbiorców będących przedsiębiorcami, zawarła z każdym z odbiorców umowę określającą warunki i sposób dokonywania codziennych dostaw. Umowa ta nie określała ilości ani wartości codziennych dostaw. Jaki charakter ma zawarta umowa? Czym Firma X ma prawo na podstawie tej umowy dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej? Nie. Umowa, jaką zawała Firma X stanowi typowa umowę ramowa, w związku z czym uprawnienia szczególne związane z zawarciem umowy przedwstępnej Firmie X nie przysługują.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama