REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa ramowa a umowa przedwstępna

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno umowa ramowa jak i umowa przedwstępna zawierane są w tym samym celu - zawarcia kolejnych umów między tymi samymi stronami w przyszłości. To podobieństwo wpływa na błędne przyjęcie, że o umowach tych można mówić wymiennie. Z prawnego punktu widzenia, istniejące między tymi umowami istotne różnice, nie pozwalają na takie uznanie.

Umowa ramowa

Na mocy umowy ramowej, strony niejako określają harmonogram przyszłych działań w zakresie zawierania kolejnych umów. Umowa ramowa określa co do zasady sposób zawierania umów wykonawczych, a także niektóre elementy treści tych umów. Postanowienia umowy ramowej w tym zakresie są raczej ogólne, choć wyjątkowo czasami zawierają także zobowiązanie do zawarcia określonych umów w przyszłości. Zatem uznać należy, że umowa ramowa co do zasady przystosowana jest do powtarzającego się w przyszłości zawierania umów wykonawczych do samej umowy ramowej.

REKLAMA

Zobacz: Odpowiedzialność deliktowa a odpowiedzialność kontraktowa

Umowy ramowe zawierane są także na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych, ustawy która przewiduje, że tego umowy ramowe można zawierać przy zamówieniach publicznych jak i w przypadku zamówień sektorowych. W tym przypadku na mocy umowy ramowej ustala się warunki dla jednostkowych zamówień, jakie mają być udzielone w określonym czasie, a także warunki określające przedmiot zamówienia, cenę, kary umowne a także innego rodzaju postanowienia. Tego rodzaju umowa ramowa również nie może być uznana za umowę przedwstępną, bowiem nie nakłada obowiązku zawarcia umowy przyrzeczonej, a stanowi ona jedynie jeden z wielu etapów procedury udzielenia zamówienia publicznego.

Umowa przedwstępna

Z kolei istotą umowy przedwstępnej jest zobowiązanie jednej lub dwóch stron do zawarcia w określonej przyszłości oznaczonej umowy, nazywanej umową przyrzeczoną. Umowa przedwstępna uregulowana jest w przepisach Kodeksu cywilnego.

Porównaj: Realizacja świadczeń w umowach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różnice między umową przedwstępną a umową ramową

  • umowa przedwstępna jest instytucją prawa uregulowaną w przepisach Kodeksu cywilnego, podczas gdy umowa ramowa jest umową nienazwaną;
  • z umowy przedwstępnej wynika zobowiązanie do zawarcia określonej umowy w przyszłości, zaś z umowy ramowej zobowiązanie takie nie wynika, mimo iż strony planują zawarcie dodatkowych umów wykonawczych.

Firma X dostarczająca swój towar do stałych odbiorców będących przedsiębiorcami, zawarła z każdym z odbiorców umowę określającą warunki i sposób dokonywania codziennych dostaw. Umowa ta nie określała ilości ani wartości codziennych dostaw. Jaki charakter ma zawarta umowa? Czym Firma X ma prawo na podstawie tej umowy dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej? Nie. Umowa, jaką zawała Firma X stanowi typowa umowę ramowa, w związku z czym uprawnienia szczególne związane z zawarciem umowy przedwstępnej Firmie X nie przysługują.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

Trendy wyborcze w USA a giełda

Tradycyjnie, rok wyborczy uważa się za znaczący dla rynków giełdowych. To dlatego, że rządy często stosują polityki mające na celu poprawę sytuacji gospodarczej przed wyborami, aby zwiększyć szanse na reelekcję. Za kandydatury Joe Bidena w 2024 roku były to obniżki podatków, zwiększenie wydatków publicznych, wprowadzanie programów stymulacyjnych czy inne inicjatywy, które bezpośrednio wpływają na gospodarkę. Takie działania mogą prowadzić do zwiększenia dochodów firm, co z kolei sprzyja wzrostowi cen akcji i funduszy ETF. 

REKLAMA