REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega umowa sprzedaży komisowej?

Milewski Marcin
Do stron umowy sprzedaży komisowej zalicza się dającego zlecenie (komitenta) oraz przyjmującego zlecenie (komisanta).
Do stron umowy sprzedaży komisowej zalicza się dającego zlecenie (komitenta) oraz przyjmującego zlecenie (komisanta).

REKLAMA

REKLAMA

Umowa sprzedaży komisowej to umowa cywilnoprawna należąca do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których jedna (lub więcej) ze stron jest przedsiębiorcą.

Umowa sprzedaży komisowej stanowi zobowiązanie przyjmującego zlecenie, określanego jako komisant, do dokonania sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek zleceniodawcy (dającego zlecenie) określanego mianem komitenta, w imieniu własnym oraz za wynagrodzeniem zwanym prowizją i w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie umowa sprzedaży komisowej następuje według norm przewidzianych przez prawo cywilne. Umowa ta może zostać zawarta na zasadach ogólnych. Właściwym będzie w jej przypadku zarówno tryb przetargu i aukcji, negocjacji, a także oferty oraz dokonania jej przyjęcia. Wskazane jest zawarcie umowy sprzedaży komisowej w formie pisemnej, co nie jest jednak koniecznością. Czas na jaki strony się nią wiążą może być oznaczony lub nieoznaczony.

Do stron umowy sprzedaży komisowej zalicza się dającego zlecenie (komitenta) oraz przyjmującego zlecenie (komisanta). Komitent może występować w obrocie zarówno jako osoba fizyczna, prawna, czy inne podmioty mające zdolność prawną. Komisant winien być przedsiębiorcą, ale prowadzenie komisu nie musi być wyłączną jego działalnością gospodarczą.

Umowa sprzedaży komisowej powinna określać przedmiot sprzedaży komisowej, a także prowizję oraz termin dokonania transakcji. Przedmiotem umowy sprzedaży komisowej może być wyłącznie sprzedaż rzeczy ruchomych. Nie jest możliwe zawarcie takiej umowy dotyczącej papierów wartościowych.

Porównaj: Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W praktyce umowa taka zawiera określenie ceny sprzedaży przedmiotów w niej opisanych i zastrzeżenie, iż komisant posiada uprawnieni do dokonania sprzedaży przedmiotu po cenach wyższych. Zabronione jest ustalanie i stosowanie cen, które mogłyby spowodować zahamowanie sprzedaży i powodowały naruszenie interesu komitenta. Komitent podczas zawierania umowy często dąży do zawarcia w niej postanowień pozwalających mu na obniżenie o określoną część wcześniej ustalonych cen, gdyby przedmiot nie sprzedał się w ciągu oznaczonego okresu. W razie braku sprzedaży komisant powinien być zobowiązany do zwrotu przedmiotu umowy, w określonym czasie.

W umowie określa się także wysokość prowizji jaką komitent zobowiązuje się zapłacić komisantowi. Ustala się ją na podstawie określonego procentowo wskaźnika stanowiącego odpowiednią część ceny sprzedaży. Określa się także termin płatności prowizji (często jest ona płatna przy wypłacaniu komitentowi ceny w gotówce).

Pobierz wzór umowy sprzedaży komisowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA