Na czym polega umowa sprzedaży komisowej?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa sprzedaży komisowej stanowi zobowiązanie przyjmującego zlecenie, określanego jako komisant, do dokonania sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek zleceniodawcy (dającego zlecenie) określanego mianem komitenta, w imieniu własnym oraz za wynagrodzeniem zwanym prowizją i w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.
REKLAMA
REKLAMA
Zawarcie umowa sprzedaży komisowej następuje według norm przewidzianych przez prawo cywilne. Umowa ta może zostać zawarta na zasadach ogólnych. Właściwym będzie w jej przypadku zarówno tryb przetargu i aukcji, negocjacji, a także oferty oraz dokonania jej przyjęcia. Wskazane jest zawarcie umowy sprzedaży komisowej w formie pisemnej, co nie jest jednak koniecznością. Czas na jaki strony się nią wiążą może być oznaczony lub nieoznaczony.
Do stron umowy sprzedaży komisowej zalicza się dającego zlecenie (komitenta) oraz przyjmującego zlecenie (komisanta). Komitent może występować w obrocie zarówno jako osoba fizyczna, prawna, czy inne podmioty mające zdolność prawną. Komisant winien być przedsiębiorcą, ale prowadzenie komisu nie musi być wyłączną jego działalnością gospodarczą.
Umowa sprzedaży komisowej powinna określać przedmiot sprzedaży komisowej, a także prowizję oraz termin dokonania transakcji. Przedmiotem umowy sprzedaży komisowej może być wyłącznie sprzedaż rzeczy ruchomych. Nie jest możliwe zawarcie takiej umowy dotyczącej papierów wartościowych.
Porównaj: Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości
REKLAMA
W praktyce umowa taka zawiera określenie ceny sprzedaży przedmiotów w niej opisanych i zastrzeżenie, iż komisant posiada uprawnieni do dokonania sprzedaży przedmiotu po cenach wyższych. Zabronione jest ustalanie i stosowanie cen, które mogłyby spowodować zahamowanie sprzedaży i powodowały naruszenie interesu komitenta. Komitent podczas zawierania umowy często dąży do zawarcia w niej postanowień pozwalających mu na obniżenie o określoną część wcześniej ustalonych cen, gdyby przedmiot nie sprzedał się w ciągu oznaczonego okresu. W razie braku sprzedaży komisant powinien być zobowiązany do zwrotu przedmiotu umowy, w określonym czasie.
W umowie określa się także wysokość prowizji jaką komitent zobowiązuje się zapłacić komisantowi. Ustala się ją na podstawie określonego procentowo wskaźnika stanowiącego odpowiednią część ceny sprzedaży. Określa się także termin płatności prowizji (często jest ona płatna przy wypłacaniu komitentowi ceny w gotówce).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.