REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejna szansa dla przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Kolejna szansa dla przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim
Kolejna szansa dla przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się termin ogłoszenia konkursu do działania 1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Warto już teraz starannie się do niego przygotować, aby móc sięgnąć po unijną dotację!

Zgodnie z aktualnymi informacjami, nabór wniosków o dofinansowanie do tego działania ma się rozpocząć już 1 czerwca br. W I części artykułu przedstawione zostały podstawowe informacje na temat podmiotów, które będą mogły starać się o przyznanie unijnej dotacji wraz z katalogiem typów projektów kwalifikujących się do wsparcia. Teraz nadszedł czas, aby poznać szczegółowe wymagania dotyczące inwestycji, które zamierzamy sfinansować ze środków europejskich i oczywiście poznać wartość dotacji, które wesprze nasz budżet w realizacji inwestycji. 

REKLAMA

Wymagania dotyczące projektu

REKLAMA

Po pierwsze musimy pamiętać, że wsparcie w ramach Działania będzie kierowane przede wszystkim do przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych i będzie mieć charakter dotacji, będącej refundacją części wydatków kwalifikowanych, poniesionych w ramach realizacji projektu. Oznacza to, że przedsiębiorca najpierw będzie musiał ponieść koszty związane z realizacją przedsięwzięcia, aby następnie móc ubiegać się o ich refundację w określonej wysokości kosztów kwalifikowanych projektu.

Musimy pamiętać, że wsparcie mają szansę otrzymać tylko te projekty, które W ramach Działania będą wspierane jedynie te projekty, które mają charakter innowacyjny lub w znaczący sposób wpłyną na wzrost zatrudnienia. Realizowane projekty muszą skutkować podniesieniem konkurencyjności przedsiębiorstwa w skali rynku lokalnego bądź regionalnego.

Zgodnie z obowiązującymi wymaganiami programowymi projekt musi wiązać się z:

  • rozbudową przedsiębiorstwa,
  • wprowadzeniem nowego produktu, usługi lub zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego.

Porównaj: Kredyt technologiczny, jako źródło dofinansowania firmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach projektu inwestycyjnego, przewiduje się również dofinansowanie kosztów utworzenia i wyposażenia nowych stanowisk pracy (włącznie z częściowym pokryciem kosztów wynagrodzenia pracowników wraz z obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie społeczne przez okres nie dłuższy niż 2 lata), bezpośrednio związanych z realizowaną inwestycją. 

Jako uzupełnienie projektu inwestycyjnego, istnieje możliwość dofinansowania organizacji lub udziału w imprezach targowo-wystawienniczych oraz misjach gospodarczych związanych z targami i wystawami za granicą.

Ponadto w ramach działania przewiduje się dofinansowanie inwestycji w zakresie ochrony środowiska, służących poprawie wskaźników i norm. Wsparcie uzyskają projekty inwestycyjne w przedsiębiorstwach z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, ochrony powietrza, gospodarki odpadami oraz realizacji przedsięwzięć służących wdrażaniu zasad zintegrowanego podejścia do zapobiegania i ograniczania (kontroli) zanieczyszczeń.

Wsparcia nie otrzymają firmy, którym minęły okresy dostosowawcze w zakresie wdrożenia i zgodności z unijnymi dyrektywami.

W jakiej wysokości dotacja?

REKLAMA

Dokumentacja programowa szczegółowo reguluje kwestię związane z wysokością dotacji, którą można otrzymać w związku z aplikowaniem o środki unijne na realizację projektu. Co do zasady maksymalna wysokość dotacji wynosić będzie 50% kosztów kwalifikowanych projektu (wartość wydatków kwalifikowalnych nie może być mniejsza niż 20 000 PLN i większa niż 8 000 000 PLN). Jednakże w przypadku mikroprzedsiębiorstw uczyniono wyjątek od tej zasady, dopuszczając możliwość zwiększenia maksymalnej wartości procentowej dotacji o 20% (z wyjątkiem prowadzących działalność gospodarczą w sektorze transportu). 

Innymi słowy, w przypadku projektu realizowanego przez małe przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów unijnych, którego wartość całkowita wynosi 122 000 złotych, z czego 100 000 złotych to wysokość kosztów kwalifikowanych projektu, dofinansowanie z funduszy unijnych wyniesie do 50% tych kosztów, czyli do 50 000 złotych. 

Polecamy serwis Zakładam firmę

Zgodnie z powyższym minimalna wartość dotacji wynosi 10 000 złotych, natomiast maksymalna jest zróżnicowana w zależności o wielkości przedsiębiorstwa tzn.:

  • dla mikroprzedsiębiorstw – 1 500 000 złotych,
  • dla małych przedsiębiorstw – 2 400 000 złotych,
  • dla średnich przedsiębiorstw – 3 999 999 złotych.

Do wydatków kwalifikowalnych w ramach tego działania, wyłącznie w przypadku przyjęcia projektu do realizacji, mogą zostać zaliczone koszty zgodne z zasadami określonymi w Krajowych Wytycznych dot. kwalifikowania wydatków w ramach Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013 oraz Szczegółowych wytycznych IZ dot. kwalifikowalności wydatków w ramach RPOWŚ.

Aktualne wersje dokumentów znajdują się na stronie internetowej: http://www.rpo-swietokrzyskie.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA