REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejna szansa dla przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Kolejna szansa dla przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim
Kolejna szansa dla przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się termin ogłoszenia konkursu do działania 1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Warto już teraz starannie się do niego przygotować, aby móc sięgnąć po unijną dotację!

Zgodnie z aktualnymi informacjami, nabór wniosków o dofinansowanie do tego działania ma się rozpocząć już 1 czerwca br. W I części artykułu przedstawione zostały podstawowe informacje na temat podmiotów, które będą mogły starać się o przyznanie unijnej dotacji wraz z katalogiem typów projektów kwalifikujących się do wsparcia. Teraz nadszedł czas, aby poznać szczegółowe wymagania dotyczące inwestycji, które zamierzamy sfinansować ze środków europejskich i oczywiście poznać wartość dotacji, które wesprze nasz budżet w realizacji inwestycji. 

REKLAMA

Wymagania dotyczące projektu

REKLAMA

Po pierwsze musimy pamiętać, że wsparcie w ramach Działania będzie kierowane przede wszystkim do przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych i będzie mieć charakter dotacji, będącej refundacją części wydatków kwalifikowanych, poniesionych w ramach realizacji projektu. Oznacza to, że przedsiębiorca najpierw będzie musiał ponieść koszty związane z realizacją przedsięwzięcia, aby następnie móc ubiegać się o ich refundację w określonej wysokości kosztów kwalifikowanych projektu.

Musimy pamiętać, że wsparcie mają szansę otrzymać tylko te projekty, które W ramach Działania będą wspierane jedynie te projekty, które mają charakter innowacyjny lub w znaczący sposób wpłyną na wzrost zatrudnienia. Realizowane projekty muszą skutkować podniesieniem konkurencyjności przedsiębiorstwa w skali rynku lokalnego bądź regionalnego.

Zgodnie z obowiązującymi wymaganiami programowymi projekt musi wiązać się z:

  • rozbudową przedsiębiorstwa,
  • wprowadzeniem nowego produktu, usługi lub zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego.

Porównaj: Kredyt technologiczny, jako źródło dofinansowania firmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach projektu inwestycyjnego, przewiduje się również dofinansowanie kosztów utworzenia i wyposażenia nowych stanowisk pracy (włącznie z częściowym pokryciem kosztów wynagrodzenia pracowników wraz z obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie społeczne przez okres nie dłuższy niż 2 lata), bezpośrednio związanych z realizowaną inwestycją. 

Jako uzupełnienie projektu inwestycyjnego, istnieje możliwość dofinansowania organizacji lub udziału w imprezach targowo-wystawienniczych oraz misjach gospodarczych związanych z targami i wystawami za granicą.

Ponadto w ramach działania przewiduje się dofinansowanie inwestycji w zakresie ochrony środowiska, służących poprawie wskaźników i norm. Wsparcie uzyskają projekty inwestycyjne w przedsiębiorstwach z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, ochrony powietrza, gospodarki odpadami oraz realizacji przedsięwzięć służących wdrażaniu zasad zintegrowanego podejścia do zapobiegania i ograniczania (kontroli) zanieczyszczeń.

Wsparcia nie otrzymają firmy, którym minęły okresy dostosowawcze w zakresie wdrożenia i zgodności z unijnymi dyrektywami.

W jakiej wysokości dotacja?

REKLAMA

Dokumentacja programowa szczegółowo reguluje kwestię związane z wysokością dotacji, którą można otrzymać w związku z aplikowaniem o środki unijne na realizację projektu. Co do zasady maksymalna wysokość dotacji wynosić będzie 50% kosztów kwalifikowanych projektu (wartość wydatków kwalifikowalnych nie może być mniejsza niż 20 000 PLN i większa niż 8 000 000 PLN). Jednakże w przypadku mikroprzedsiębiorstw uczyniono wyjątek od tej zasady, dopuszczając możliwość zwiększenia maksymalnej wartości procentowej dotacji o 20% (z wyjątkiem prowadzących działalność gospodarczą w sektorze transportu). 

Innymi słowy, w przypadku projektu realizowanego przez małe przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów unijnych, którego wartość całkowita wynosi 122 000 złotych, z czego 100 000 złotych to wysokość kosztów kwalifikowanych projektu, dofinansowanie z funduszy unijnych wyniesie do 50% tych kosztów, czyli do 50 000 złotych. 

Polecamy serwis Zakładam firmę

Zgodnie z powyższym minimalna wartość dotacji wynosi 10 000 złotych, natomiast maksymalna jest zróżnicowana w zależności o wielkości przedsiębiorstwa tzn.:

  • dla mikroprzedsiębiorstw – 1 500 000 złotych,
  • dla małych przedsiębiorstw – 2 400 000 złotych,
  • dla średnich przedsiębiorstw – 3 999 999 złotych.

Do wydatków kwalifikowalnych w ramach tego działania, wyłącznie w przypadku przyjęcia projektu do realizacji, mogą zostać zaliczone koszty zgodne z zasadami określonymi w Krajowych Wytycznych dot. kwalifikowania wydatków w ramach Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013 oraz Szczegółowych wytycznych IZ dot. kwalifikowalności wydatków w ramach RPOWŚ.

Aktualne wersje dokumentów znajdują się na stronie internetowej: http://www.rpo-swietokrzyskie.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA