REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

oecd
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

Prognozy PKB dla Polski

OECD ocenia, że w tym roku wzrost realnego PKB w Polsce wyniesie 2,9%, przy rosnących płacach realnych i polityce fiskalnej, która wspiera wzrost konsumpcji. 

REKLAMA

Po wyhamowaniu dynamiki inwestycji w 2024 r., uruchomienie nowych środków unijnych powinno skutkować silnym ożywieniem inwestycji w 2025 r. Według OECD w 2025 r. prognozowany jest wzrost PKB o 3,4%, choć perspektywy pozostają niepewne. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych pozostaje silny, chociaż wzrost konsumpcji będzie w dalszym ciągu ograniczany przez inflację i wygaszanie wsparcia z budżetu państwa. Wolniejsza niż oczekiwano konsolidacja fiskalna i większe inwestycje mogą stwarzać ryzyko wzrostu inflacji, a eskalacja wojny na Ukrainie może prowadzić do zakłóceń w gospodarce.

Inflacja w Polsce

REKLAMA

Według OECD inflacja zasadnicza spada, ale czasowo wzrośnie do 4,8% pod koniec 2024 r. w wyniku wygaśnięcia ulg na żywność i energię, następnie spadnie do 3,5% w 2025 r. Inflacja bazowa będzie prawdopodobnie stopniowo spadać dzięki odporności rynku pracy.

W ocenie OECD polityka monetarna w Polsce powinna pozostać restrykcyjna i, wobec ryzyka utrzymującej się inflacji oraz niepewności co do dalszych perspektyw, być łagodzona stosunkowo powoli. OECD uważa też, że, aby uniknąć przegrzania gospodarki i poprawić długoterminową stabilność budżetową, konieczna jest stopniowa konsolidacja budżetu w ramach strategii średnioterminowej. OECD zaleca, by ograniczyć wydatki z budżetu państwa i do końca 2025 r. całkowicie wycofać środki wsparcia w zakresie energii i lepiej ukierunkować świadczenia społeczne. Wskazuje także na konieczność uzupełniania niedoborów w umiejętnościach i szkolenia dla osób dorosłych w tym w szczególności w zakresie umiejętności cyfrowych wśród osób starszych, bezrobotnych i o niskich kwalifikacjach.

Prognozy dla świata

REKLAMA

OECD zakłada, że globalny wzrost PKB wyniesie 3,1% w 2024 r., czyli na poziomie z 2023 r., a następnie przyspieszy do 3,2% w 2025 r., dzięki silniejszemu wzrostowi realnych dochodów oraz niższym stopom procentowym. W ocenie OECD widoczne na całym świecie oznaki ożywienia gospodarczego hamowane są przez restrykcyjną politykę monetarną, za to inflacja spada w szybszym tempie niż początkowo przewidywano. OECD przewiduje, że do końca 2025 r. inflacja w większości największych gospodarek powróci do docelowego poziomu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niepewność prognoz ekonomicznych jest znacznie mniejsza niż w ostatnich latach, ale nadal występuje. Napięcia geopolityczne pozostają istotnym ryzykiem w perspektywie krótkoterminowej, zwłaszcza jeśli rozwijające się konflikty na Bliskim Wschodzie miałyby się nasilić i spowodować zakłócenia na rynku energetycznym i rynku finansowym, powodując wzrost inflacji i ograniczenie wzrostu gospodarczego. Dalszy spadek inflacji również może być wolniejszy niż oczekiwano, co może skutkować również wolniejszym obniżaniem stóp procentowych i ujawnić słabe strony sektora finansowego oraz potencjalnie doprowadzić do gwałtowniejszego spowolnienia na rynku pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA