Wniosek o dofinansowanie na wsparcie przedsiębiorczości na Mazowszu – część II
REKLAMA
REKLAMA
Poszczególne części wniosku o dofinansowanie powinny zostać wypełnione zgodnie z dokumentacją programową, konkursową, instrukcjami oraz wytycznymi. Znajomość tych dokumentów może okazać się konieczna na etapie przygotowania i wypełniania poszczególnych wierszy wniosku, uzasadnienia jego realizacji, przyjęcia odpowiednich wskaźników czy udokumentowania wydatków kwalifikowanych. W poprzedniej części artykułu opisałem elementy wniosku na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas aplikowania o unijną dotacje. W tym artykule zwrócę uwagę na pozostałe elementy, szczególnie istotne z punktu widzenia przygotowania wniosków o dofinansowanie.
REKLAMA
Zgodność z dokumentami strategicznymi oraz wpływ projektu na polityki horyzontalne
W tych częściach wniosku uzasadniamy realizację naszego projektu pod kątem regionalnym oraz wspólnotowym. Musimy udowodnić, że nasz projekt wpisuje się w cele określone w dokumentach rozwojowych szczebla regionalnego tj. Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do roku 2020, Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego itd. Nie mniej uwagi musimy poświecić na udowodnienie, że nasz projekt ma wpływ na realizację polityk horyzontalnych, w tym polityki równości szans oraz polityki zatrudnienia.
Porównaj: Jak aplikować o fundusze na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu
Wskaźniki realizacji projektu
W przypadku wskaźników produktu należy podawać je narastająco według stanu istniejącego w każdym roku rzeczowej realizacji projektu, co oznacza, że wartości w poszczególnych latach osiągają wartość docelową w ostatnim roku realizacji projektu. W przypadku wskaźnika rezultatu należy pamiętać, że jego wartość uzyskana jest tylko raz, w ostatnim roku realizacji projektu lub roku następnym.
Finanse
Ważna, jeśli nie najważniejsza część wniosku o dofinansowanie. Powinna zawierać szczegółowe informacje dotyczące ubiegania się o pomoc publiczną, w tym pomoc de mini mis jak również przedstawiać montaż finansowy projektu.
Podczas wypełniania tej części wniosku musimy pamiętać, że za koszty kwalifikowane uznawane są tylko wydatki faktycznie poniesione i udokumentowane.
Kategorie kosztów lub wydatków należy przedstawiać w sposób szczegółowy i spójny z opisem projektu. W poszczególnych rubrykach należy podać planowane wydatki i koszty w ramach projektu w rozbiciu na kwoty netto i kwoty VAT wraz ze wskazaniem stawki VAT. Podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowanym, z wyłączeniem przypadku, gdy Beneficjent nie będzie mógł odliczyć podatku VAT przy zakupach towarów i usług ze względu na brak związku ze sprzedażą opodatkowaną lub zwolnieniem z podatku VAT. Wówczas podatek będzie mógł stanowić koszt kwalifikowany (w oświadczeniu we wniosku beneficjent zaznaczył opcję „TAK”).
Polecamy: Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm
Oświadczenia beneficjenta
Do wniosku o dofinansowanie powinniśmy załączyć także oświadczenia. Wzory poszczególnych oświadczeń znajdują się zazwyczaj w dokumentacji konkursowej. W przypadku działania 1.5 powinniśmy załączyć m.in. „Oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy publicznej/pomocy de minimis na planowane przedsięwzięcie”, „Oświadczenie dotyczące przynależności do grupy przedsiębiorstw mikro, małych lub średnich”, „Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością w celu realizacji projektu”.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.