REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Firma w Unii

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niemcy - traktatowa swoboda przedsiębiorczości

Każdy obywatel państwa członkowskiego UE ma prawo prowadzić biznes na terenie Wspólnego Rynku według zasad obowiązujących w danym kraju. Równe traktowanie gwarantuje mu Traktat o swobodzie przedsiębiorczości.

Biznes w Słowenii

W zachodnich poradnikach biznesowych Słowenia opisywana jest jako symbol sukcesu w Unii Europejskiej. Jako pierwsza z dziesiątki nowych krajów przyjęła euro, pierwsza z „nowicjuszy”, przewodniczyła Unii.

Finansowanie innowacji w 2010 roku

Dotacje na inwestycje i przedsięwzięcia innowacyjne będą przyznawane już od początku 2010 r. Warto przygotować się do tych naborów, ponieważ w przyszłym roku mogą odbyć się ostatnie konkursy dla przedsiębiorców z programów na lata 2007-2013.

Swoboda świadczenia usług

Swoboda świadczenia usług transgranicznych w Unii Europejskiej dotyczy sytuacji, w której stronami danego stosunku gospodarczego są podmioty z co najmniej dwóch krajów członkowskich.

REKLAMA

Kwalifikowalalność wydatków w projektach inwestycyjnych dla firm

Kwalifikowalność wydatków dla każdego projektu szczegółowo regulują zapisy umowy zawieranej pomiędzy Instytucją Wdrażającą/Pośredniczącą II stopnia a Beneficjentem pomocy (MŚP lub dużym przedsiębiorcą).

Jak planować rozwój nowoczesnego przedsiębiorstwa - wspieranie strategii innowacyjności w firmach

Obecnie rynek wymaga od przedsiębiorców strategicznej orientacji na innowacje. Celem takiej strategii powinna być systematyczna analiza możliwości do wprowadzania ulepszeń w różnorodnych dziedzinach, a następnie przemyślane i zorganizowane realizowanie zmian.

Warunki wypłaty dofinansowania dla firm

Jeśli firma podpisze umowę o dofinansowanie zostanie zobowiązana do składania finansowo-merytorycznych sprawozdań, tzw. wniosków o płatność, na podstawie których nastąpi wypłata zaliczki bądź częściowa refundacja poniesionych wydatków kwalifkowalnych.

Handel z Włochami

Włochy pozostają od lat drugim po Niemczech największym partnerem handlowym Polski w Europie. Mimo że eksport polskich towarów do Włoch systematycznie wzrasta, nadal istnieje dysproporcja pomiędzy wolumenem ilościowo-wartościowym towarów wywożonych i przywożonych z tego kraju.

REKLAMA

Bezpłatne przygotowanie wniosków

Krajowy System Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw oferuje firmom bezpłatną pomoc w przygotowaniu i wypełnieniu wniosków o dofinansowanie z funduszy strukturalnych przeznaczonych na wsparcie innowacyjnych inwestycji.

Rozstrzyganie sporów z kontrahentem zagranicznym

Przedsiębiorcy prowadzący działalność na rynku europejskim coraz chętniej korzystają z szybkiego i taniego sposobu rozstrzygania sporów majątkowych powstałych w obrocie międzynarodowym, a w także obrocie krajowym.

Jak pozyskać środki finansowe na wdrożenie innowacji i transfer technologii w Polsce

Innowacyjność jest najistotniejszym wyznacznikiem procesów transformacji i rozwoju każdego regionu i kraju. Jej znaczenie w kształtowaniu nowoczesnej gospodarki nie znajduje w ostatnim czasie równego sobie. Można wręcz powiedzieć, że to koło napędowe nadające bieg rozwojowi i postępowi gospodarczemu.

200 dotacji na badania

Dyrektor zespołu badań i rozwoju PARP podpowiada, jakich błędów powinni się wystrzegać przedsiębiorcy, którzy w kolejnej rundzie będą się ubiegali o finansowanie prac badawczo-rozwojowych.

Wsparcie dla firm wschodniej Polski

Przedsiębiorstwa ze wschodnich, najsłabiej rozwiniętych regionów naszego kraju mogą otrzymać wsparcie na przedsięwzięcia innowacyjne oraz tworzenie klastrów i powiązań kooperacyjnych.

Biznes w Estonii

Dla Estończyków biznes jest jak pojedynek – walczą, aby wygrać – podkreślają znawcy tamtejszej kultury biznesowej. Negocjacje handlowe są trudne i wymagają sporych przygotowań.

Środki na działania typu B2B

Od 5 do 23 października 2009 r. przedsiębiorcy realizujący lub planujący współpracę biznesową opartą na rozwiązaniach elektronicznych mogą składać wnioski o wsparcie przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych związanych z rozwojem kontaktów międzybiznesowych.

Działalność gospodarcza na Cyprze

Nasza obecność w Unii Europejskiej umożliwia wykorzystanie wspólnego rynku do optymalizacji działalności gospodarczej, m.in. podatkowej.

Rola banku w finansowaniu dotacji unijnej

Banki są naturalnym partnerem w obsłudze zwiększonego strumienia środków rozwojowych płynących z Unii Europejskiej do Polski. Nadal udzielają i będą udzielać kredytów, ale ze względu na zmianę sytuacji rynkowej, czynią to w sposób znacznie bardziej ostrożny niż dotychczas.

Biznes ze Szwedami

Współpraca Polski i Szwecji, jako krajów członkowskich Unii Europejskiej, które funkcjonują w ramach Jednolitego Rynku UE, odbywa się na podstawie regulacji Traktatu Akcesyjnego.

Zmiany w procedurze odwoławczej

Przedsiębiorcy, których wnioski o środki unijne odrzucono lub, ze względu na wyczerpanie funduszy, pomocy nie przyznano, mogą odwołać się od wyników konkursów.

Zaliczki - brać czy nie?

Dotychczas o zaliczki mogły ubiegać się tylko instytucje z sektora samorządów terytorialnych oraz inne podmioty, ale nie przedsiębiorcy. Obecnie ma się to zmienić.

Pomoc na innowacje

We wrześniu ma ruszyć kolejny nabór wniosków o dofinansowanie nowych, innowacyjnych inwestycji w przedsiębiorstwach.

Mało środków unijnych

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z dotacji unijnych, powinni pospieszyć się ze składaniem wniosków, ponieważ już w przyszłym roku może zabraknąć pieniędzy na najbardziej popularne działania.

Pomoc unijna na agroturystykę

Rolnicy, którzy planują rozpocząć działalność agroturystyczną (lub rozszerzyć taką działalność), mogą otrzymać pomoc finansową w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.

Zakazane porozumienia między przedsiębiorstwami działającymi na rynku UE

Europejska polityka konkurencji ma na celu stworzenie i utrzymanie uczciwej konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami działającymi na rynku Unii Europejskiej. W tym celu reguluje ona m.in. różnego rodzaju porozumienia o charakterze gospodarczym między nimi.

Ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej wynikające z orzecznictwa ETS

Prawo Unii Europejskiej zakłada tworzenie jednolitego w obrębie państw członkowskich Unii obszaru, na którym zapewniony byłby swobodny obrót gospodarczy. Praktyka pokazuje jednak, że niekiedy konieczne jest wprowadzenie w tym zakresie ograniczeń.

Działalność gospodarcza w Finlandii

Renoma fińskich marek potwierdza, że nawet liczący zaledwie 5 mln mieszkańców kraj, jeśli mocno postawi na innowacje i budowę konkurencyjności, może liczyć się na globalnej scenie gospodarczej.

Wsparcie na zapewnienie dostępu do Internetu

Od 31 sierpnia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie budowy infrastruktury teleinformatycznej, której zadaniem będzie udostępnienie internetu firmom na obszarach, na których nie opłaca się dostarczać tej usługi na zasadach komercyjnych. Nabór potrwa do 30 października 2009 r.

Dotacje na zapewnienie ochrony własności przemysłowej

W trybie ciągłym trwa nadal nabór wniosków o dotacje na zapewnienie ochrony własności przemysłowej. Wnioski będą przyjmowane aż do wyczerpania środków przewidzianych na dofinansowanie projektów na 2009 r. albo do 30 grudnia 2009 r.

Dodatkowy konkurs na dofinansowanie e-usług

Od 13 do 31 lipca 2009 r. przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dotacje na rozwój usług elektronicznych. Kolejna tura naboru odbędzie się od 28 września do 16 października 2009 r.

Zakładanie GmbH (sp. z o.o.) i UG według niemieckich uregulowań

Jak polski przedsiębiorca może założyć w Niemczech spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH)?

Działalność gospodarcza w Rumunii

Wejście Rumunii do UE w 2007 roku podziałało jak magnes na polskich przedsiębiorców. Zaczęli szukać tam zbytu na swoje towary i otwierać firmy.

Kredyt technologiczny

Do końca czerwca 2009 r. zostanie ogłoszony nabór wniosków o dotacje na spłatę części kredytu zaciągniętego na wdrażanie nowych technologii.

Dotacje na innowacje i wzornictwo przemysłowe

Od 15 czerwca 2009 r. ma ruszyć nabór wniosków o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych oraz z zakresu wzornictwa przemysłowego.

Upoważniony przedsiębiorca (AEO) jako odrębna instytucja prawa celnego

Upoważniony przedsiębiorca (AEO) jest to przedsiębiorca posiadający siedzibę w Unii Europejskiej, który po spełnieniu przewidzianych przepisami prawa warunków i kryteriów uzyska jedno ze świadectw AEO i jako wiarygodny przedsiębiorca korzysta z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony oraz z uproszczeń przewidzianych w ramach przepisów celnych.

Biznes na Węgrzech - czy warto?

Chociaż wieści płynące z coraz bardziej dotkniętych skutkami kryzysu Węgier nie są optymistyczne, nie oznacza to, że polskie firmy nie mają już czego szukać nad Balatonem.

Dotacje na dostosowanie firm do wymogów ochrony środowiska

Do 18 maja 2009 r. przedsiębiorcy mogą składać wstępne wnioski o dotację na dostosowanie firm do wymogów ochrony środowiska.

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy zakładający działalność gospodarczą mogą liczyć nawet na 40 000 zł bezzwrotnego dofinansowania z funduszy unijnych.

Biznes po grecku

Opublikowana niedawno przez Komisję Europejską prognoza mówi, że wśród nielicznych europejskich krajów, które unikną recesji, znajdzie się również Grecja. Czy po załamaniu na tradycyjnych rynkach eksportowych polskich firm kraj ten może stać się oazą dla polskich eksporterów?

Dofinansowanie do szkoleń

Wielu przedsiębiorców w czasie obecnego kryzysu podejmuje kroki zmierzające do ograniczenia kosztów swojej działalności. Dzięki funduszom unijnym działania te nie muszą dotyczyć budżetów szkoleniowych przedsiębiorstw.

Trudniej o prefinansowanie projektów unijnych

Realizując projekty współfinansowane ze środków unijnych z puli na lata 2007-2013 przedsiębiorcy mają mniejsze możliwości pozyskania finansowania pomostowego.

Ruszają kolejne nabory wniosków w RPO

W województwach rozpoczyna się tegoroczna tura naboru wniosków o dotacje na inwestycje w przedsiębiorstwach.

Czechy dobrym miejscem na biznes

Czechy są dobrym miejscem na biznes. Niczym nie ustępują np. Niemcom, a warunki formalne przypominają Polskę.

Zaliczki na realizacje projektów unijnych

Firmy, którym przyznano dofinansowanie ze środków unijnych, mogą ubiegać się o zaliczki na realizacje projektów.

Pieniądze na innowacje dla MSP

Ruszyły tegoroczne nabory wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów małych i średnich przedsiębiorstw.

Zarządzanie projektem unijnym i związane z nim ryzyko

Efektywne wykorzystanie środków UE zależy od wielu czynników, a wśród nich - w znacznym stopniu - od doboru właściwej metody planowania i skutecznego zarządzania zasobami1. Punkt ciężkości, jeśli chodzi o osiągnięcie sukcesu założonego realizacją projektu leży na beneficjentach środków, ich przygotowaniu i motywacji w osiąganiu rezultatów.

Kapitał Ludzki - środki na zatrudnianie i szkolenie

20 stycznia br. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało harmonogram konkursów na dotacje z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w 2009 r. Przedsiębiorcy są jednym z beneficjentów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, którego celem jest wzrost poziomu zatrudnienia i umiejętności pracowników.

Co to jest pomoc de minimis

Co należy rozumieć przez pojęcie „pomoc de minimis” oraz jakie projekty mogą być w ramach tej pomocy finansowane?

Środki unijne dla firm

Krajowe i regionalne programy operacyjne to nie jedyne źródło wsparcia, o jakie mogą ubiegać się małe i średnie firmy z Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy mogą wnioskować także o środki z programów tematycznych i instrumentów finansowych Wspólnoty.

Przedsiębiorcy mogą wybrać prawo stosowane do ich zobowiązań pozaumownych

11 stycznia 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r. dotyczące prawa właściwego dla zobowiązań pozaumownych, nazywane w skrócie Rzymem II. Jego przepisy obowiązują w państwach UE bezpośrednio, bez konieczności dodatkowego wprowadzania ich do krajowych porządków prawnych. Tym samym w zakresie uregulowanym przez to rozporządzenie automatycznie przestało obowiązywać polskie prawo prywatne międzynarodowe i niektóre międzynarodowe konwencje.

Jak odzyskać dług od kontrahenta z Niemiec

Wierzyciel ma dwie drogi: może dochodzić należności na drodze sądowej w Polsce i egzekwować dług bezpośrednio w Niemczech lub tam złożyć pozew i tam egzekwować dług.

REKLAMA