REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie dla firm wschodniej Polski

Anna Wiśniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwa ze wschodnich, najsłabiej rozwiniętych regionów naszego kraju mogą otrzymać wsparcie na przedsięwzięcia innowacyjne oraz tworzenie klastrów i powiązań kooperacyjnych.

Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej dedykowany jest specjalnie dla 5 najbiedniejszych województw naszego kraju:

REKLAMA

1) lubelskiego,

2) podkarpackiego,

3) podlaskiego,

4) świętokrzyskiego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5) warmińsko-mazurskiego.

Ma przyczynić się do przyspieszenia tempa rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Większość środków PO RPW została przeznaczona na projekty indywidualne, ale część funduszy jest przydzielana w trybie konkursowym. Wsparcie z PO RPW przeznaczone jest przede wszystkim dla samorządów i innych instytucji publicznych, ale znajdują się tam także dwa działania, z których mogą korzystać przedsiębiorcy. Małe i średnie firmy są także beneficjentami projektów realizowanych przez instytucje publiczne.

Wspieranie innowacji

Komponentem PO RPW przeznaczonym m.in. dla firm jest Działanie 1.3 Wspieranie innowacji. Jego celem jest poprawa warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej poprzez rozwój i dyfuzję przedsięwzięć innowacyjnych.

REKLAMA

W ramach tego działania wspierane są projekty związane z tworzeniem i udostępnianiem przedsiębiorcom infrastruktury do prowadzenia innowacyjnej działalności gospodarczej, przyczyniające się przez to do wzrostu konkurencyjności lokalnych gospodarek. Pomoc można przeznaczyć na:

• budowę obiektów i realizację innych robót budowlanych w obiektach przeznaczonych na prowadzenie w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych oraz wyposażenie tych obiektó;,

• tworzenie infrastruktury zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach;

• przygotowanie terenów do działalności inwestycyjnej związanej z parkami i inkubatorami lub przygotowaniu terenów inwestycyjnych na potrzeby stworzenia obszarów produkcyjnych oraz stref nowoczesnych usług.

Minimalna wartość wsparcia to:

• na przygotowanie terenów inwestycyjnych - co najmniej 4 mln zł,

• na tworzenie zaplecza B+R w przedsiębiorstwach oraz przygotowanie terenów inwestycyjnych - co najmniej 12 mln zł.

Konkurs ogłaszany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Do tej pory odbyła się jedna runda aplikacyjna, która miała potrwać od początku marca do końca września 2009 r., ale w związku z bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców i innych beneficjentów skrócono termin przyjmowania wniosków. Nie ma jeszcze daty kolejnej rundy aplikacyjnej.

Tworzenie klastrów

Przedsiębiorstwa zainteresowane tworzeniem klastrów mogą ubiegać się o pomoc z Działania 1.4. Promocja i współpraca. Komponent współpraca. Jego celem jest zbudowanie stałej platformy kooperacji pomiędzy regionami Polski Wschodniej.

Ze środków komponentu wspierane są projekty, w których członkowie klastra reprezentują minimum dwa województwa Polski Wschodniej. Pomoc może być przeznaczona na:

• opracowanie strategii oraz dokumentów operacyjnych dla rozwoju klastra, w tym np. strategii współpracy czy strategii marketingowej klastra;

• promocję i pozyskiwanie nowych członków klastra, identyfikowanie nowych inicjatyw klastrowych;

• organizację spotkań tematycznych członków klastra, seminariów, konferencji promujących jego potencjał, stymulujących rozwój i powiązania międzyklastrowe, popularyzujących ideę klasteringu w Polsce Wschodniej;

• organizację zagranicznych misji branżowych;

• podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności klastra;

• organizację biura klastra;

• projektowanie, tworzenie i obsługę baz danych, portali, wortali, serwisów i stron internetowych na potrzeby rozwoju klastra, promujących rozwój klasteringu;

• opracowanie, wykonanie i dystrybucja materiałów promocyjnych i informacyjnych dotyczących klastra, rozwoju idei klasteringu w Polsce Wschodniej oraz popularyzację idei klasteringu;

• prowadzenie badań oraz tworzenie polityki rozwoju województw Polski Wschodniej opartej na klasteringu.

Minimalna wartość projektu to 2 mln zł.

O wsparcie mogą się ubiegać podmioty pełniące rolę „koordynatora klastra”, w m.in.:

1) spółki akcyjne,

2) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

3) organizacje przedsiębiorców.

Podobnie jak w przypadku wsparcia na innowacje, instytucją pośredniczącą dla działania jest PARP.

Wsparcie finansowe dla MSP

REKLAMA

Ze środków Działania 1.2. Wsparcie powstawania i dokapitalizowanie instrumentów inżynierii finansowej wspierane są m.in. projekty polegające na zakładaniu i powiększaniu funduszy kapitału podwyższonego ryzyka. Wsparcie z tego działania w wysokości 98 mln zł uzyskał już Bank Gospodarstwa Krajowego na projekt „Reporęczenia szansą na zwiększenie finansowania zewnętrznego MSP. Instrumenty wsparcia funduszy poręczeniowych w Polsce Wschodniej”. Będzie on realizowany od września 2009 r. do końca 2015 r.

Do końca roku ma być zorganizowany i rozstrzygnięty konkurs dla funduszy poręczeniowych z Polski Wschodniej na reporęczenie zobowiązań funduszy. Zwiększy to wiarygodność finansową mikro, małych i średnich przedsiębiorstw otrzymujących poręczenia z tych funduszy, a także zwiększy możliwości udzielania poręczeń dla kolejnych przedsiębiorstw.

Anna Wiśniewska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA