REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kapitał Ludzki - środki na zatrudnianie i szkolenie

Wioletta Kępka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

20 stycznia br. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało harmonogram konkursów na dotacje z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w 2009 r. Przedsiębiorcy są jednym z beneficjentów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, którego celem jest wzrost poziomu zatrudnienia i umiejętności pracowników.

PO KL składa się z 10 priorytetów:

REKLAMA

I. Zatrudnienie i integracja społeczna.

II. Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących.

III. Wysoka jakość systemu oświaty.

IV. Szkolnictwo wyższe i nauka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

V. Dobre rządzenie.

VI. Rynek pracy otwarty dla wszystkich.

VII. Promocja integracji społecznej.

VIII. Regionalne kadry gospodarki.

IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach.

X. Pomoc techniczna.

Tylko niektóre z działań są skierowane bezpośrednio do właścicieli i pracowników firm z otwartego rynku. Pozostałe są dedykowane przede wszystkim administracji publicznej, instytucjom rynku pracy oraz instytucjom oświatowym, organizacjom pozarządowym, a także firmom szkoleniowym, badawczym i działającym na rynku edukacyjnym.

Przedsiębiorcy spoza tych sektorów mogą ubiegać się o dotacje z następujących priorytetów i działań:

• Priorytet 1

Działanie 3. Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej

Poddziałanie 1.3.1. Projekty na rzecz społeczności romskiej

Pomoc można otrzymać m.in. na projekty z zakresu zatrudnienia i aktywizacji społeczno- zawodowej społeczności romskiej.

Wnioski należy składać w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nie ma jeszcze terminu rozpoczęcia konkursu w 2009 r. Konkurs ma charakter ciągły, aż do wyczerpania środków przewidzianych na dany rok. Informacje o rozpoczęciu i zakończeniu naboru wniosków są publikowane na stronie ministerstwa www.mswia.gov.pl.

Poddziałanie 1.3.2. Projekty na rzecz promocji równych szans kobiet i mężczyzn oraz godzenia życia zawodowego i rodzinnego

Pomoc można otrzymać m.in. na projekty związane z:

• powrotem do pracy po przerwie wynikającej z urodzenia i wychowania dzieci,

• tworzeniem ośrodków opieki nad dziećmi w miejscu pracy oraz rozwijaniem alternatywnych form opieki na dziećmi,

REKLAMA

• upowszechnianiem i promocją alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia oraz metod organizacji pracy, uelastycznianiem czasu pracy pracownika (m.in. telepraca, praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, praca rotacyjna, podział pracy w ramach jednego stanowiska).

Wnioski należy składać w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Nie ma jeszcze terminu rozpoczęcia konkursu w 2009 r. Informacje o naborze wniosków są publikowane na stronie ministerstwa www.mpips.gov.pl.

• Priorytet IV

Działanie 4.2. Rozwój kwalifikacji kadr systemu B + R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym

W działaniu 4.2 dotacje można otrzymać m.in. na projekty dotyczące:

• podnoszenia umiejętności pracowników systemu B+R (np. kursy, szkolenia, studia podyplomowe) w zakresie zarządzania badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi oraz komercjalizacji rezultatów prac badawczych (w tym również w zakresie ochrony własności intelektualnej i przemysłowej),

• podnoszenia świadomości pracowników systemu B + R w zakresie wagi i zasad badań naukowych i prac rozwojowych dla gospodarki, a także potrzeb sektora nauki i gospodarki w tym zakresie.

Za wdrażanie działania odpowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Informacje o konkursach publikowane są na stronie www.mnisw.gov.pl.

• Priorytet VI

Działanie 6.1. Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie

Poddziałanie 6.1.1. Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy

Wsparcie można otrzymać m.in. na projekty dotyczące:

• realizacji programów aktywizacji zawodowej obejmujących jedną lub kilka z następujących form wsparcia, połączonych z możliwością zapewnienia opieki nad dziećmi lub osobami zależnymi dla osoby uczestniczącej w projekcie:

• staże lub praktyki zawodowe,

• subsydiowanie zatrudnienia,

REKLAMA

• wspierania inicjatyw na rzecz podnoszenia mobilności geograficznej (regionalnej i międzyregionalnej) osób pozostających bez zatrudnienia (w tym zwłaszcza osób zamieszkujących na obszarach wiejskich) m.in. poprzez dofinansowanie przejazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pracy oraz zwrot kosztów zakwaterowania,

• upowszechniania i promocji alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia oraz metod organizacji pracy (w tym m.in. telepraca, praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, praca rotacyjna).

Za realizację poddziałania odpowiedzialne są samorządy wojewódzkie, które wskazują instytucję przyjmującą wnioski. Informacje o konkursach pojawiają się na stronach zarówno urzędu marszałkowskiego, jak i wskazanej instytucji.

Działanie 6.2. Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia

Z działania 6.2 można otrzymać dofinansowanie m.in. na wsparcie dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą (w tym na założenie spółdzielni lub spółdzielni socjalnej). Za to działanie także odpowiadają samorządy województw, a ogłaszanie konkursów odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku Poddziałania 6.1.1.

• Priorytet VII

Za realizacje Priorytetu VII odpowiedzialne są samorządy wojewódzkie i wskazane przez nie instytucje.

Działanie7.2. Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej

Poddziałanie 7.2.1. Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym

Ze środków przeznaczonych na to poddziałanie będą finansowane m.in. staże i zatrudnienie subsydiowane osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w organizacjach pozarządowych oraz spółdzielniach socjalnych, a także promocja i wsparcie wolontariatu w zakresie integracji osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

• Priorytet VIII

Za realizację Priorytetu VIII odpowiedzialne są samorządy wojewódzkie i wskazane przez nie instytucje.

Działanie 8.1. Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie

Poddziałanie 8.1.2. Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie

Dotacje będą udzielane m.in. na:

• pomoc w tworzeniu partnerstw lokalnych z udziałem m.in. przedsiębiorstw, organizacji pracodawców, związków zawodowych, jednostek samorządu terytorialnego, urzędów pracy i innych środowisk, mających na celu opracowanie i wdrażanie strategii przewidywania i zarządzania zmianą gospodarczą na poziomie lokalnym i wojewódzkim,

• wsparcie dla pracodawców przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne w tworzeniu i realizacji programów zwolnień monitorowanych, w tym szkoleń i doradztwa zawodowego,

• podnoszenie świadomości pracowników i kadr zarządzających modernizowanych firm w zakresie możliwości i potrzeby realizacji projektów wspierających procesy zmian poprzez szkolenia i doradztwo,

• szkolenia przekwalifikowujące i usługi doradcze w zakresie wyboru nowego zawodu i zdobycia nowych umiejętności zawodowych (w tym indywidualne plany działań i pomoc w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia),

• szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców wspomagające proces zmiany profilu działalności przedsiębiorstwa.

Oczywiście przedsiębiorcy i pracownicy firm mogą brać udział w konferencjach, szkoleniach i studiach podyplomowych finansowanych z innych działań PO Kapitał Ludzki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  REKLAMA

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA