REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na innowacje i wzornictwo przemysłowe

Anna Wiśniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 15 czerwca 2009 r. ma ruszyć nabór wniosków o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych oraz z zakresu wzornictwa przemysłowego.

Według harmonogramu naboru wniosków do Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, od 15 czerwca do 15 lipca 2009 r. (albo do wyczerpania środków) Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie przyjmowała wnioski o dotację z Działania 4.2 Stymulowanie działalności B+R przedsiębiorstw oraz wsparcie w zakresie wzornictwa przemysłowego. Będzie to już II runda aplikacyjna w tym roku.

REKLAMA

Beneficjentami działania są przedsiębiorcy, zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Ze względu na duże zainteresowanie wsparciem, w wyścigu o dotacje będzie liczył się termin złożenia wniosku. Warto więc dokumenty złożyć na początku naboru. Tym bardziej, że w razie zbyt dużego zainteresowania, nabór zostanie wstrzymany. Tak się stało podczas I rundy aplikacyjnej. Nabór miał trwać od 16 lutego do 31 marca 2009 r.. Po trzech dniach, 19 lutego, ze względu na wyczerpanie środków, został wstrzymany.

W tym roku ma się odbyć jeszcze III tura aplikacyjna. Jej planowany termin to 14 września - 15 października 2009 r.

Typy wspieranych projektów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze środków Działania 4.2 można uzyskać wsparcie na 2 typy projektów:

1) dotyczące rozwoju prowadzonej już przez przedsiębiorcę działalności badawczo-rozwojowej albo takiej, którą dopiero zamierza rozpocząć.

Celem wsparcia jest zwiększenie liczby przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową, w tym przygotowania przedsiębiorców do uzyskania statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR). Ma ono także zachęcić firmy do poszerzania i rozwoju działalności badawczej poprzez dofinansowanie inwestycji niezbędnych do jej prowadzenia, tj. zarówno inwestycji infrastrukturalnych związanych np. z budynkiem, w którym będzie prowadzona działalność badawczo-rozwojowa, jak również samego sprzętu wykorzystywanego w działalności badawczej, a także potrzebnych działań doradczych czy szkoleniowych.

By móc otrzymać dotację, przedsiębiorca musi wcześniej prowadzić działalność B+R lub w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku ponosić wydatki w zakresie B+R.

2) dotyczące wdrażania projektów w zakresie wzornictwa przemysłowego.

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na działania doradcze oraz szkoleniowe dotyczące opracowania wzoru, a także inwestycje związane z uruchomieniem produkcji według nowo opracowanego wzoru. Projekt musi zakończyć się wdrożeniem wzoru do produkcji.

W ramach projektu przedsiębiorca musi skorzystać z usług doradczych w zakresie wzornictwa lub dysponować wykwalifikowaną kadrą specjalistów w tej dziedzinie. Wsparcie projektów w zakresie wzornictwa przemysłowego może być udzielone pod warunkiem, że projekt jest opłacalny.

Na wsparcie mogą przede wszystkim liczyć projekty, które:

REKLAMA

1) w przypadku B+R - dotyczą wyposażenia przedsiębiorstwa w aktywa materialne oraz wartości niematerialne i prawne niezbędne do rozwoju działalności B+R, zakładają uzyskanie przez przedsiębiorcę statusu centrum badawczo-rozwojowego oraz przewidują współpracę z jednostką naukową, a w wyniku realizacji projektu nastąpi wzrost zatrudnienia personelu badawczego,

2) w przypadku wzornictwa przemysłowego - dotyczą opracowania nowego wzoru przemysłowego lub użytkowego zakończonego wdrożeniem do produkcji, przy czym stworzony wzór zostanie zgłoszony do ochrony własności przemysłowej.

Wysokość pomocy

Maksymalna wysokość pomocy dla beneficjenta realizującego projekt związany ze zwiększeniem potencjału badawczo-rozwojowego firmy wynosi:

● na część inwestycyjną projektu - 1,4 mln zł,

● na część szkoleniową - 100 tys. zł,

● na część doradczą - 100 tys. zł.

Natomiast maksymalna wysokość pomocy dla beneficjenta realizującego projekt w zakresie wzornictwa przemysłowego wynosi:

● na część inwestycyjną projektu - 21 mln zł,

● na część szkoleniową - 1 mln zł,

● na część doradczą - 600 tys. zł.

Poziom wsparcia może sięgnąć w zależności od regionu od 30 do 70% (zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2007-2013).

Dokumentacja

Wniosek w wersji papierowej i elektronicznej wraz z biznesplanem należy złożyć osobiście albo za pośrednictwem poczty lub kuriera na adres Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Na kopercie z dokumentacją należy dopisać „Wniosek o dofinansowanie projektu Działanie 4.2 PO IG”. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi po ok. 4 miesiącach od dnia zakończenia naboru.

Anna Wiśniewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA