| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Dotacje na innowacje i wzornictwo przemysłowe

Dotacje na innowacje i wzornictwo przemysłowe

Od 15 czerwca 2009 r. ma ruszyć nabór wniosków o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych oraz z zakresu wzornictwa przemysłowego.

Według harmonogramu naboru wniosków do Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, od 15 czerwca do 15 lipca 2009 r. (albo do wyczerpania środków) Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie przyjmowała wnioski o dotację z Działania 4.2 Stymulowanie działalności B+R przedsiębiorstw oraz wsparcie w zakresie wzornictwa przemysłowego. Będzie to już II runda aplikacyjna w tym roku.

Beneficjentami działania są przedsiębiorcy, zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Ze względu na duże zainteresowanie wsparciem, w wyścigu o dotacje będzie liczył się termin złożenia wniosku. Warto więc dokumenty złożyć na początku naboru. Tym bardziej, że w razie zbyt dużego zainteresowania, nabór zostanie wstrzymany. Tak się stało podczas I rundy aplikacyjnej. Nabór miał trwać od 16 lutego do 31 marca 2009 r.. Po trzech dniach, 19 lutego, ze względu na wyczerpanie środków, został wstrzymany.

W tym roku ma się odbyć jeszcze III tura aplikacyjna. Jej planowany termin to 14 września - 15 października 2009 r.

Ze środków Działania 4.2 można uzyskać wsparcie na 2 typy projektów:

1) dotyczące rozwoju prowadzonej już przez przedsiębiorcę działalności badawczo-rozwojowej albo takiej, którą dopiero zamierza rozpocząć.

Celem wsparcia jest zwiększenie liczby przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową, w tym przygotowania przedsiębiorców do uzyskania statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR). Ma ono także zachęcić firmy do poszerzania i rozwoju działalności badawczej poprzez dofinansowanie inwestycji niezbędnych do jej prowadzenia, tj. zarówno inwestycji infrastrukturalnych związanych np. z budynkiem, w którym będzie prowadzona działalność badawczo-rozwojowa, jak również samego sprzętu wykorzystywanego w działalności badawczej, a także potrzebnych działań doradczych czy szkoleniowych.

By móc otrzymać dotację, przedsiębiorca musi wcześniej prowadzić działalność B+R lub w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku ponosić wydatki w zakresie B+R.

2) dotyczące wdrażania projektów w zakresie wzornictwa przemysłowego.

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na działania doradcze oraz szkoleniowe dotyczące opracowania wzoru, a także inwestycje związane z uruchomieniem produkcji według nowo opracowanego wzoru. Projekt musi zakończyć się wdrożeniem wzoru do produkcji.

W ramach projektu przedsiębiorca musi skorzystać z usług doradczych w zakresie wzornictwa lub dysponować wykwalifikowaną kadrą specjalistów w tej dziedzinie. Wsparcie projektów w zakresie wzornictwa przemysłowego może być udzielone pod warunkiem, że projekt jest opłacalny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK