reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Finansowanie innowacji w 2010 roku

Finansowanie innowacji w 2010 roku

Dotacje na inwestycje i przedsięwzięcia innowacyjne będą przyznawane już od początku 2010 r. Warto przygotować się do tych naborów, ponieważ w przyszłym roku mogą odbyć się ostatnie konkursy dla przedsiębiorców z programów na lata 2007-2013.


W 2009 r. tylko z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przedsiębiorcy otrzymali prawie 4 mld zł. Do tego doszły środki z programów i pomocy krajowej. Większość była przeznaczona na rozwijanie innowacyjności firm.

W przyszłym roku najprawdopodobniej pomoc dla firm na innowacje nie będzie aż tak duża, ale przedsiębiorcy nadal mogą liczyć na znaczące wsparcie. Jeżeli zainteresowanie dotacjami utrzyma się na podobnym poziomie jak w 2009 r., może to być ostatni rok przyznawania pieniędzy w części albo w większości programów.

W 2010 r. mikro i mali przedsiębiorcy będą mogą ubiegać się m.in. o wsparcie na rozwój innowacji ze środków finansowanych przez polski budżet programu „Bon na innowacje”. Dofinansowanie można uzyskać m.in. na zakup usług od jednostki naukowej, której celem jest wdrożenie lub rozwój innowacyjnego produktu lub technologii. Wysokość pomocy może sięgnąć nawet 15 tys. zł na jednego przedsiębiorcę. Za realizację programu odpowiedzialny jest PARP.

Z krajowych pieniędzy finansowany jest także program „Pożyczka na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym”. Jego beneficjentami są mikro, małe i średnie firmy. Wsparcie przeznaczone jest na:

• zakup i wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych;

• zakup licencji krajowych lub zagranicznych dotyczących nabycia uprawnień do wykorzystywania rozwiązań naukowych i technicznych oraz doświadczeń produkcyjnych, zakup i montaż maszyn i urządzeń;

• budowę, rozbudowę lub modernizację budynków lub instalacji niezbędnych do wprowadzenia rozwiązania innowacyjnego;

• zakup usług doradczych w zakresie planowania inwestycyjnego i wdrażania innowacji lub nowych technologii.

Wysokość pożyczki nie może przekroczyć 75% wydatków kwalifikowanych oraz 2 mln zł.

Pożyczki w imieniu budżetu państwa przyznaje PARP.

Pożyczka ma atrakcyjne oprocentowanie, a przedsiębiorca może podczas realizacji inwestycji dodatkowo skorzystać z karencji w spłacie kapitału i odsetek. Karencja nie może trwać dłużej niż 2 lata. Pożyczka udzielana jest nawet na 10 lat. Wnioski o jej udzielenie przyjmowane są na bieżąco i należy je składać w siedzibie PARP.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w 2010 r. odbędzie się prawie 40 konkursów o dotację z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, podczas których rozdysponowanych zostanie ok. 5,5 mld zł. Znacząca część tych środków jest przeznaczona na innowacyjne przedsięwzięcia małych i średnich firm. Pierwsze nabory mogą odbyć się już na początku lutego.

Przedsiębiorcy planujący realizację innowacyjnych projektów inwestycyjnych składających się z części badawczej (badań przemysłowych lub prac rozwojowych) oraz części wdrożeniowej (wdrożenia wyników badań w postaci np. nowego produktu lub usługi) będą mogli skorzystać ze wsparcia działania 1.4 - 4.1 Wsparcie projektów badawczych i celowych na rzecz przedsiębiorstw oraz wdrożeń prac B+R w przedsiębiorstwach. Przy czym wsparcie nie może przekroczyć 7,5 mln euro na badania i 20 mln euro na wdrożenie. Nabory wniosków ogłaszane są na stronie internetowej PARP, natomiast wnioski przyjmują Regionalne Instytucje Finansujące (lista na stronie www.parp.gov.pl).

Firmy, które chcą rozwijać swoją działalność badawczo-rozwojową albo wzornictwo przemysłowe, mogą starać się o dotację z działania 4.2 Stymulowanie działalności B+R przedsiębiorstw oraz wsparcie w zakresie wzornictwa przemysłowego. Wsparcie na zwiększenie potencjału badawczo-rozwojowego może wynieść nawet:

• na część inwestycyjną: 1,4 mln zł;

• na część szkoleniową: 100 tys. zł;

• na część doradczą: 100 tys. zł.

Natomiast dotacja na rozwój wzornictwa może sięgnąć:

• na część inwestycyjną: 21 mln zł;

• na część szkoleniową: 1 mln zł;

• na część doradczą: 600 tys. zł.

Za udzielanie dotacji z działania 4.2 odpowiedzialna jest znowu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a ogłoszenia o konkursach ukazują się na stronie Agencji.

Kolejnym źródłem finansowania innowacji jest działanie 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Pomoc jest przeznaczona na inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym, a m.in. zakup lub wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych w produkcji i usługach, stosowanych na świecie nie dłużej niż 3 lata, bądź technologii, która jest stosowana dłużej niż 3 lata pod warunkiem, że stopień rozprzestrzenienia tej technologii na świecie w danej branży nie przekracza 15%. Wsparcia udziela PARP.

Dotacje na zgłoszenie i ochronę wynalazku, wzoru użytkowego lub przemysłowego można uzyskać z działania 5.4.1 Zarządzanie własnością intelektualną. Pomocy na ten cel udziela też PARP i nie może być niższa niż 2 tys. zł i wyższa niż 40 tys. zł.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama