REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie innowacji w 2010 roku

Anna Wiśniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dotacje na inwestycje i przedsięwzięcia innowacyjne będą przyznawane już od początku 2010 r. Warto przygotować się do tych naborów, ponieważ w przyszłym roku mogą odbyć się ostatnie konkursy dla przedsiębiorców z programów na lata 2007-2013.

W 2009 r. tylko z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przedsiębiorcy otrzymali prawie 4 mld zł. Do tego doszły środki z programów i pomocy krajowej. Większość była przeznaczona na rozwijanie innowacyjności firm.

REKLAMA

W przyszłym roku najprawdopodobniej pomoc dla firm na innowacje nie będzie aż tak duża, ale przedsiębiorcy nadal mogą liczyć na znaczące wsparcie. Jeżeli zainteresowanie dotacjami utrzyma się na podobnym poziomie jak w 2009 r., może to być ostatni rok przyznawania pieniędzy w części albo w większości programów.

Pomoc ze środków krajowych

REKLAMA

W 2010 r. mikro i mali przedsiębiorcy będą mogą ubiegać się m.in. o wsparcie na rozwój innowacji ze środków finansowanych przez polski budżet programu „Bon na innowacje”. Dofinansowanie można uzyskać m.in. na zakup usług od jednostki naukowej, której celem jest wdrożenie lub rozwój innowacyjnego produktu lub technologii. Wysokość pomocy może sięgnąć nawet 15 tys. zł na jednego przedsiębiorcę. Za realizację programu odpowiedzialny jest PARP.

Z krajowych pieniędzy finansowany jest także program „Pożyczka na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym”. Jego beneficjentami są mikro, małe i średnie firmy. Wsparcie przeznaczone jest na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zakup i wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych;

• zakup licencji krajowych lub zagranicznych dotyczących nabycia uprawnień do wykorzystywania rozwiązań naukowych i technicznych oraz doświadczeń produkcyjnych, zakup i montaż maszyn i urządzeń;

• budowę, rozbudowę lub modernizację budynków lub instalacji niezbędnych do wprowadzenia rozwiązania innowacyjnego;

• zakup usług doradczych w zakresie planowania inwestycyjnego i wdrażania innowacji lub nowych technologii.

Wysokość pożyczki nie może przekroczyć 75% wydatków kwalifikowanych oraz 2 mln zł.

Pożyczki w imieniu budżetu państwa przyznaje PARP.

Pożyczka ma atrakcyjne oprocentowanie, a przedsiębiorca może podczas realizacji inwestycji dodatkowo skorzystać z karencji w spłacie kapitału i odsetek. Karencja nie może trwać dłużej niż 2 lata. Pożyczka udzielana jest nawet na 10 lat. Wnioski o jej udzielenie przyjmowane są na bieżąco i należy je składać w siedzibie PARP.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka

REKLAMA

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w 2010 r. odbędzie się prawie 40 konkursów o dotację z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, podczas których rozdysponowanych zostanie ok. 5,5 mld zł. Znacząca część tych środków jest przeznaczona na innowacyjne przedsięwzięcia małych i średnich firm. Pierwsze nabory mogą odbyć się już na początku lutego.

Przedsiębiorcy planujący realizację innowacyjnych projektów inwestycyjnych składających się z części badawczej (badań przemysłowych lub prac rozwojowych) oraz części wdrożeniowej (wdrożenia wyników badań w postaci np. nowego produktu lub usługi) będą mogli skorzystać ze wsparcia działania 1.4 - 4.1 Wsparcie projektów badawczych i celowych na rzecz przedsiębiorstw oraz wdrożeń prac B+R w przedsiębiorstwach. Przy czym wsparcie nie może przekroczyć 7,5 mln euro na badania i 20 mln euro na wdrożenie. Nabory wniosków ogłaszane są na stronie internetowej PARP, natomiast wnioski przyjmują Regionalne Instytucje Finansujące (lista na stronie www.parp.gov.pl).

Firmy, które chcą rozwijać swoją działalność badawczo-rozwojową albo wzornictwo przemysłowe, mogą starać się o dotację z działania 4.2 Stymulowanie działalności B+R przedsiębiorstw oraz wsparcie w zakresie wzornictwa przemysłowego. Wsparcie na zwiększenie potencjału badawczo-rozwojowego może wynieść nawet:

• na część inwestycyjną: 1,4 mln zł;

• na część szkoleniową: 100 tys. zł;

• na część doradczą: 100 tys. zł.

Natomiast dotacja na rozwój wzornictwa może sięgnąć:

• na część inwestycyjną: 21 mln zł;

• na część szkoleniową: 1 mln zł;

• na część doradczą: 600 tys. zł.

Za udzielanie dotacji z działania 4.2 odpowiedzialna jest znowu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a ogłoszenia o konkursach ukazują się na stronie Agencji.

Kolejnym źródłem finansowania innowacji jest działanie 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Pomoc jest przeznaczona na inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym, a m.in. zakup lub wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych w produkcji i usługach, stosowanych na świecie nie dłużej niż 3 lata, bądź technologii, która jest stosowana dłużej niż 3 lata pod warunkiem, że stopień rozprzestrzenienia tej technologii na świecie w danej branży nie przekracza 15%. Wsparcia udziela PARP.

Dotacje na zgłoszenie i ochronę wynalazku, wzoru użytkowego lub przemysłowego można uzyskać z działania 5.4.1 Zarządzanie własnością intelektualną. Pomocy na ten cel udziela też PARP i nie może być niższa niż 2 tys. zł i wyższa niż 40 tys. zł.

 

Środki na rozwój świadczenia usług drogą elektroniczną lub wytworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług mali i średni przedsiębiorcy będą mogli uzyskać z działania 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej. Może być ona przeznaczona na:

• zakup usług informatycznych, technicznych, doradczych lub pomocniczych związanych z e-usługą oraz wytworzeniem produktów cyfrowych;

• zakup analiz przygotowawczych, wynagrodzenia osób zaangażowanych w realizację projektu;

• nabycie wartości materialnych i prawnych, zakup nowych środków trwałych;

• promocję i szkolenia.

Za realizację tego działania ponownie odpowiada PARP.

Z działania 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B, małe i średnie firmy mogą finansować przedsięwzięcia prowadzące do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej. Dofinansowane mogą być m.in.:

1) nabycie wartości materialnych i prawnych;

2) zakup nowych środków trwałych;

3) raty spłat wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych;

4) zakup analiz przygotowawczych;

5) wynagrodzenia wraz z pozapłacowymi kosztami pracy osób zaangażowanych w realizację projektu;

6) działania informacyjne;

7) szkolenia specjalistyczne.

Tu, podobnie jak wyżej, za realizację odpowiada PARP.

Wsparcie z Ministerstwa Gospodarki

Za część działań programu Innowacyjna Gospodarka odpowiedzialne jest Ministerstwo Gospodarki. Należą do nich m.in. 2 działania związane z rozwojem innowacji. Są to:

1) działanie 4.5.1 Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym;

2) działanie 4.5.2 Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych.

Z obu działań mogą skorzystać mali i średni przedsiębiorcy. Przy czym różnica między działaniami, za które odpowiedzialne jest Ministerstwo, a opisanymi wcześniej jest taka, że w przypadku działań 4.5.1 i 4.5.2 trzeba rywalizować o środki z dużymi przedsiębiorcami. Poprzednie dotacje przeznaczone są wyłącznie dla małych i średnich. Ponadto należy spełnić także wyśrubowane wymagania dotyczące m.in. wartości projektu, tworzonych miejsc pracy itd.

Pomoc z Banku Gospodarstwa Krajowego

W realizację Innowacyjnej Gospodarki zaangażowany jest także bank Gospodarstwa Krajowego, który udziela małym i średnim przedsiębiorcom pomocy z działania 4.3 Kredyt technologiczny. Pomoc może być przyznana na:

• zakup, na warunkach rynkowych, nowych lub używanych środków trwałych;

• najem, dzierżawę lub leasing środków trwałych;

• rozbudowę istniejących budowli, budynków, maszyn i urządzeń;

• instalację i uruchomienie maszyn i urządzeń;

• zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych.

Wsparcie z działania 4.3 w postaci premii technologicznej stanowi spłatę części kapitału kredytu technologicznego, którego wcześniej udzielił bank kredytujący. Kredyt może stanowić do 75% wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej.

Anna Wiśniewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA