Kategorie

Finansowanie innowacji w 2010 roku

Anna Wiśniewska
inforCMS
Dotacje na inwestycje i przedsięwzięcia innowacyjne będą przyznawane już od początku 2010 r. Warto przygotować się do tych naborów, ponieważ w przyszłym roku mogą odbyć się ostatnie konkursy dla przedsiębiorców z programów na lata 2007-2013.

W 2009 r. tylko z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przedsiębiorcy otrzymali prawie 4 mld zł. Do tego doszły środki z programów i pomocy krajowej. Większość była przeznaczona na rozwijanie innowacyjności firm.

W przyszłym roku najprawdopodobniej pomoc dla firm na innowacje nie będzie aż tak duża, ale przedsiębiorcy nadal mogą liczyć na znaczące wsparcie. Jeżeli zainteresowanie dotacjami utrzyma się na podobnym poziomie jak w 2009 r., może to być ostatni rok przyznawania pieniędzy w części albo w większości programów.

Pomoc ze środków krajowych

Reklama

W 2010 r. mikro i mali przedsiębiorcy będą mogą ubiegać się m.in. o wsparcie na rozwój innowacji ze środków finansowanych przez polski budżet programu „Bon na innowacje”. Dofinansowanie można uzyskać m.in. na zakup usług od jednostki naukowej, której celem jest wdrożenie lub rozwój innowacyjnego produktu lub technologii. Wysokość pomocy może sięgnąć nawet 15 tys. zł na jednego przedsiębiorcę. Za realizację programu odpowiedzialny jest PARP.

Z krajowych pieniędzy finansowany jest także program „Pożyczka na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym”. Jego beneficjentami są mikro, małe i średnie firmy. Wsparcie przeznaczone jest na:

• zakup i wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych;

• zakup licencji krajowych lub zagranicznych dotyczących nabycia uprawnień do wykorzystywania rozwiązań naukowych i technicznych oraz doświadczeń produkcyjnych, zakup i montaż maszyn i urządzeń;

• budowę, rozbudowę lub modernizację budynków lub instalacji niezbędnych do wprowadzenia rozwiązania innowacyjnego;

• zakup usług doradczych w zakresie planowania inwestycyjnego i wdrażania innowacji lub nowych technologii.

Wysokość pożyczki nie może przekroczyć 75% wydatków kwalifikowanych oraz 2 mln zł.

Pożyczki w imieniu budżetu państwa przyznaje PARP.

Pożyczka ma atrakcyjne oprocentowanie, a przedsiębiorca może podczas realizacji inwestycji dodatkowo skorzystać z karencji w spłacie kapitału i odsetek. Karencja nie może trwać dłużej niż 2 lata. Pożyczka udzielana jest nawet na 10 lat. Wnioski o jej udzielenie przyjmowane są na bieżąco i należy je składać w siedzibie PARP.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka

Reklama

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w 2010 r. odbędzie się prawie 40 konkursów o dotację z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, podczas których rozdysponowanych zostanie ok. 5,5 mld zł. Znacząca część tych środków jest przeznaczona na innowacyjne przedsięwzięcia małych i średnich firm. Pierwsze nabory mogą odbyć się już na początku lutego.

Przedsiębiorcy planujący realizację innowacyjnych projektów inwestycyjnych składających się z części badawczej (badań przemysłowych lub prac rozwojowych) oraz części wdrożeniowej (wdrożenia wyników badań w postaci np. nowego produktu lub usługi) będą mogli skorzystać ze wsparcia działania 1.4 - 4.1 Wsparcie projektów badawczych i celowych na rzecz przedsiębiorstw oraz wdrożeń prac B+R w przedsiębiorstwach. Przy czym wsparcie nie może przekroczyć 7,5 mln euro na badania i 20 mln euro na wdrożenie. Nabory wniosków ogłaszane są na stronie internetowej PARP, natomiast wnioski przyjmują Regionalne Instytucje Finansujące (lista na stronie www.parp.gov.pl).

Firmy, które chcą rozwijać swoją działalność badawczo-rozwojową albo wzornictwo przemysłowe, mogą starać się o dotację z działania 4.2 Stymulowanie działalności B+R przedsiębiorstw oraz wsparcie w zakresie wzornictwa przemysłowego. Wsparcie na zwiększenie potencjału badawczo-rozwojowego może wynieść nawet:

• na część inwestycyjną: 1,4 mln zł;

• na część szkoleniową: 100 tys. zł;

• na część doradczą: 100 tys. zł.

Natomiast dotacja na rozwój wzornictwa może sięgnąć:

• na część inwestycyjną: 21 mln zł;

• na część szkoleniową: 1 mln zł;

• na część doradczą: 600 tys. zł.

Za udzielanie dotacji z działania 4.2 odpowiedzialna jest znowu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a ogłoszenia o konkursach ukazują się na stronie Agencji.

Kolejnym źródłem finansowania innowacji jest działanie 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Pomoc jest przeznaczona na inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym, a m.in. zakup lub wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych w produkcji i usługach, stosowanych na świecie nie dłużej niż 3 lata, bądź technologii, która jest stosowana dłużej niż 3 lata pod warunkiem, że stopień rozprzestrzenienia tej technologii na świecie w danej branży nie przekracza 15%. Wsparcia udziela PARP.

Dotacje na zgłoszenie i ochronę wynalazku, wzoru użytkowego lub przemysłowego można uzyskać z działania 5.4.1 Zarządzanie własnością intelektualną. Pomocy na ten cel udziela też PARP i nie może być niższa niż 2 tys. zł i wyższa niż 40 tys. zł.

 

Środki na rozwój świadczenia usług drogą elektroniczną lub wytworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług mali i średni przedsiębiorcy będą mogli uzyskać z działania 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej. Może być ona przeznaczona na:

• zakup usług informatycznych, technicznych, doradczych lub pomocniczych związanych z e-usługą oraz wytworzeniem produktów cyfrowych;

• zakup analiz przygotowawczych, wynagrodzenia osób zaangażowanych w realizację projektu;

• nabycie wartości materialnych i prawnych, zakup nowych środków trwałych;

• promocję i szkolenia.

Za realizację tego działania ponownie odpowiada PARP.

Z działania 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B, małe i średnie firmy mogą finansować przedsięwzięcia prowadzące do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej. Dofinansowane mogą być m.in.:

1) nabycie wartości materialnych i prawnych;

2) zakup nowych środków trwałych;

3) raty spłat wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych;

4) zakup analiz przygotowawczych;

5) wynagrodzenia wraz z pozapłacowymi kosztami pracy osób zaangażowanych w realizację projektu;

6) działania informacyjne;

7) szkolenia specjalistyczne.

Tu, podobnie jak wyżej, za realizację odpowiada PARP.

Wsparcie z Ministerstwa Gospodarki

Za część działań programu Innowacyjna Gospodarka odpowiedzialne jest Ministerstwo Gospodarki. Należą do nich m.in. 2 działania związane z rozwojem innowacji. Są to:

1) działanie 4.5.1 Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym;

2) działanie 4.5.2 Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych.

Z obu działań mogą skorzystać mali i średni przedsiębiorcy. Przy czym różnica między działaniami, za które odpowiedzialne jest Ministerstwo, a opisanymi wcześniej jest taka, że w przypadku działań 4.5.1 i 4.5.2 trzeba rywalizować o środki z dużymi przedsiębiorcami. Poprzednie dotacje przeznaczone są wyłącznie dla małych i średnich. Ponadto należy spełnić także wyśrubowane wymagania dotyczące m.in. wartości projektu, tworzonych miejsc pracy itd.

Pomoc z Banku Gospodarstwa Krajowego

W realizację Innowacyjnej Gospodarki zaangażowany jest także bank Gospodarstwa Krajowego, który udziela małym i średnim przedsiębiorcom pomocy z działania 4.3 Kredyt technologiczny. Pomoc może być przyznana na:

• zakup, na warunkach rynkowych, nowych lub używanych środków trwałych;

• najem, dzierżawę lub leasing środków trwałych;

• rozbudowę istniejących budowli, budynków, maszyn i urządzeń;

• instalację i uruchomienie maszyn i urządzeń;

• zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych.

Wsparcie z działania 4.3 w postaci premii technologicznej stanowi spłatę części kapitału kredytu technologicznego, którego wcześniej udzielił bank kredytujący. Kredyt może stanowić do 75% wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej.

Anna Wiśniewska

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.