REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na dostosowanie firm do wymogów ochrony środowiska

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do 18 maja 2009 r. przedsiębiorcy mogą składać wstępne wnioski o dotację na dostosowanie firm do wymogów ochrony środowiska.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił II rundę naboru wstępnych wniosków o dofinansowanie projektów ze środków IV Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - „Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska”.

REKLAMA

Dotacje będą udzielane w ramach następujących Działań:

Działanie 4.2. Racjonalizacja gospodarki zasobami i odpadami w przedsiębiorstwach,

Działanie 4.4. Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie gospodarki wodno-ściekowej,

Działanie 4.6. Wsparcie dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów innych niż komunalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O dotacje mogą się ubiegać małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Minimalna wartość projektu, składanego przez małe i średnie firmy, nie może być niższa niż 8 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania projektów nie przekroczy 20 mln zł, przy czym środki unijne nie mogą stanowić więcej niż 30% wydatków kwalifikowanych.

Wnioski wstępne należy składać do 18 maja 2009 r., a te, które przejdą do II fazy konkursu razem z złącznikami do 20 lipca 2009 r. do godz. 15.30 w kancelarii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3A, 02-673 Warszawa.

Odpady

Celem Działania 4.2. Racjonalizacja gospodarki zasobami i odpadami w przedsiębiorstwach jest racjonalizacja gospodarki zasobami naturalnymi i odpadami, w tym zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów innych niż komunalne i zwiększenie poziomu odzysku i recyklingu tych odpadów.

Ze środków Działania 4.2 przedsiębiorcy mogą się ubiegać o pomoc na realizację m.in. przedsięwzięć polegających na:

● zastępowaniu surowców pierwotnych surowcami wtórnymi z odpadów,

● ograniczaniu ilości wytwarzanych odpadów,

● ograniczeniu energochłonności procesu produkcyjnego z wyłączeniem produkcji energii w wysokosprawnej kogeneracji,

● ograniczeniu wodochłonności procesu produkcyjnego.

Gospodarka wodno-ściekowa

Celem Działania 4.4. Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie gospodarki wodno-ściekowej jest ograniczanie ładunku zanieczyszczeń (w szczególności substancji niebezpiecznych) odprowadzanych przez przemysł do środowiska wodnego oraz zmniejszenie ilości nieoczyszczonych ścieków przemysłowych odprowadzanych do wód lub do ziemi.

Ze środków tego działania przedsiębiorcy mogą realizować m.in.:

● inwestycje mające na celu zmniejszenie zużycia wody oraz ilości substancji niebezpiecznych odprowadzanych wraz ze ściekami poprzez np. przebudowę ciągu technologicznego ograniczającą ilość produkowanych ścieków albo ładunków zanieczyszczeń odprowadzanych do zbiorników odpadowych,

● budowę lub modernizację oczyszczalni lub podczyszczalni ścieków przemysłowych.

Odzysk i unieszkodliwianie odpadów

Celem Działania 4.6. Wsparcie dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów innych niż komunalne jest zwiększenie udziału odpadów (innych niż komunalne) podlegających odzyskowi i prawidłowemu unieszkodliwianiu.

Ze środków Działania 4.6 przedsiębiorcy mogą się ubiegać o pomoc na realizację m.in.:

REKLAMA

● budowy, rozbudowy lub modernizacji instalacji do odzysku, w tym recyklingu lub unieszkodliwiania odpadów poużytkowych lub niebezpiecznych, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów, które mogą pełnić funkcje usługowe, zgodnie z krajowym i wojewódzkimi planami gospodarki odpadami, dla położonych w pobliżu jednostek gospodarczych, które nie mogą uniknąć wytwarzania podobnych typów odpadów,

● budowy, rozbudowy lub modernizacji instalacji do przekształcania odpadów w celu ułatwienia magazynowania i transportu odpadów oraz przygotowania ich do odzysku lub unieszkodliwiania,

● budowy, rozbudowy lub modernizacji instalacji do zbierania lub magazynowania odpadów, w szczególności odpadów niebezpiecznych.

Procedura konkursowa

Po zakończeniu naboru wstępnych wniosków zostaną one poddane ocenie formalnej, czyli ocenie, czy są zgodne z celem i zakresem programu oraz z przepisami o pomocy publicznej.

Przedsiębiorcy, których wnioski spełnią kryteria, dostaną pisemne zawiadomienie i zaproszenie do złożenia właściwych wniosków o dofinansowanie wraz z wymaganymi załącznikami.

Wnioski o dofinansowanie zostaną poddane ocenie formalnej (podobnie jak w przypadku wniosków wstępnych) oraz ocenie merytorycznej. Następnie zostanie opracowana lista rankingowa wniosków - dofinansowanie zostanie przyznane w kolejności zajmowanych miejsc, aż do wyczerpania puli środków.

Projekty o wartości powyżej 25 mln euro zostaną przekazane za pośrednictwem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, do Komisji Europejskiej, w celu potwierdzenia przyznania dotacji.

Wzór wniosku o dofinansowanie można pobrać ze strony http://www.generator-poiis.pl/intro/.

Anna Wiśniewska

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

REKLAMA

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

REKLAMA