Dotacje na dostosowanie firm do wymogów ochrony środowiska
REKLAMA
REKLAMA
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił II rundę naboru wstępnych wniosków o dofinansowanie projektów ze środków IV Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - „Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska”.
REKLAMA
Dotacje będą udzielane w ramach następujących Działań:
● Działanie 4.2. Racjonalizacja gospodarki zasobami i odpadami w przedsiębiorstwach,
● Działanie 4.4. Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie gospodarki wodno-ściekowej,
● Działanie 4.6. Wsparcie dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów innych niż komunalne.
O dotacje mogą się ubiegać małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Minimalna wartość projektu, składanego przez małe i średnie firmy, nie może być niższa niż 8 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania projektów nie przekroczy 20 mln zł, przy czym środki unijne nie mogą stanowić więcej niż 30% wydatków kwalifikowanych.
Wnioski wstępne należy składać do 18 maja 2009 r., a te, które przejdą do II fazy konkursu razem z złącznikami do 20 lipca 2009 r. do godz. 15.30 w kancelarii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3A, 02-673 Warszawa.
Odpady
Celem Działania 4.2. Racjonalizacja gospodarki zasobami i odpadami w przedsiębiorstwach jest racjonalizacja gospodarki zasobami naturalnymi i odpadami, w tym zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów innych niż komunalne i zwiększenie poziomu odzysku i recyklingu tych odpadów.
Ze środków Działania 4.2 przedsiębiorcy mogą się ubiegać o pomoc na realizację m.in. przedsięwzięć polegających na:
● zastępowaniu surowców pierwotnych surowcami wtórnymi z odpadów,
● ograniczaniu ilości wytwarzanych odpadów,
● ograniczeniu energochłonności procesu produkcyjnego z wyłączeniem produkcji energii w wysokosprawnej kogeneracji,
● ograniczeniu wodochłonności procesu produkcyjnego.
Gospodarka wodno-ściekowa
Celem Działania 4.4. Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie gospodarki wodno-ściekowej jest ograniczanie ładunku zanieczyszczeń (w szczególności substancji niebezpiecznych) odprowadzanych przez przemysł do środowiska wodnego oraz zmniejszenie ilości nieoczyszczonych ścieków przemysłowych odprowadzanych do wód lub do ziemi.Ze środków tego działania przedsiębiorcy mogą realizować m.in.:
● inwestycje mające na celu zmniejszenie zużycia wody oraz ilości substancji niebezpiecznych odprowadzanych wraz ze ściekami poprzez np. przebudowę ciągu technologicznego ograniczającą ilość produkowanych ścieków albo ładunków zanieczyszczeń odprowadzanych do zbiorników odpadowych,
● budowę lub modernizację oczyszczalni lub podczyszczalni ścieków przemysłowych.
Odzysk i unieszkodliwianie odpadów
Celem Działania 4.6. Wsparcie dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów innych niż komunalne jest zwiększenie udziału odpadów (innych niż komunalne) podlegających odzyskowi i prawidłowemu unieszkodliwianiu.
Ze środków Działania 4.6 przedsiębiorcy mogą się ubiegać o pomoc na realizację m.in.:
REKLAMA
● budowy, rozbudowy lub modernizacji instalacji do odzysku, w tym recyklingu lub unieszkodliwiania odpadów poużytkowych lub niebezpiecznych, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów, które mogą pełnić funkcje usługowe, zgodnie z krajowym i wojewódzkimi planami gospodarki odpadami, dla położonych w pobliżu jednostek gospodarczych, które nie mogą uniknąć wytwarzania podobnych typów odpadów,
● budowy, rozbudowy lub modernizacji instalacji do przekształcania odpadów w celu ułatwienia magazynowania i transportu odpadów oraz przygotowania ich do odzysku lub unieszkodliwiania,
● budowy, rozbudowy lub modernizacji instalacji do zbierania lub magazynowania odpadów, w szczególności odpadów niebezpiecznych.
Procedura konkursowa
Po zakończeniu naboru wstępnych wniosków zostaną one poddane ocenie formalnej, czyli ocenie, czy są zgodne z celem i zakresem programu oraz z przepisami o pomocy publicznej.
Przedsiębiorcy, których wnioski spełnią kryteria, dostaną pisemne zawiadomienie i zaproszenie do złożenia właściwych wniosków o dofinansowanie wraz z wymaganymi załącznikami.
Wnioski o dofinansowanie zostaną poddane ocenie formalnej (podobnie jak w przypadku wniosków wstępnych) oraz ocenie merytorycznej. Następnie zostanie opracowana lista rankingowa wniosków - dofinansowanie zostanie przyznane w kolejności zajmowanych miejsc, aż do wyczerpania puli środków.
Projekty o wartości powyżej 25 mln euro zostaną przekazane za pośrednictwem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, do Komisji Europejskiej, w celu potwierdzenia przyznania dotacji.
Wzór wniosku o dofinansowanie można pobrać ze strony http://www.generator-poiis.pl/intro/.
Anna Wiśniewska
REKLAMA
REKLAMA