Kategorie

Mało środków unijnych

Wisniewska Anna
inforCMS
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z dotacji unijnych, powinni pospieszyć się ze składaniem wniosków, ponieważ już w przyszłym roku może zabraknąć pieniędzy na najbardziej popularne działania.

Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, najprawdopodobniej wykorzystamy przyznane Polsce środki unijne na lata 2007-2013. A jeżeli utrzyma się tempo wydawania dotacji, może się nawet okazać, że pieniądze skończą się już za kilkanaście miesięcy.

- Obecnie zbliżamy się do pełnej prędkości, jeżeli chodzi o wydawanie środków z budżetu unijnego na lata 2007-2013 - twierdzi minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Polska zajmuje drugie miejsce (po Niemcach) pod względem wnioskowania do Komisji Europejskiej o pieniądze z budżetu 2007-2013. Jesteśmy na pierwszym miejscu pod względem wysokości środków, jakie już wydaliśmy. Polska jest także jednym spośród 12 krajów członkowskich, które złożyły do KE wnioski o płatność we wszystkich programach operacyjnych.

Najpopularniejsze programy operacyjne

Rządowy plan wydatkowania funduszy unijnych w I półroczu 2009 r. przewidywał, że beneficjenci powinni otrzymać ponad 2,8 mld zł. Okazało się, że wypłacono już ok. 4,8 mld zł.

- W sumie plan wydatkowania założony na I półrocze br. został wykonany na poziomie 190%. Dokładnie jest to 243% w programach krajowych i 97% w programach regionalnych. Jesteśmy spokojni o wykonanie prognozy w drugim półroczu i całego rocznego planu - informuje minister Bieńkowska.

Do 22 lipca 2009 r.

złożono 74,5 tys. wniosków (poprawnych pod względem formalnym) na całkowitą kwotę dofinansowania (środki krajowe i unijne) 156,6 mld zł oraz

podpisano z beneficjentami 15 518 umów o dofinansowanie o wartości 48,3 mld zł, na kwotę dofinansowania w części UE ponad 34,1 mld zł, co stanowi 11,6% alokacji na lata 2007-2013.

Reklama

Nie wszystkie programy operacyjne cieszą się taką samą popularnością. Najszybciej wydawane są pieniądze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - ponad 360% w stosunku do planu (zamierzano wydać 35 mln, a wydano 1,2 mld zł) - które miały być przekazane beneficjentom do końca 30 czerwca 2009 r. Ponad 200% wydano z puli PO Kapitał Ludzki i ponad 100% z PO Innowacyjna Gospodarka. Także w przypadku Regionalnych Programów Operacyjnych najszybciej wydawane są pieniądze na inwestycje. Oznacza to, że całą pulę na lata 2007-2013 wydamy szybciej, niż zakładaliśmy.

- Za ok. półtora roku może się okazać, że wszystkie pieniądze przewidziane w tym budżecie na konkursy zostaną rozdysponowane - przestrzega minister rozwoju regionalnego. - Dlatego zachęcam tych, którzy chcą skorzystać z unijnej pomocy, by pospieszyli się ze składaniem dokumentów.

O dużym zainteresowaniu przedsiębiorców dotacjami unijnymi świadczy m.in. to, że w niektórych konkursach nabór w 2009 r. skończył się już po kilku dniach. Tak stało się m.in. w przypadku marcowego naboru do działań 3.1 'Inicjowanie działalności innowacyjnej' programu Innowacyjna Gospodarka. Dlatego firmy zainteresowane unijną pomocą powinny śledzić harmonogramy ogłaszania konkursów i składać wnioski o wsparcie w pierwszych dniach konkursu.

Koniec programów 2004-2006

Realizacji programów unijnych na lata 2007-2013 dobrze wróży także sukces programów z lat 2004-2006.

- Wydatkowanie funduszy na lata 2004-2006 zakończyliśmy dużym sukcesem. Do 30 czerwca 2009 r. wydaliśmy 101,3% środków, czyli wszystko, co można było wydać - mówi minister. - Fundusze na lata 2004-2006 to tysiące kilometrów dróg, kanalizacji, wybudowanych i wyremontowanych budynków użyteczności publicznej, stypendia dla uczniów. W tej chwili jesteśmy w czołówce wśród nowych krajów UE, jeżeli chodzi o tempo zamykania „starych” programów.

Z programów na lata 2004-2006 wsparto m.in. 13 tys. mikroprzedsiębiorców, a ponad 400 tys. osób wróciło na rynek pracy.

Według minister Bieńkowskiej, zdobyte w latach 2004-2009 doświadczenie przekłada się na sprawne wykorzystanie puli na lata 2007-2013, dzięki czemu Polska jest jednym z liderów Unii Europejskiej.

Przedłużony nabór wniosków do programu Bon na Innowacje

Reklama

Ze względu na duże zainteresowanie programem Bon na Innowacje, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedłużyła termin składania wniosków do 15 września 2009 r. (pierwotnie miał upłynąć 15 sierpnia 2009 r.). Jednocześnie dla projektów złożonych po 15 sierpnia br. wydłużono termin zakończenia realizacji usługi dofinansowanej z pieniędzy programu i złożenia wniosku o płatność do 30 października 2009 r.

Celem programu Bon na Innowacje jest zainicjowanie kontaktów mikro lub małych przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. O dotacje mogą ubiegać się mikro i małe firmy, które w ciągu 3 lat poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie nie korzystały z usług żadnej jednostki badawczo-rozwojowej. Maksymalna wysokość pomocy to 15 tys. zł dla jednego przedsiębiorcy, a maksymalna wielkość wsparcia może sięgnąć 100% wydatków kwalifikowanych.

Anna Wisniewska

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  5 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?