reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Mało środków unijnych

Mało środków unijnych

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z dotacji unijnych, powinni pospieszyć się ze składaniem wniosków, ponieważ już w przyszłym roku może zabraknąć pieniędzy na najbardziej popularne działania.

Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, najprawdopodobniej wykorzystamy przyznane Polsce środki unijne na lata 2007-2013. A jeżeli utrzyma się tempo wydawania dotacji, może się nawet okazać, że pieniądze skończą się już za kilkanaście miesięcy.

- Obecnie zbliżamy się do pełnej prędkości, jeżeli chodzi o wydawanie środków z budżetu unijnego na lata 2007-2013 - twierdzi minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Polska zajmuje drugie miejsce (po Niemcach) pod względem wnioskowania do Komisji Europejskiej o pieniądze z budżetu 2007-2013. Jesteśmy na pierwszym miejscu pod względem wysokości środków, jakie już wydaliśmy. Polska jest także jednym spośród 12 krajów członkowskich, które złożyły do KE wnioski o płatność we wszystkich programach operacyjnych.

Rządowy plan wydatkowania funduszy unijnych w I półroczu 2009 r. przewidywał, że beneficjenci powinni otrzymać ponad 2,8 mld zł. Okazało się, że wypłacono już ok. 4,8 mld zł.

- W sumie plan wydatkowania założony na I półrocze br. został wykonany na poziomie 190%. Dokładnie jest to 243% w programach krajowych i 97% w programach regionalnych. Jesteśmy spokojni o wykonanie prognozy w drugim półroczu i całego rocznego planu - informuje minister Bieńkowska.

Do 22 lipca 2009 r.

złożono 74,5 tys. wniosków (poprawnych pod względem formalnym) na całkowitą kwotę dofinansowania (środki krajowe i unijne) 156,6 mld zł oraz

podpisano z beneficjentami 15 518 umów o dofinansowanie o wartości 48,3 mld zł, na kwotę dofinansowania w części UE ponad 34,1 mld zł, co stanowi 11,6% alokacji na lata 2007-2013.

Nie wszystkie programy operacyjne cieszą się taką samą popularnością. Najszybciej wydawane są pieniądze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - ponad 360% w stosunku do planu (zamierzano wydać 35 mln, a wydano 1,2 mld zł) - które miały być przekazane beneficjentom do końca 30 czerwca 2009 r. Ponad 200% wydano z puli PO Kapitał Ludzki i ponad 100% z PO Innowacyjna Gospodarka. Także w przypadku Regionalnych Programów Operacyjnych najszybciej wydawane są pieniądze na inwestycje. Oznacza to, że całą pulę na lata 2007-2013 wydamy szybciej, niż zakładaliśmy.

- Za ok. półtora roku może się okazać, że wszystkie pieniądze przewidziane w tym budżecie na konkursy zostaną rozdysponowane - przestrzega minister rozwoju regionalnego. - Dlatego zachęcam tych, którzy chcą skorzystać z unijnej pomocy, by pospieszyli się ze składaniem dokumentów.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama