REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mało środków unijnych

Wisniewska Anna
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z dotacji unijnych, powinni pospieszyć się ze składaniem wniosków, ponieważ już w przyszłym roku może zabraknąć pieniędzy na najbardziej popularne działania.

Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, najprawdopodobniej wykorzystamy przyznane Polsce środki unijne na lata 2007-2013. A jeżeli utrzyma się tempo wydawania dotacji, może się nawet okazać, że pieniądze skończą się już za kilkanaście miesięcy.

REKLAMA

- Obecnie zbliżamy się do pełnej prędkości, jeżeli chodzi o wydawanie środków z budżetu unijnego na lata 2007-2013 - twierdzi minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Polska zajmuje drugie miejsce (po Niemcach) pod względem wnioskowania do Komisji Europejskiej o pieniądze z budżetu 2007-2013. Jesteśmy na pierwszym miejscu pod względem wysokości środków, jakie już wydaliśmy. Polska jest także jednym spośród 12 krajów członkowskich, które złożyły do KE wnioski o płatność we wszystkich programach operacyjnych.

Najpopularniejsze programy operacyjne

Rządowy plan wydatkowania funduszy unijnych w I półroczu 2009 r. przewidywał, że beneficjenci powinni otrzymać ponad 2,8 mld zł. Okazało się, że wypłacono już ok. 4,8 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W sumie plan wydatkowania założony na I półrocze br. został wykonany na poziomie 190%. Dokładnie jest to 243% w programach krajowych i 97% w programach regionalnych. Jesteśmy spokojni o wykonanie prognozy w drugim półroczu i całego rocznego planu - informuje minister Bieńkowska.

Do 22 lipca 2009 r.

złożono 74,5 tys. wniosków (poprawnych pod względem formalnym) na całkowitą kwotę dofinansowania (środki krajowe i unijne) 156,6 mld zł oraz

podpisano z beneficjentami 15 518 umów o dofinansowanie o wartości 48,3 mld zł, na kwotę dofinansowania w części UE ponad 34,1 mld zł, co stanowi 11,6% alokacji na lata 2007-2013.

REKLAMA

Nie wszystkie programy operacyjne cieszą się taką samą popularnością. Najszybciej wydawane są pieniądze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - ponad 360% w stosunku do planu (zamierzano wydać 35 mln, a wydano 1,2 mld zł) - które miały być przekazane beneficjentom do końca 30 czerwca 2009 r. Ponad 200% wydano z puli PO Kapitał Ludzki i ponad 100% z PO Innowacyjna Gospodarka. Także w przypadku Regionalnych Programów Operacyjnych najszybciej wydawane są pieniądze na inwestycje. Oznacza to, że całą pulę na lata 2007-2013 wydamy szybciej, niż zakładaliśmy.

- Za ok. półtora roku może się okazać, że wszystkie pieniądze przewidziane w tym budżecie na konkursy zostaną rozdysponowane - przestrzega minister rozwoju regionalnego. - Dlatego zachęcam tych, którzy chcą skorzystać z unijnej pomocy, by pospieszyli się ze składaniem dokumentów.

O dużym zainteresowaniu przedsiębiorców dotacjami unijnymi świadczy m.in. to, że w niektórych konkursach nabór w 2009 r. skończył się już po kilku dniach. Tak stało się m.in. w przypadku marcowego naboru do działań 3.1 'Inicjowanie działalności innowacyjnej' programu Innowacyjna Gospodarka. Dlatego firmy zainteresowane unijną pomocą powinny śledzić harmonogramy ogłaszania konkursów i składać wnioski o wsparcie w pierwszych dniach konkursu.

Koniec programów 2004-2006

Realizacji programów unijnych na lata 2007-2013 dobrze wróży także sukces programów z lat 2004-2006.

- Wydatkowanie funduszy na lata 2004-2006 zakończyliśmy dużym sukcesem. Do 30 czerwca 2009 r. wydaliśmy 101,3% środków, czyli wszystko, co można było wydać - mówi minister. - Fundusze na lata 2004-2006 to tysiące kilometrów dróg, kanalizacji, wybudowanych i wyremontowanych budynków użyteczności publicznej, stypendia dla uczniów. W tej chwili jesteśmy w czołówce wśród nowych krajów UE, jeżeli chodzi o tempo zamykania „starych” programów.

Z programów na lata 2004-2006 wsparto m.in. 13 tys. mikroprzedsiębiorców, a ponad 400 tys. osób wróciło na rynek pracy.

Według minister Bieńkowskiej, zdobyte w latach 2004-2009 doświadczenie przekłada się na sprawne wykorzystanie puli na lata 2007-2013, dzięki czemu Polska jest jednym z liderów Unii Europejskiej.

Przedłużony nabór wniosków do programu Bon na Innowacje

REKLAMA

Ze względu na duże zainteresowanie programem Bon na Innowacje, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedłużyła termin składania wniosków do 15 września 2009 r. (pierwotnie miał upłynąć 15 sierpnia 2009 r.). Jednocześnie dla projektów złożonych po 15 sierpnia br. wydłużono termin zakończenia realizacji usługi dofinansowanej z pieniędzy programu i złożenia wniosku o płatność do 30 października 2009 r.

Celem programu Bon na Innowacje jest zainicjowanie kontaktów mikro lub małych przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. O dotacje mogą ubiegać się mikro i małe firmy, które w ciągu 3 lat poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie nie korzystały z usług żadnej jednostki badawczo-rozwojowej. Maksymalna wysokość pomocy to 15 tys. zł dla jednego przedsiębiorcy, a maksymalna wielkość wsparcia może sięgnąć 100% wydatków kwalifikowanych.

Anna Wisniewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA