Kategorie

Pieniądze na innowacje dla MSP

Anna Wiśniewska
inforCMS
Ruszyły tegoroczne nabory wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów małych i średnich przedsiębiorstw.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła w lutym terminy naborów wniosków do działań na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Pozyskiwanie kapitału

Od 16 lutego 2009 r. aż do wyczerpania środków przeznaczonych na ten rok (nie później niż do końca grudnia) można składać wnioski o dofinansowanie zakupu usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego o charakterze udziałowym.

Pomoc na usługi doradcze pochodzi ze środków przeznaczonych na realizację:

• Priorytetu 3. Kapitał dla innowacji,

• Działania 3.3. Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP,

• Poddziałania 3.3.2. Wsparcie dla MSP.

Nabór wniosków zostanie zamknięty przed końcem roku, jeżeli suma wniosków osiągnie 130% budżetu przeznaczonego na realizację Poddziałania 3.3.2. Informacja o planowanej dacie zamknięcia naboru wniosków zostanie umieszczona na stronie www.parp.gov.pl, a zamknięcie naboru nastąpi w ciągu trzech dni od daty publikacji tej informacji.

O dofinansowanie mogą się ubiegać następujące podmioty:

• mikroprzedsiębiorcy,

• mali lub średni przedsiębiorcy

- prowadzący działalność i mający siedzibę (lub miejsce zamieszkania) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Kwota dofinansowania projektu nie może przekroczyć 2 mln euro, a poziom - 50% kosztów kwalifikowanych. Budżet Poddziałania 3.3.2 na 2009 r. to ponad 62,4 mln zł.

Wnioski o dofinansowanie projektów należy przesyłać na adres lub składać osobiście w siedzibie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zakup i wdrożenie innowacyjnych technologii

Reklama

Od 2 marca do 15 kwietnia 2009 r. można składać wnioski o dofinansowanie kupna lub wdrożenia nowych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych w produkcji i usługach, stosowanych na świecie nie dłużej niż trzy lata bądź posiadających stopień rozprzestrzenienia na świecie w danej branży nieprzekraczający 15%. Projekty powinny również wpływać na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska m.in. poprzez ograniczenie energio-materiało- i wodochłonności procesu produkcyjnego lub świadczenia usług.

Premiowane będą nowe rozwiązania marketingowe lub organizacyjne prowadzące do poprawy produktywności i efektywności (w tym np. logistyczne, w zakresie dystrybucji, systemów informacyjnych oraz zarządzania). Częścią projektu może być zakup niezbędnych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.

Pomoc na zakup i wdrożenie innowacyjnych technologii pochodzi ze środków przeznaczonych na realizację:

• Priorytetu 4. Inwestycja w innowacyjne przedsięwzięcia,

• Działania 4. Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym.

O wsparcie na innowacyjne technologie mogą się ubiegać przedsiębiorcy prowadzący działalność i mający siedzibę (a w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - adres zamieszkania) na terytorium Polski.

Podczas naboru marzec-kwiecień zostanie przyznane dofinansowanie na kwotę około 934 mln zł. Poziom wsparcia jednego przedsiębiorcy może wynieść od 30 do 70% , przy czym:

• wartość pojedynczego projektu nie może przekroczyć 50 mln euro,

• wartość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach projektu nie może być niższa niż 8 mln zł i wyższa niż 160 mln zł,

• minimalna kwota wsparcia nie może być niższa niż 2,4 mln zł,

• maksymalna kwota wsparcia nie może być wyższa niż:

• na część inwestycyjną projektu - 40 mln zł,

• na część doradczą - 1 mln zł,

• na część szkoleniową - 1 mln zł.

Wnioski o dofinansowanie projektów należy przesyłać na adres lub złożyć osobiście w siedzibie Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF) właściwej dla miejsca lokalizacji projektu (tabela).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wsparcie dla eksportu

Od 16 lutego do 31 marca 2009 r. można składać wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć:

• wpływających na zwiększenie eksportu,

• rozwijających powiązania z zagranicznymi partnerami,

• zwiększających rozpoznawalność marek handlowych i firmowych na rynkach zagranicznych.

Środki na wsparcie działań proeksportowych pochodzą z:

• Priorytetu 6. Polska gospodarka na rynku międzynarodowym,

• Działania 6.1. Paszport dla eksportu.

Ze środków przeznaczonych na Działanie 6.1 mogą być dofinansowane projekty w dwóch kolejnych etapach ich realizacji

I etap to przygotowanie Planu rozwoju eksportu. Firmy przygotowujące Plan mogą otrzymać wsparcie na zakup zewnętrznych usług doradczych, przy czym okres przygotowania Planu nie może przekroczyć sześciu miesięcy.

II etap to wdrożenie Planu rozwoju eksportu. Firmy realizujące Plan mogą otrzymać wsparcie na jego wdrożenie z wykorzystaniem dostępnych instrumentów proeksportowych. Wdrażanie Planu nie może przekroczyć dwóch lat.

W obecnej rundzie aplikacyjnej przyjmowane są wnioski dotyczące zarówno przygotowania, jak i wdrożenia Planu rozwoju eksportu.

Warunkiem ubiegania się o pomoc na realizację II etapu, czyli na wdrożenie Planu rozwoju eksportu, jest otrzymanie potwierdzenia z RIF o pozytywnej weryfikacji przygotowanego Planu, finansowanego w jednej z poprzednich rund aplikacyjnych. Przedsiębiorca, który zrealizował I etap, ma zagwarantowane środki na realizacje II etapu, ale pod warunkiem złożenia spełniającego kryteria konkursowe wniosku o dofinansowanie realizacji Planu rozwoju eksportu.

O wsparcie na rozwój eksportu mogą się ubiegać:

• mikroprzedsiębiorcy,

• mali lub średni przedsiębiorcy

- prowadzący działalność i mający siedzibę (lub miejsce zamieszkania) na terytorium Polski, którzy w ubiegłym roku nie eksportowali więcej niż 30% sprzedaży.

Pomoc finansowa na rozwój eksportu stanowi pomoc de minimis.

Intensywność wsparcia na przygotowanie Planu rozwoju eksportu nie może przekroczyć 80% całkowitych wydatków i 10 000 zł dla jednego przedsiębiorcy.

Intensywność wsparcia na wdrożenie Planu rozwoju eksportu nie może przekroczyć 50% całkowitych wydatków i 200 000 zł dla jednego przedsiębiorcy.

Ze środków przeznaczonych na Działanie 6.1, czyli na przygotowanie i wdrożenie Planu rozwoju eksportu, można otrzymać wsparcie tylko raz.

Wnioski o dofinansowanie projektów należy przesyłać na adres lub składać w siedzibie RIF.

E-usługi

Od 2 do 31 marca 2009 r. można składać wnioski o dofinansowanie rozwoju e-usług, w tym wytworzenie produktów cyfrowych koniecznych do ich świadczenia. Czas wspierania projektów nie może być dłuższy niż dwa lata, a efektem ich realizacji musi być przygotowanie, wdrożenie i świadczenie e-usług.

Pomoc na rozwój e-usług pochodzi ze środków:

• Priorytetu 8. Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki,

• Działania 8.1. Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej.

O wsparcie mogą się ubiegać następujące podmioty:

• mikroprzedsiębiorcy,

• mali przedsiębiorcy

- posiadający siedzibę (lub adres zamieszkania) na terytorium Polski i prowadzący działalność gospodarczą nie dłużej niż jeden rok. Wnioski o dofinansowanie projektów należy przesyłać na adres lub składać w siedzibie RIF.

Wsparcie na rozwój e-usług stanowi pomoc de minimis.

Dotacja może wynosić do 85% wydatków kwalifikowanych, przy czym nie może być niższa niż 20 000 zł i wyższa niż 1 mln zł dla jednego projektu.

Sposób

przygotowania wniosków

Zasady przygotowania wniosku są podobne:

• Ściągnąć odpowiedni wniosek z Generatora Wniosków ze strony www.parp.gov.pl.

• Wypełnić wniosek elektronicznie.

• Wydrukować.

• Wypełniony wniosek w wersji drukowanej i elektronicznej wraz z wymaganymi załącznikami (lista załączników na www.parp.gov.pl) w zamkniętej kopercie przesłać listem poleconym lub dostarczyć osobiście albo za pośrednictwem kuriera do odpowiedniej instytucji.

Anna Wiśniewska

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?