REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze na innowacje dla MSP

Anna Wiśniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ruszyły tegoroczne nabory wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów małych i średnich przedsiębiorstw.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła w lutym terminy naborów wniosków do działań na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

REKLAMA

Pozyskiwanie kapitału

Od 16 lutego 2009 r. aż do wyczerpania środków przeznaczonych na ten rok (nie później niż do końca grudnia) można składać wnioski o dofinansowanie zakupu usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego o charakterze udziałowym.

Pomoc na usługi doradcze pochodzi ze środków przeznaczonych na realizację:

• Priorytetu 3. Kapitał dla innowacji,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Działania 3.3. Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP,

• Poddziałania 3.3.2. Wsparcie dla MSP.

Nabór wniosków zostanie zamknięty przed końcem roku, jeżeli suma wniosków osiągnie 130% budżetu przeznaczonego na realizację Poddziałania 3.3.2. Informacja o planowanej dacie zamknięcia naboru wniosków zostanie umieszczona na stronie www.parp.gov.pl, a zamknięcie naboru nastąpi w ciągu trzech dni od daty publikacji tej informacji.

O dofinansowanie mogą się ubiegać następujące podmioty:

• mikroprzedsiębiorcy,

• mali lub średni przedsiębiorcy

- prowadzący działalność i mający siedzibę (lub miejsce zamieszkania) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Kwota dofinansowania projektu nie może przekroczyć 2 mln euro, a poziom - 50% kosztów kwalifikowanych. Budżet Poddziałania 3.3.2 na 2009 r. to ponad 62,4 mln zł.

Wnioski o dofinansowanie projektów należy przesyłać na adres lub składać osobiście w siedzibie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zakup i wdrożenie innowacyjnych technologii

REKLAMA

Od 2 marca do 15 kwietnia 2009 r. można składać wnioski o dofinansowanie kupna lub wdrożenia nowych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych w produkcji i usługach, stosowanych na świecie nie dłużej niż trzy lata bądź posiadających stopień rozprzestrzenienia na świecie w danej branży nieprzekraczający 15%. Projekty powinny również wpływać na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska m.in. poprzez ograniczenie energio-materiało- i wodochłonności procesu produkcyjnego lub świadczenia usług.

Premiowane będą nowe rozwiązania marketingowe lub organizacyjne prowadzące do poprawy produktywności i efektywności (w tym np. logistyczne, w zakresie dystrybucji, systemów informacyjnych oraz zarządzania). Częścią projektu może być zakup niezbędnych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.

Pomoc na zakup i wdrożenie innowacyjnych technologii pochodzi ze środków przeznaczonych na realizację:

• Priorytetu 4. Inwestycja w innowacyjne przedsięwzięcia,

• Działania 4. Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym.

O wsparcie na innowacyjne technologie mogą się ubiegać przedsiębiorcy prowadzący działalność i mający siedzibę (a w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - adres zamieszkania) na terytorium Polski.

Podczas naboru marzec-kwiecień zostanie przyznane dofinansowanie na kwotę około 934 mln zł. Poziom wsparcia jednego przedsiębiorcy może wynieść od 30 do 70% , przy czym:

• wartość pojedynczego projektu nie może przekroczyć 50 mln euro,

• wartość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach projektu nie może być niższa niż 8 mln zł i wyższa niż 160 mln zł,

• minimalna kwota wsparcia nie może być niższa niż 2,4 mln zł,

• maksymalna kwota wsparcia nie może być wyższa niż:

• na część inwestycyjną projektu - 40 mln zł,

• na część doradczą - 1 mln zł,

• na część szkoleniową - 1 mln zł.

Wnioski o dofinansowanie projektów należy przesyłać na adres lub złożyć osobiście w siedzibie Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF) właściwej dla miejsca lokalizacji projektu (tabela).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wsparcie dla eksportu

Od 16 lutego do 31 marca 2009 r. można składać wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć:

• wpływających na zwiększenie eksportu,

• rozwijających powiązania z zagranicznymi partnerami,

• zwiększających rozpoznawalność marek handlowych i firmowych na rynkach zagranicznych.

Środki na wsparcie działań proeksportowych pochodzą z:

• Priorytetu 6. Polska gospodarka na rynku międzynarodowym,

• Działania 6.1. Paszport dla eksportu.

Ze środków przeznaczonych na Działanie 6.1 mogą być dofinansowane projekty w dwóch kolejnych etapach ich realizacji

I etap to przygotowanie Planu rozwoju eksportu. Firmy przygotowujące Plan mogą otrzymać wsparcie na zakup zewnętrznych usług doradczych, przy czym okres przygotowania Planu nie może przekroczyć sześciu miesięcy.

II etap to wdrożenie Planu rozwoju eksportu. Firmy realizujące Plan mogą otrzymać wsparcie na jego wdrożenie z wykorzystaniem dostępnych instrumentów proeksportowych. Wdrażanie Planu nie może przekroczyć dwóch lat.

W obecnej rundzie aplikacyjnej przyjmowane są wnioski dotyczące zarówno przygotowania, jak i wdrożenia Planu rozwoju eksportu.

Warunkiem ubiegania się o pomoc na realizację II etapu, czyli na wdrożenie Planu rozwoju eksportu, jest otrzymanie potwierdzenia z RIF o pozytywnej weryfikacji przygotowanego Planu, finansowanego w jednej z poprzednich rund aplikacyjnych. Przedsiębiorca, który zrealizował I etap, ma zagwarantowane środki na realizacje II etapu, ale pod warunkiem złożenia spełniającego kryteria konkursowe wniosku o dofinansowanie realizacji Planu rozwoju eksportu.

O wsparcie na rozwój eksportu mogą się ubiegać:

• mikroprzedsiębiorcy,

• mali lub średni przedsiębiorcy

- prowadzący działalność i mający siedzibę (lub miejsce zamieszkania) na terytorium Polski, którzy w ubiegłym roku nie eksportowali więcej niż 30% sprzedaży.

Pomoc finansowa na rozwój eksportu stanowi pomoc de minimis.

Intensywność wsparcia na przygotowanie Planu rozwoju eksportu nie może przekroczyć 80% całkowitych wydatków i 10 000 zł dla jednego przedsiębiorcy.

Intensywność wsparcia na wdrożenie Planu rozwoju eksportu nie może przekroczyć 50% całkowitych wydatków i 200 000 zł dla jednego przedsiębiorcy.

Ze środków przeznaczonych na Działanie 6.1, czyli na przygotowanie i wdrożenie Planu rozwoju eksportu, można otrzymać wsparcie tylko raz.

Wnioski o dofinansowanie projektów należy przesyłać na adres lub składać w siedzibie RIF.

E-usługi

Od 2 do 31 marca 2009 r. można składać wnioski o dofinansowanie rozwoju e-usług, w tym wytworzenie produktów cyfrowych koniecznych do ich świadczenia. Czas wspierania projektów nie może być dłuższy niż dwa lata, a efektem ich realizacji musi być przygotowanie, wdrożenie i świadczenie e-usług.

Pomoc na rozwój e-usług pochodzi ze środków:

• Priorytetu 8. Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki,

• Działania 8.1. Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej.

O wsparcie mogą się ubiegać następujące podmioty:

• mikroprzedsiębiorcy,

• mali przedsiębiorcy

- posiadający siedzibę (lub adres zamieszkania) na terytorium Polski i prowadzący działalność gospodarczą nie dłużej niż jeden rok. Wnioski o dofinansowanie projektów należy przesyłać na adres lub składać w siedzibie RIF.

Wsparcie na rozwój e-usług stanowi pomoc de minimis.

Dotacja może wynosić do 85% wydatków kwalifikowanych, przy czym nie może być niższa niż 20 000 zł i wyższa niż 1 mln zł dla jednego projektu.

Sposób

przygotowania wniosków

Zasady przygotowania wniosku są podobne:

• Ściągnąć odpowiedni wniosek z Generatora Wniosków ze strony www.parp.gov.pl.

• Wypełnić wniosek elektronicznie.

• Wydrukować.

• Wypełniony wniosek w wersji drukowanej i elektronicznej wraz z wymaganymi załącznikami (lista załączników na www.parp.gov.pl) w zamkniętej kopercie przesłać listem poleconym lub dostarczyć osobiście albo za pośrednictwem kuriera do odpowiedniej instytucji.

Anna Wiśniewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak na Black Friday mogą skorzystać inwestorzy?

  Black Friday, prawdziwe zakupowe święto, mocno zakorzeniło się w naszym kraju. Szaleństwo wyprzedaży dotyczy u nas zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. I choć wielu konsumentów przygotowuje się do przedświątecznych wyprzedaży, śledząc nadchodzące okazje, to z Black Friday mogą skorzystać również inwestorzy. Zakupowe święto może być bowiem impulsem do wzrostów dla spółek w wielu sektorach, a szczególnie e-commerce. 

  Wrzesień uratował sezon letni na Pomorzu Zachodnim

  Trudno nie zgodzić się z faktem, że tak gorącego września nie było w Polsce od lat. W wiele dni temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza, co powodowało, że turyści zdecydowali się na wyjazdy nad morze lub nawet spontaniczne, dłuższe wypady.

  Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej wchodzą już za chwilę. Zmiany dotkną wielu branż

  Dyrektywa EED wymusi na operatorach centrów danych raportowanie emisji CO2 oraz zużycia wody i energii. Ale to nie wszystko. Wpływ na środowisko będzie musiał być określony w planowanych inwestycjach. Nowe przepisy wchodzą w życie już 10 października.

  Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

  Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

  REKLAMA

  SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

  Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

  Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

  Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

  Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

  Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

  Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

  REKLAMA

  Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  REKLAMA