REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudniej o prefinansowanie projektów unijnych

Wisniewska Anna
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Realizując projekty współfinansowane ze środków unijnych z puli na lata 2007-2013 przedsiębiorcy mają mniejsze możliwości pozyskania finansowania pomostowego.

Według danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w poprzedniej perspektywie finansowej 2004-2006 ponad 70% projektów współfinansowanych ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw było realizowane z wykorzystaniem kredytów pomostowych. Również w obecnej perspektywie nie uda się wykorzystać środków unijnych bez prefinansowania. Jak szacują bankowi eksperci, potrzeby pożyczkowe wyniosą w latach 2007-2013 od 120 do 150 mld zł. To ogromna kwota.

REKLAMA

W latach 2004-2006 przedsiębiorcy mogli skorzystać z dwóch źródeł finansowania pomostowego:

1) preferencyjne pożyczki na prefinansowanie projektów unijnych (pieniądze na ten cel pochodziły ze środków publicznych) z Banku Gospodarstwa Krajowego,

2) preferencyjne kredyty pomostowe z banków komercyjnych.

W obecnej perspektywie 2007-2013, pożyczki BGK zastąpiono dotacjami rozwojowymi wypłacanymi ze środków instytucji zarządzającej danym programem operacyjnym. Kryzys finansowy spowodował, że banki niechętnie udzielają kredytów, nawet tak bezpiecznych, jak kredyty na prefinansowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaliczki zamiast pożyczki

Zamiast pożyczek z BGK, beneficjenci środków unijnych mogą wykorzystać dotacje rozwojowe. Dotację rozwojową można uzyskać w 3 formach, jako:

1) refundację części już poniesionych przez beneficjenta wydatków,

2) część przyznanego dofinansowania w formie zaliczki na poczet realizacji projektu,

3) całość przyznanego dofinansowania w formie zaliczki na poczet realizacji projektu.

O zasadach wypłacania zaliczek pisaliśmy w nr 3 z 2009 r. w materiale pt. „Zaliczki na realizację projektów unijnych”.

System przekazywania przedsiębiorcom dotacji rozwojowych przez instytucje zarządzające programami operacyjnymi dopiero rusza, dlatego nie wiadomo jeszcze, czy się sprawdzi. Wbrew zapowiedziom przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, instytucje odpowiedzialne za programy operacyjne nie mają bowiem obowiązku przyznawania zaliczek. Otrzymanie tego rodzaju pomocy będzie uzależnione od dostępności środków. Może się więc okazać, że skorzysta z nich tylko cześć zainteresowanych.

Kredyty komercyjne

REKLAMA

Przedsiębiorcy, które nie otrzymają zaliczki na realizację projektów unijnych będą musieli starać się o kredyty komercyjne. Choć kredyt na finansowanie pomostowe ma w ofercie większość banków, informacje, jakie dochodzą z rynku, nie napawają optymizmem. Wprawdzie w grudniu 2008 r. bankowcy twierdzili, że mimo kryzysu kredyty te nie są zagrożone, ponieważ ryzyko z nimi związane jest minimalne, to w praktyce banki ograniczyły wyraźnie liczbę udzielanych pomostówek.

Kredyty pomostowe, przeznaczone na prefinansowanie inwestycji unijnych to rodzaj kredytu inwestycyjnego, ale udzielanego na preferencyjnych zasadach (niższe oprocentowanie, prowizja albo opłaty). Zabezpieczeniem jest przede wszystkim cesja wierzytelności z umowy o dofinansowanie unijne. Jednak sama cesja nie wystarczy. Bank komercyjny, zwłaszcza w obecnej sytuacji rynkowej, nie udzieli kredytu firmie w złej sytuacji finansowej. Kłopoty mogą mieć także nowe przedsiębiorstwa.

Warunkiem udzielenia kredytu pomostowego, poza cesją, są najczęściej także:

• zdolność kredytowa,

• posiadanie przez kredytobiorcę środków własnych na realizacje projektu w określonej wysokości (np. 15%).

Banki żądają także dodatkowych zabezpieczeń, np. poręczeń i gwarancji.

Fundusze pożyczkowe

Inną ścieżką prefinansowania jest oferta funduszy pożyczkowych, które w ciągu ostatnich lat zostały znacznie dokapitalizowane, tym samym zwiększyły się ich możliwości finansowania. W kraju działa ponad 70 takich instytucji, a większość z nich oferuje atrakcyjne pożyczki dla MSP, zdarzają się także pożyczki na prefinansowanie. Warunki ich udzielania są porównywalne do kredytów bankowych, z tym że fundusze wymagają zazwyczaj mniejszych zabezpieczeń.

Poręczenia nadal w BGK

Przedsiębiorcy realizujący projekty współfinansowane ze środków unijnych, którzy nie obawiają się, że zabezpieczenie może nie zadowolić banków komercyjnych, mogą skorzystać z poręczenia lub gwarancji dla takiej pożyczki.

Poza oferta komercyjną, poręczeń i gwarancji udziela również Bank Gospodarstwa Krajowego. W ramach Funduszu Poręczeń Unijnych można otrzymać poręczenie lub gwarancje:

• spłaty kredytu,

• emisji obligacji,

• realizacji przedsięwzięcia.

BGK udziela także promesy poręczenia lub gwarancji spłaty kredytu.

O poręczenia i gwarancje należy ubiegać się w bankach komercyjnych, które występują w imieniu BGK. Lista współpracujących instytucji dostępna jest na stronie www.bgk.pl.

Poręczeń spłaty kredytu pomostowego na zasadach preferencyjnych w porównaniu do oferty komercyjnej mogą udzielić przedsiębiorcom także fundusze poręczeniowe.

Anna Wisniewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA