| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Trudniej o prefinansowanie projektów unijnych

Trudniej o prefinansowanie projektów unijnych

Realizując projekty współfinansowane ze środków unijnych z puli na lata 2007-2013 przedsiębiorcy mają mniejsze możliwości pozyskania finansowania pomostowego.


Według danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w poprzedniej perspektywie finansowej 2004-2006 ponad 70% projektów współfinansowanych ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw było realizowane z wykorzystaniem kredytów pomostowych. Również w obecnej perspektywie nie uda się wykorzystać środków unijnych bez prefinansowania. Jak szacują bankowi eksperci, potrzeby pożyczkowe wyniosą w latach 2007-2013 od 120 do 150 mld zł. To ogromna kwota.

W latach 2004-2006 przedsiębiorcy mogli skorzystać z dwóch źródeł finansowania pomostowego:

1) preferencyjne pożyczki na prefinansowanie projektów unijnych (pieniądze na ten cel pochodziły ze środków publicznych) z Banku Gospodarstwa Krajowego,

2) preferencyjne kredyty pomostowe z banków komercyjnych.

W obecnej perspektywie 2007-2013, pożyczki BGK zastąpiono dotacjami rozwojowymi wypłacanymi ze środków instytucji zarządzającej danym programem operacyjnym. Kryzys finansowy spowodował, że banki niechętnie udzielają kredytów, nawet tak bezpiecznych, jak kredyty na prefinansowanie.

Zamiast pożyczek z BGK, beneficjenci środków unijnych mogą wykorzystać dotacje rozwojowe. Dotację rozwojową można uzyskać w 3 formach, jako:

1) refundację części już poniesionych przez beneficjenta wydatków,

2) część przyznanego dofinansowania w formie zaliczki na poczet realizacji projektu,

3) całość przyznanego dofinansowania w formie zaliczki na poczet realizacji projektu.

O zasadach wypłacania zaliczek pisaliśmy w nr 3 z 2009 r. w materiale pt. „Zaliczki na realizację projektów unijnych”.

System przekazywania przedsiębiorcom dotacji rozwojowych przez instytucje zarządzające programami operacyjnymi dopiero rusza, dlatego nie wiadomo jeszcze, czy się sprawdzi. Wbrew zapowiedziom przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, instytucje odpowiedzialne za programy operacyjne nie mają bowiem obowiązku przyznawania zaliczek. Otrzymanie tego rodzaju pomocy będzie uzależnione od dostępności środków. Może się więc okazać, że skorzysta z nich tylko cześć zainteresowanych.

Przedsiębiorcy, które nie otrzymają zaliczki na realizację projektów unijnych będą musieli starać się o kredyty komercyjne. Choć kredyt na finansowanie pomostowe ma w ofercie większość banków, informacje, jakie dochodzą z rynku, nie napawają optymizmem. Wprawdzie w grudniu 2008 r. bankowcy twierdzili, że mimo kryzysu kredyty te nie są zagrożone, ponieważ ryzyko z nimi związane jest minimalne, to w praktyce banki ograniczyły wyraźnie liczbę udzielanych pomostówek.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK