Kategorie

Zaliczki na realizacje projektów unijnych

Anna Wiśniewska
inforCMS
Firmy, którym przyznano dofinansowanie ze środków unijnych, mogą ubiegać się o zaliczki na realizacje projektów.

Jedną z głównych zasad realizacji inwestycji ze środków unijnych jest refundacja poniesionych kosztów przez beneficjenta dopiero po zakończeniu i rozliczeniu projektu. Oznacza to, że firma, która otrzymała wsparcie unijne na konkretne przedsięwzięcie, musi je w całości sfinansować ze środków własnych, a pieniądze unijne dostanie dopiero po zrealizowaniu inwestycji. Taki model wsparcia wynika z założenia, że Unia Europejska dotuje tylko te projekty, które powstałyby i bez środków unijnych.

Niestety, wielu przedsiębiorstw nie stać na sfinansowanie inwestycji i czekanie na zwrot pieniędzy. Utrudnione jest także, zwłaszcza w okresie kryzysu, pozyskanie prefinansowania bankowego.

By ułatwić korzystanie ze wsparcia unijnego także tym beneficjentom (m.in. firmom), którzy nie są w stanie zrealizować projektów za własne środki, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz pozostałe instytucje przyznające dotacje unijne będą wypłacać zaliczki na realizacje projektów unijnych. Nowelizacja rozporządzenia MRR w tej sprawie weszła w życie 12 lutego br. Jego celem jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających szybsze i skuteczniejsze wykorzystanie środków unijnych na lata 2007-2013.

Nowe zasady pomocy

Poprzednio obowiązujące rozporządzenie dotyczące zaliczek w praktyce uniemożliwiało przedsiębiorcom korzystanie z tej formy pomocy. Teraz z zaliczek będą mogli korzystać wszyscy beneficjenci środków unijnych przyznawanych z programów operacyjnych:

• Infrastruktura i środowisko,

• Innowacyjna Gospodarka,

• Kapitał Ludzki,

• Rozwój Polski Wschodniej,

• Regionalnych Programów Operacyjnych.

Nowelizacja zmienia także sposób obliczania środków przeznaczonych na zaliczki. Dotychczas kwotę przeznaczoną na prefinansowanie określano w odniesieniu do priorytetu lub działania konkretnego programu operacyjnego. Od 12 lutego br. poziom zaliczki określa się w stosunku do projektu.

Zaliczka może być wypłacona jako:

• refundacja części wydatków kwalifikowanych już poniesionych przez beneficjenta,

• przekazanie części przyznanego dofinansowania w jednej lub kilku transzach,

• przekazanie całości dofinansowania w jednej lub kilku transzach.

Podstawą wypłaty zaliczki jest umowa, którą beneficjant zawiera z instytucją przyznającą dotację.

Przy ubieganiu się o zaliczkę na realizację projektu współfinansowanego z UE liczy się kolejność zgłoszeń, ponieważ będą one przyznawane pod warunkiem, że instytucja udzielająca dotacji będzie miała na ten cel środki.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podwyższyło również próg wartości projektu, poniżej którego zabezpieczeniem zaliczki ze strony beneficjenta może być weksel in blanco. Obecnie próg ten wynosi 4 mln zł (poprzednio 1 mln zł), co oznacza, że o zaliczkę zabezpieczoną tylko wekslem mogą się ubiegać przedsiębiorcy realizujący projekty unijne o wartości niższej niż 4 mln zł. Przy wyższej wartości projektu firma będzie musiała przedstawić dodatkowe zabezpieczenia, np. hipoteką, poręczenie, gwarancją lub zastaw na papierach wartościowych Skarbu Państwa.

Zaliczki dla wykonawców inwestycji publicznych

W przypadku projektu realizowanego przez gminę, powiat lub województwo otrzymaną zaliczkę samorząd będzie mógł przekazać firmie, która wygrała przetarg na inwestycję.

Wysokość zaliczki zostanie określona w umowie z samorządem, jednak nie może być ona wyższa niż 20% wartości inwestycji. Zaliczka może być przekazywana w transzach, przy czym wykonawca inwestycji musi przedstawić zabezpieczenie otrzymanych środków. Rodzaj zabezpieczenia zależy od kwoty zaliczki:

• do 1 mln zł - wystarczy weksel in blanco,

• powyżej 1 mln zł trzeba przedstawić dodatkowe rodzaje zabezpieczeń (np. hipotekę, poręczenie, gwarancję lub zastaw na papierach wartościowych Skarbu Państwa).

Rozliczanie zaliczki

By rozliczyć zaliczkę, beneficjent będzie musiał przedstawić dokumenty potwierdzające dokonanie wydatków kwalifikowanych przewidzianych w projekcie (w przypadku firm, którym zaliczkę przekazał samorząd - w umowie o wykonanie inwestycji publicznej) na kwotę odpowiadającą otrzymanym środkom.

Podstawowe zasady przekazywania zaliczek na realizacje projektów unijnych

1. Zaliczki powinny był przekazywane przede wszystkim na te projekty, które dzięki tej formie pomocy będą szybciej realizowane.

2. Wysokość zaliczki zależy od decyzji instytucji przyznającej dofinansowanie, która udzielając pomocy, powinna wziąć pod uwagę:

• dostępność środków,

• typ beneficjenta,

• rodzaj realizowanego projektu.

3. Zaliczka jest wypłacana po ustanowieniu zabezpieczenia.

4. Zaliczka może być przekazywana w jednej lub kilku transzach, przy czym:

• wypłata kolejnych transz jest uzależniona od rozliczenia poprzedniej (przynajmniej jej 70%),

• kolejna transza będzie pomniejszana o nierozliczoną kwotę z poprzedniej transzy, chyba że beneficjent zwróci nierozliczoną część dotacji,

• kolejna transza jest pomniejszona o odsetki narosłe od wcześniej przekazanych transz.

5. Zaliczka powinna być wpłacana na wyodrębniony rachunek bankowy przeznaczony wyłącznie do obsługi zaliczki.

Anna Wiśniewska

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  25 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

  Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

  Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

  Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

  Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Ceny rosną, Polacy chcą ograniczać wydatki

  Ceny rosną. Jednocześnie ponad 40 procent Polaków chce ograniczać wydatki. Tak wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

  Dlaczego mieszkania drożeją? Kiedy zaczną tanieć?

  Dlaczego mieszkania drożeją? Główną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest malejąca ich podaż i wyższe koszty budowy - powiedział PAP wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby ceny mogły w niedalekiej przyszłości zacząć spadać. Nie widać ryzyka bańki spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym, nawet w obliczu niskich stóp procentowych - ocenia ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnia, że koszt zakupu nieruchomości rośnie nieco szybciej niż inne ceny konsumenckie, ale jest on niższy niż wzrost wynagrodzeń.

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) podobne do TBS-ów

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM). Społeczne inicjatywy mieszkaniowe w wielu kwestiach są podobne do TBS-ów, które działają w Polsce już od 25 lat. Sporą nowością ma być możliwość rozliczenia partycypacji albo dojścia do własności mieszkania. Będzie to możliwe jednak dopiero po spłacie kredytu na budowę. Rząd chce mocno wspierać społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Świadczy o tym m.in. kwota dofinansowania dla gmin uruchamiających takie instytucje (aż 1,5 mld zł).

  Prosta spółka akcyjna - nowy podmiot od 1 lipca 2021 r.

  W ramach pakietu Ministerstwa Rozwoju „100 zmian dla firm - Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców” w Kodeksie spółek handlowych wprowadzono przepisy regulujące nowy typ spółki kapitałowej. Jest to prosta spółka akcyjna. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2021 r.

  Polskie firmy muszą być obecne w Google, jeśli chcą przetrwać

  Wg danych zebranych przez firmę Senuto, w polskim Internecie jest obecnych blisko 90 tysięcy sklepów online i tylko w 2020 roku w czasie pandemii, powstało ponad 6 tysięcy nowych. Generują one miesięcznie prawie 400 milionów odwiedzin tylko z samych wyszukiwarek. Oznacza to, że statystycznie, każdy dorosły Polak, każdego miesiąca, odwiedza sklepy internetowe z użyciem Google 13 razy. Czyli niemal co drugi dzień.