reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Bezpłatne przygotowanie wniosków

Bezpłatne przygotowanie wniosków

Krajowy System Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw oferuje firmom bezpłatną pomoc w przygotowaniu i wypełnieniu wniosków o dofinansowanie z funduszy strukturalnych przeznaczonych na wsparcie innowacyjnych inwestycji.


Przedsiębiorcy, którzy zamierzają ubiegać się o wsparcie ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka:

• Działanie 4.2 „Wsparcie inwestycji B+R w przedsiębiorstwach”

oraz

• Działanie 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”

mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w przygotowaniu wniosków.

Pomocy udzielają promotorzy projektów innowacyjnych, którzy świadczą usługi w ramach pomocy oferowanej przedsiębiorcom przez KSUMiŚP.

Promotorzy sprawdzają, czy zgłaszane projekty kwalifikują się do dofinansowania.

Wnioski o dofinansowanie z działania 4.2 i 4.4 wypełnia się w Lokalnym Systemie Informatycznym (LSI), w Generatorze Wniosków dostępnym na stronie PARP (www.parp.gov.pl). Po wypełnieniu, należy wybrać opcję „przekaż wniosek do weryfikacji promotora”. Po jej wybraniu się lista nazwisk promotorów. Trzeba wybrać województwo, w którym przedsiębiorca ma siedzibę, oraz jedną osobę, do której wniosek zostanie automatycznie przesłany. Przy nazwisku wybranej osoby widoczne są numer telefonu i e-mail, które pozwalają na bezpośredni kontakt z wybranym promotorem.

Po przesłaniu wniosku promotor weryfikuje jego kwalifikowalność, czyli analizuje, czy jest poprawny merytorycznie i formalnie, sprawdza go pod kątem zgodności z wytycznymi dla działania 4.2 i 4.4 PO IG.

Poza tym jest zobowiązany m.in. do:

1) bezpośredniego wyjaśnienia przedsiębiorcy zawartości wniosku;

2) udzielenia wskazówek dotyczących przygotowania załączników do wniosków, w tym biznesplanu;

3) wydania pisemnej opinii nt. kwalifikowalności formalnej i merytorycznej wniosku;

4) przekazania przedsiębiorcy pisemnej informacji, że może rozpocząć realizację projektu, co oznacza, że poniesione koszty będą kwalifikować się do dofinansowania.

Przedsiębiorca może rozpocząć realizację projektu już następnego dnia po otrzymaniu informacji od promotora.

Po wypełnieniu wniosku w Generatorze Wniosków oraz po przesłaniu go do wybranego promotora przedsiębiorca może sprawdzić, czy został on przyjęty do weryfikacji. W tym celu musi się zalogować na swoim koncie w LSI. Promotor ma jeden dzień na decyzję, czy przyjmie dany wniosek do weryfikacji, czy nie.

Jeżeli go przyjmie, musi w ciągu 10 dni sporządzić i podpisać opinię oraz zawiadomić o tym przedsiębiorcę telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Jeżeli wniosek uzyskał pozytywną opinię, zostaje automatycznie zablokowany w Generatorze Wniosków, co oznacza, że nie ma już możliwości wprowadzenia do niego zmian.

Pozytywna opinia promotora nie jest równoznaczna z przyznaniem wsparcia ze środków unijnych. Oznacza tylko, że dokument jest poprawny formalnie i merytorycznie.

Przedsiębiorca, który otrzyma informację o pozytywnej opinii, ma obowiazek w ciągu 10 dni dostarczyć komplet dokumentów w wersji papierowej (tj. zaakceptowany, podpisany oraz parafowany na każdej stronie przez promotora wniosek, biznesplan oraz pozostałe, wymagane załączniki) do:

• PARP - w przypadku Działania 4.2,

• Regionalnej Instytucji Finansujacej - w przypadku Działania 4.4.

Jeśli opinia jest negatywna, zasady dalszego postępowania zależą od tego, czy wniosek nadaje się do poprawy, czy nie.

Jeżeli wniosek nadaje się do poprawy, zostaje odblokowana możliwość edycji w Generatorze Wniosków, a promotor informuje przedsiębiorcę, jakie zmiany należy wprowadzić. Po wprowadzeniu tych zmian przedsiębiorca powinien ponownie wybrać opcję 'przekaż wniosek do weryfikacji promotora' i przesłać go do wybranej wcześniej osoby. Dalsza procedura jest podobna, jak w przypadku pierwotnej weryfikacji.

Wniosek może być weryfikowany tylko 2 razy, co oznacza, że tylko jeden raz można go poprawić.

Kiedy poprawienie wniosku jest niemozliwe (np. gdy przedsiębiorca albo projekt nie kwalifikują się do otrzymania dofinansowania z Działania 4.2 albo 4.4), edycja dokumentu w Generatorze Wniosku jest zablokowana.

Więcej informacji: http://ksu.parp.gov.pl/pl/ppi/wyb_promotora.

Anna Wiśniewska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama