Kategorie

Bezpłatne przygotowanie wniosków

Anna Wiśniewska
inforCMS
Krajowy System Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw oferuje firmom bezpłatną pomoc w przygotowaniu i wypełnieniu wniosków o dofinansowanie z funduszy strukturalnych przeznaczonych na wsparcie innowacyjnych inwestycji.

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają ubiegać się o wsparcie ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka:

• Działanie 4.2 „Wsparcie inwestycji B+R w przedsiębiorstwach”

oraz

• Działanie 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”

mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w przygotowaniu wniosków.

Pomocy udzielają promotorzy projektów innowacyjnych, którzy świadczą usługi w ramach pomocy oferowanej przedsiębiorcom przez KSUMiŚP.

Promotorzy sprawdzają, czy zgłaszane projekty kwalifikują się do dofinansowania.

Zasady korzystania z pomocy

Reklama

Wnioski o dofinansowanie z działania 4.2 i 4.4 wypełnia się w Lokalnym Systemie Informatycznym (LSI), w Generatorze Wniosków dostępnym na stronie PARP (www.parp.gov.pl). Po wypełnieniu, należy wybrać opcję „przekaż wniosek do weryfikacji promotora”. Po jej wybraniu się lista nazwisk promotorów. Trzeba wybrać województwo, w którym przedsiębiorca ma siedzibę, oraz jedną osobę, do której wniosek zostanie automatycznie przesłany. Przy nazwisku wybranej osoby widoczne są numer telefonu i e-mail, które pozwalają na bezpośredni kontakt z wybranym promotorem.

Po przesłaniu wniosku promotor weryfikuje jego kwalifikowalność, czyli analizuje, czy jest poprawny merytorycznie i formalnie, sprawdza go pod kątem zgodności z wytycznymi dla działania 4.2 i 4.4 PO IG.

Poza tym jest zobowiązany m.in. do:

1) bezpośredniego wyjaśnienia przedsiębiorcy zawartości wniosku;

2) udzielenia wskazówek dotyczących przygotowania załączników do wniosków, w tym biznesplanu;

3) wydania pisemnej opinii nt. kwalifikowalności formalnej i merytorycznej wniosku;

4) przekazania przedsiębiorcy pisemnej informacji, że może rozpocząć realizację projektu, co oznacza, że poniesione koszty będą kwalifikować się do dofinansowania.

Przedsiębiorca może rozpocząć realizację projektu już następnego dnia po otrzymaniu informacji od promotora.

Można poprawiać wnioski

Po wypełnieniu wniosku w Generatorze Wniosków oraz po przesłaniu go do wybranego promotora przedsiębiorca może sprawdzić, czy został on przyjęty do weryfikacji. W tym celu musi się zalogować na swoim koncie w LSI. Promotor ma jeden dzień na decyzję, czy przyjmie dany wniosek do weryfikacji, czy nie.

Jeżeli go przyjmie, musi w ciągu 10 dni sporządzić i podpisać opinię oraz zawiadomić o tym przedsiębiorcę telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Jeżeli wniosek uzyskał pozytywną opinię, zostaje automatycznie zablokowany w Generatorze Wniosków, co oznacza, że nie ma już możliwości wprowadzenia do niego zmian.

Pozytywna opinia promotora nie jest równoznaczna z przyznaniem wsparcia ze środków unijnych. Oznacza tylko, że dokument jest poprawny formalnie i merytorycznie.

Przedsiębiorca, który otrzyma informację o pozytywnej opinii, ma obowiazek w ciągu 10 dni dostarczyć komplet dokumentów w wersji papierowej (tj. zaakceptowany, podpisany oraz parafowany na każdej stronie przez promotora wniosek, biznesplan oraz pozostałe, wymagane załączniki) do:

• PARP - w przypadku Działania 4.2,

• Regionalnej Instytucji Finansujacej - w przypadku Działania 4.4.

Jeśli opinia jest negatywna, zasady dalszego postępowania zależą od tego, czy wniosek nadaje się do poprawy, czy nie.

Jeżeli wniosek nadaje się do poprawy, zostaje odblokowana możliwość edycji w Generatorze Wniosków, a promotor informuje przedsiębiorcę, jakie zmiany należy wprowadzić. Po wprowadzeniu tych zmian przedsiębiorca powinien ponownie wybrać opcję 'przekaż wniosek do weryfikacji promotora' i przesłać go do wybranej wcześniej osoby. Dalsza procedura jest podobna, jak w przypadku pierwotnej weryfikacji.

Wniosek może być weryfikowany tylko 2 razy, co oznacza, że tylko jeden raz można go poprawić.

Kiedy poprawienie wniosku jest niemozliwe (np. gdy przedsiębiorca albo projekt nie kwalifikują się do otrzymania dofinansowania z Działania 4.2 albo 4.4), edycja dokumentu w Generatorze Wniosku jest zablokowana.

Więcej informacji: http://ksu.parp.gov.pl/pl/ppi/wyb_promotora.

Anna Wiśniewska

 

Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?

  Którzy pracodawcy wybiorą hybrydowy model pracy?

  Czynniki, które sprzyjają szybszemu przejściu na system hybrydowy w firmach, to między innymi długość stosowanych standardowo na polskim rynku umów najmu oraz pewien zakres elastyczności, który zaczął być powoli wdrażany w niektórych firmach jeszcze przed pandemią.

  Czym jest project management w firmie?

  Project management to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu - mówi Włodzimierz Makowski.

  Jak chronić poufne informacje firmy, dla której pracujemy?

  W ostatnich miesiącach liczba ataków cyberprzestępczych drastycznie wzrosła. Prawie 80% firm twierdzi, że głównym powodem takiej sytuacji jest praca zdalna. Pracownicy są zmęczeni pandemią i mniej uważni, a do tego często łączą się z firmowymi systemami z domowych, słabo zabezpieczonych urządzeń, przez co otwierają hakerom furtkę do poufnych danych organizacji. Jak bronić się przed takimi atakami?

  Radosław Gawlik (EKO-UNIA): Politycy są uwięzieni w mentalnej twierdzy Turów [PODCAST]

  Sprawa Turowa to konsekwencja nieudolnego podejścia polskiego rządu do sprawiedliwej transformacji energetycznej - mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak COVID-19 przyspieszył digitalizację MŚP

  Technologią, której znaczenie w mikro, małych i średnich firmach w perspektywie najbliższych 5 lat najbardziej wzrośnie, jest sztuczna inteligencja. Dziś korzysta z niej 15% MŚP, za 5 lat planuje ponad połowa.

  Czy niezależny przedsiębiorca może wygrać konkurencję z dyskontem?

  Niezależny sklep kontra dyskonty. Jakie działania może podejmować przedsiębiorca, aby utrzymać i wzmocnić swoją pozycję na rynku? Czy w walce z dyskontami zawsze jest skazany na porażkę?

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu. Tak wynika z analizy firmy doradczej Cushman & Wakefield dot. wyników ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast.

  Czyste powietrze 3.0 w 2022 roku - czy będzie prefinansowanie dla najuboższych?

  Czyste powietrze 3.0. Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w "Czystym powietrzu" - uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy komponent programu, dedykowany właśnie do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.

  Polacy z rachunków terminowych przerzucają się na nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości. W kwietniu br. Polacy na rachunkach terminowych w bankach posiadali 182 mld zł, to o 107 mld zł mniej niż w marcu 2020 r. - informuje Metrohouse. Dodano, że duża część z tych środków została ulokowana na rynku nieruchomości.

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?